Витоки та проголошення Української держави (за документами ЦДАЗУ)

Катерина ПЕТРИЧЕНКО,
провідний науковий співробітник відділу використання інформації документів ЦДАЗУ

Після поразки визвольних змагань у 20х рр. ХХ ст. для багатьох поборників української державності, які виїхали за кордон, ідея проголошення незалежної України стала головною метою їхньої боротьби та існування на еміграції.
У Центральному державному архіві зарубіжної україніки (ЦДАЗУ) міститься чималий масив документів, що ілюструє прагнення, кроки та здобутки зарубіжних українців на шляху та під час проголошення в Україні незалежності.
Документи ЦДАЗУ з цієї тематики можна поділити хронологічно на дві частини: 1) ті, що стосуються подій відзначення представниками української діаспори визначних дат, що були тісно пов’язані з розбудовою української держави до 1991 р. (проголошення самостійності УНР 22 січня 1918 р; День соборності українських земель 22 січня 1919 р.; проголошення Карпатської України 15 березня 1939 р. тощо);
2) ті, що мають стосунок до ухвалення Акту незалежності України (24 серпня 1991 р.), подальшого вшанування цієї події та висвітлення її в документах і зарубіжній пресі української діаспори.
У фонді 15 “Колекція журналів, газет та бюлетенів, виданих в Україні та за кордоном” представлено чимало брошур, бюлетенів і журналів, що виходили серед української діаспори впродовж ХХ ст., і в яких порушувалося питання історії та боротьби українського народу за створення власної держави. Це прагнення відобразилося навіть у їхніх назвах: “Вільна Україна”, неперіодичний журнал ЦК УСДРП (м. Львів, 1921 р.); “Шляхом незалежності”, орган головної управи українського центрального комітету в Польщі (Варшава, 1929 р.); “За незалежність”, бюлетень Головної управи українського Центрального Комітету в Польщі (1938 р.) тощо.
Чималу увагу у фонді приділено документам, що стосуються відзначення Дня проголошення незалежності Української Народної Республіки (ІV універсал Української Центральної Ради, 22 січня 1918 р.) та Дня об’єднання українських земель — Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки (22 січня 1919 р.). Зокрема за січень 1925 р. у чеському часописі Української Господарської Академії “Наша Громада” (м. Подєбради) розміщено статтю Г. Денисенка “День двох великих історичних актів (з нагоди національного свята)”; вшануванню цих визначних дат присвячено сторінки празького часопису за 1937 р. Союзу українського сокільства за кордоном “Український сокіл”, у якому також вміщено вірш громадськополітичного діяча, поета В. М. Яніва “Героям Крут” із висвітленням подій кінця січня 1918 р. Крім того, важливим є повідомлення у паризькому тижневику “Тризуб” про відзначення свята української незалежності у Румунії 22 січня 1926 р., згідно з яким, із 1923 р. українська еміграція Румунії щорічно відзначала цю дату (22 січня), “вважаючи її не тільки за велике національне свято, але й за символ тої провідної мети, що виправдовує її перебування на чужині”.
Продовжують тематику документи фонду 41 “Селешко М. Д. (1901—1980), український журналіст і громадський діяч”, які засвідчують, яке велике значення українці закордоння відводили заходам із ушанування української державності. Серед них: програма святкування Свята Державності Комітетом українців Канади 1947 р.; видана англійською мовою програма заходу з ушанування 33ї річниці Дня української незалежності у Великій Британії 1951 р.; відзначення 33х роковин Карпатської України, що відбулося 19 березня 1972 р. у Торонто (Канада) та було організовано Карпатською Січчю, Стрілецькою Громадою та НТШ.
Слід також відзначити фонд 36 “Світовий конгрес вільних українців (СКВУ)”, в якому містяться англомовні документи, що подають інформацію про Україну та український народ, його історію та життєдіяльність і в межах СРСР, і української діаспори: буклет, виданий Українським Конгресовим Комітетом Америки у НьюЙорку 1978 року і присвячений 60й річниці української незалежності; бюлетень Світового Конгресу Вільних Українців “Ukrainian newsletter” (“Український інфомаційний бюлетень”) зі статтею про річницю української незалежності тощо.
Наступна частина документів ЦДАЗУ присвячена подіям проголошення незалежності України та висвітлення їх у документах і пресі українців закордоння.
Наприклад, в українській газеті “Свобода” (НьюЙорк) 28 серпня 1991 р. було опубліковано Акт проголошення незалежності України 24 серпня 1991 р., у якому Верховна Рада України урочисто проголосила створення самостійної української держави — України. У газеті також міститься стаття про те, що 25 серпня 1991 р. одним із перших Верховну Раду України з цією подією привітало Об’єднання Українців Польщі. Крім того, в українській газеті “Батьківщина” (м. Торонто, Канада) було розміщено інформацію про референдум українського народу 1 грудня 1991 р., на якому український народ висловився на підтримку незалежності України. Там також розміщено статтю про визнання Канадою 2 грудня 1991 р. суверенітету України та подано інформацію про інавгурацію 5 грудня 1991 р. президента України — Л. М. Кравчука.
У фонді 38 “Світова координаційна рада ідеологічно споріднених націоналістичних організацій (СКР ІСНО)” особливу увагу серед документів привертає промова М. Плав’юка, президента УНР в екзилі, виголошена в Києві 22 серпня 1992 р. з нагоди складення повноважень Державного Центру УНР в екзилі Президенту України Л. М. Кравчуку. У цьому ж фонді міститься прокламація Центральної Народної Ради Карпатської України у США за 1992 р., Управа якої вітає український народ і його уряд “з величавим празником Відродження, після довгих століть неволі, Української Самостійної Демократичної Держави”.
Завершальною частиною документів, що стосуються заявленої тематики, є привітання та програми вшанувань чергових річниць проголошення незалежності України. Показовою є брошура, присвячена відзначенню перших роковин відновлення незалежності України Українським Культурним Центром у Воррен, Мічіган (США), 24 серпня 1992 р., у якій, окрім програми заходів, широко представлено довідкову інформацію про герб, гімн України, список держав, які її визнали, тощо. Цікавим є також документ з ф. 22 “Черінь Ганна (Грибінська Галина Іванівна, за чоловіком — Паньків, 1924 р. н.) — відома українська поетеса, письменниця, громадська діячка (США)”, у якому подано програму святкування Українською громадою Норт Порту (США) 11ї річниці незалежності України, 24 серпня 2002 р. (Ф. 22).
Детальніше з документами можна ознайомитися, завітавши до Центрального державного архіву зарубіжної україніки (вул. Солом’янська, 3), читальний зал якого працює з понеділка до четверга з 9:00 до 17:00, у п’ятницю з 9:00 до 16.30.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment