Ідолів Леніна-Бланка переплавлять на пам’ятник засновнику Сум

78666-2
Один iз проектiв пам’ятника Герасиму Кондратeву

Заснованому українським козацтвом місту Суми лише 358 років. За однією з легенд назва міста пов’язана зі знайденими на місці його заснування сумками, наповненими золотими монетами. У травні 2008 року в центрі Сум відкрили символічний пам’ятний знак у вигляді сумки з грішми, яка висить над колодязем.
Заснував Суми перший полковник Сумського козачого полку Герасим Кондратьєв, який славився мужністю у боях і походах проти турків і татар. Це була справедлива, чесна, наділена залізною волею людина. На власні кошти він збудував Воскресенську церкву, чоловічий і жіночий монастирі. Сьогодні відомий лише один портрет полковника. Торік саме з цього зображення  молоді художники Єгор Авдєєнко і Роман Лінник створили на стіні будинку на Покровській площі образ засновника міста. На ній не лише Герасим Кондратьєв, а й старовинна фортеця та герб міста. Композицію доповнює цитата з літопису зі згадкою про Суми.
Восени, коли Суми відзначатимуть свій день народження, у місті відкриють монумент Герасиму Кондратьєву. Цю ініціативу міського голови Геннадія Мінаєва підтримали депутати міськради. Місце розміщення монумента остаточно не вибрали.
Сумська міськрада ще 29 травня 2013 року ухвалила на своїй сесії знести пам’ятник і бюст Леніну в обласному центрі й переплавити їх на пам’ятник Герасиму Кондратьєву. Після цього міськком КПУ подав адміністративний позов про незаконність такого рішення. Та Зарічний районний суд м. Суми 15 серпня 2013 р. відхилив позов червоних. А 13 листопада Харківський апеляційний адміністративний суд підтвердив, що Сумська міськрада діяла в межах своїх повноважень, тож ідолів ЛенінаБланка можна демонтувати й переплавити.
Наостанок нагадаю трагікомічну історію ще одного монумента в Сумах. Мешканці міста не завжди згодні з тим, що після жовтневого перевороту більшовики знищили пам’ятник Івану Харитоненку — великому покровителю Сум, меценату, на кошти якого спорудили Троїцьку церкву, реальне училище, лікарню Святої Зінаїди тощо. На постаменті, який лишився, згодом встановили Леніна. Зі здобуттям незалежності України 1991 року Суми стали одним із небагатьох міст на сході України, де знесли цей пам’ятник вождю, а на старий постамент повернули фігуру Івана Харитоненка. Тож Суми з перших років незалежності є прикладом для України у “леніноповалі”.

Матеріали підготував
Сергій ГОРИЦВІТ
Фото із соціальних мереж

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment