Кривавий сніг Водохреща

78666-3
Фото Сергія Марченка

Петро АНТОНЕНКО

Назад, у жандармську країну?
Те, що відбулося у ВР України 16 січня, — національна ганьба. І те, як “ухвалювалися” закони, і щодо їхнього змісту. Голосували руками, без нормального підрахунку голосів, що добре видно на відеозаписах. Регіонали і комуністи навіть не тямили, що діється. Просто згори отримали вказівку.
Соромно за такий парламент.
Тепер про ці жандармські закони, які похапцем підписав Янукович.
Найодіозніший — Закон “Про судоустрій і статус суддів”. Автори законопроекту — нардепи-регіонали Вадим Колесніченко і Володимир Олійник, нині затятий регіонал. Та журналісти Черкас продемонстрували відеозаписи часів Помаранчевої революції. Олійник, який щойно вилетів із крісла мера Черкас, кричить на мітингах опозиції: “Зека — геть!” Це про Януковича, якому нині лиже п’яти. А щодо Майдану—2004 Олійник закликав черкащан “брати родини і хоч на день поїхати на Майдан, щоб побачити ту добродушну ауру любові. Там народжується нація”. А нині він аж жовчю спливає щодо Майдану нинішнього.
Ці “ухвалені” закони забороняють рух у автоколонах із більш ніж 5 авто без узгодження з МВС; участь у масових акціях “у масці, шоломі або з використанням інших засобів чи способів маскування”; встановлення під час них “малих архітектурних форм” без дозволу МВС — досі такі заборони слухняно виносили суди.
За блокування будівель чи споруд органів влади і об’єднань громадян — до п’яти років в’язниці.
За незаконне (а “незаконним” визнаватимуть що завгодно) збирання, зберігання чи поширення конфіденційної інформації про суддю, його близьких родичів чи членів сім’ї, а також за образу чи вчинення тиску на суддю тепер можна отримати величезний штраф чи два роки в’язниці.
У Кримінальний кодекс України знову повернули скандальну статтю 151 “Наклеп”, під яку потраплятимуть журналісти й інші автори медіа за будь-яку критику чиновників влади. Кара — величезні штрафи чи тюремне ув’язнення.
Купуватимемо сім-карти з паспортами. Передбачені драконівські заходи  контролю за Інтернетом.
Громадські організації, які отримують закордонні кошти, оголосять іноземними агентами. Притому, що в Україні давно діють закордонні благодійні фонди, які підтримують саме громадський сектор, і працюють вони згідно з підписаними Україною міжнародними угодами. Громадським організаціям заборонили брати участь у політичних акціях.
Ще одним законом встановлено так зване “заочне правосуддя”, коли людину можуть судити без її присутності на суді.
За вірнопіддане голосування за ці дикі закони фракція комуністів на тому ж “пришвидшеному” ручному голосуванні “протягла” два свої законопроекти, доповнення до Кримінального кодексу: перший — “щодо відповідальності за заперечення чи виправдання злочинів фашизму”. Ним до “виправдання злочинів” фашизму зарахують будь-які позитивні судження про ОУН, УПА, інших героїв боротьби за незалежність України; “щодо відповідальності за осквернення та руйнування пам’ятників”, яким під захист беруть пам’ятники комуно-тоталітарного режиму.
Другий (автор одіозний нардеп Сергій Ківалов) — це нова редакція недавно ухваленого ВР закону про амністію учасникам акцій протестів. Суттєва різниця: тепер під цю амністію потрапили всі силовики, які били людей на акціях.
Усі три опозиційні фракції уже подали позови про скасування того голосування у Вищий адміністративний суд України. З серйозною доказовою базою. Водночас готують позов до Європейського суду. Слушно зазначив один із лідерів опозиції: “Ми чудово знаємо, що на українські суди розраховувати безглуздо. Але якщо в Польщі судять силовиків 25-літньої давнини, то чому б, коли режим впаде, не підняти ці справи”.

Віче проголосило:
народ бере владу у свої руки
Ухвалення цих законів, явно за вказівкою Кремля, — це не просто узаконення терору й диктатури на російський і білоруський лад, це виклик суспільству. А його реакція не забарилася.
Усе це викликало хвилю радикальних пропозицій. Головна — негайне взяття влади народом у свої руки на підставі статті 5 Конституції. Перехід влади до опозиції мотивується результатами останніх парламентських виборів, на яких за пропорційною системою за неї проголосувало більше половини виборців.
У неділю 19 січня Майдан скликав чергове Народне віче. Цього разу, з огляду на загрозу встановлення диктатури в Україні, його рішення було радикальним. Нинішню владу оголосили поза законом і озвучили план переходу влади до народу, до опозиційних сил. Проголосили формування Народної Ради як нового парламенту держави, до якого переходить уся влада.
Віче констатувало: “В Україні відбувся державний переворот, спрямований на повалення конституційного ладу в державі, знищення основ народовладдя та парламентаризму”.
Ось деякі пункти резолюції віча:
“1. Не визнавати так звані закони, ухвалені 16 січня 2014 року, оскільки вони юридично нікчемні та такі, що порушують Конституцію України.
2. Утворити Народну Раду як об’єднання народних депутатів України членів опозиційних фракцій ВО “Батьківщина”, ВО “Свобода”, “Удар” Віталія Кличка та позафракційних народних депутатів, які залишаються на позиціях захисту демократії, конституційного ладу та парламентаризму.
Відповідно до статті 5 Конституції України, доручити Народній Раді після підтвердження її повноважень українським народом, сформувати всю вертикаль влади, починаючи з уряду народної довіри, який повинен отримати підтримку на Майдані.
3. Провести всеукраїнське народне голосування з таких питань:
висловлення недовіри Президентові України Віктору Януковичу та його відставки у конституційний спосіб, висловлення недовіри тим народним депутатам, які 16 січня голосували за так звані “закони про диктатуру”;
підтвердження у конституційний та законний спосіб народом України повноважень та легітимності Народної Ради;
відновлення конституційного ладу в державі, унеможливлення побудови тоталітаризму та диктатури”.

Кров на підступах до урядового кварталу
Народ почав безпосередньо брати владу в свої руки. Віче ще тривало, а тисячі учасників акції протесту потяглися з Майдану до Європейської площі й початку вулиці Грушевського, яка веде до урядового кварталу. Колона прямувала до Кабміну і Верховної Ради. Та на початку вулиці шлях людям перекрили підрозділи “Беркута” і внутрішніх військ.
Усе, що там відбувалося, було схоже на початок справжньої війни влади з народом. У перших лавах протестувальників була молодь у касках, озброєна палицями. Вони почали бити міліцію, розбирати бруківку і кидати в беркутівців камінням і пляшками із пальною сумішшю, від яких загорілися машини беркутівців і одяг на самих міліціонерах. Потім загорівся міліцейський автобус. За версією міліції, його підпалили протестувальники, за версією останніх — самі міліціонери. Загалом же тут спалили десяток міліцейських автобусів.
Почалися суперечки між учасниками протестів. Частина з них закликала активістів припинити бити міліцію. До цього ж закликав і Віталій Кличко, котрий з’явився в перших лавах протестувальників і почав вести переговори з міліцією, щоб та пропустила людей до ВР. Безрезультатно. У соціальних мережах з’явилася інформація від організації “Правий сектор”, яка заявила свою позицію та закликала громадян до прямого штурму із застосуванням будь-яких методів.
У ці хвилини зі сцени Майдану Арсеній Яценюк від імені лідерів опозиції заявив, що вона не має жодного стосунку до насильницьких дій і назвав атакуючих провокаторами.
Міліція застосувала проти натовпу сльозогінний газ, почала кидати в людей шумо-димові гранати, потім застосувала водомета, а як відомо,  застосування водометів за мінусової температури заборонено законом. Але на це не зважають.
Протистояння тривало всю ніч і продовжилося в понеділок та вівторок.
Пізно увечері в неділю у Межигір’ї відбулася зустріч Януковича і Віталія Кличка. Президент пообіцяв створити комісію від Адміністрації глави держави, яка почне переговори з опозицією, шукаючи вихід із політичної кризи. Поки що переговори видимих результатів не принесли.

Петро АНТОНЕНКО
21 січня

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment