Місто 17- ти храмів

Так назвала Ніжин редакційна колегія науково-популярного ілюстрованого журналу Міністерства культури України “Пам’ятки України”. У такий спосіб  відомі науковці підтримали створення в Ніжині історико-культурного заповідника.
Ідея створення в Ніжині заповідника виношується вже понад 20 років. Місто налічує 117 пам’яток архітектури (а це в півтора раза більше, ніж в обласному центрі  Чернігові), 72 пам’ятки історії та 12 пам’яток монументального мистецтва, зокрема збереглося 17 храмів і кількадесят кам’яниць (мурованих будинків) XVIII століття, що є великою рідкістю на Лівобережжі.
Професор Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя заслужений діяч науки й техніки України Григорій Самойленко, описуючи Ніжин давній і сучасний, аргументовано доводить його належність до нашої великої історії, до надбань освітніх і мистецьких. І тому йому болить архітектурне спотворення Ніжина. Як і Олександру Морозову — автору статей “Миколаївський собор — унікальна пам’ятка доби “Козацького бароко” та “Грецькі храми в Ніжині”. Він зібрав колекцію світлин, чужих і власних, на яких наше місто залишилося в первозданному вигляді. Радянська влада спеціальними табличками декларувала охорону історичних пам’яток і при цьому їх безкарно знищувала. І в часи новітньої української незалежності міська влада роздавала заповідні землі під торговельні забудови, дбаючи про власний зиск, а не про пам’ять поколінь. Тому, очевидно, і затягнувся процес створення заповідника.
Точкою опори, навколо якої формуватиметься заповідник, має стати вже існуючий краєзнавчий музей імені Івана Спаського. Доля музейної справи у Ніжині була і залишається нелегкою. Про це написала завідувачка історичного відділу музею кандидат історичних наук Наталія Дмитренко. На її думку, експозиція потребує і змістовного, і художнього оновлення.
Презентація журналу “Пам’ятки України” стала приводом для серйозної розмови про майбутнє міста. У ній узяли участь секретар міської ради Олег Кірсанов і начальник управління культури й туризму виконкому міської ради Валерій Примаченко.
Було розглянуто науковопроектну документацію “Обґрунтування створення у м. Ніжин історикоархітектурного заповідника”. Розробником виступив НДІ теорії й історії архітектури та містобудування УТОПІК на замовлення управління житловокомунального господарства Ніжина. Представлена розробка передбачає визначення території та об’єктів заповідника, відповідне функціональне зонування території міста, реставрацію пам’яток, а також відтворення цінних втрачених історикоархітектурних об’єктів.

Сторінку підготувала
Надія ОНИЩЕНКО

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment