Народне об’єднання «Майдан» повинно діяти за зразком організацій народно-фронтівського типу

Ідея створення громадської організації “Народне об’єднання “Майдан” абсолютно відповідає потребам суспільно-політичної ситуації, яка нині склалася в Україні. Пересічні українці ставляться до неї з ентузіазмом і ладні працювати в ній на громадських засадах. Головне, щоб ідея не була дискредитована, як це сталося з деякими попередніми “проектами”. Певні ризики є.

Володимир ПІПАШ,
кандидат історичних наук, голова Закарпатського ОО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка

Перший: створення громадської організації із “брендовою” назвою, яку згодом трансформують у ще одну політичну партію (за прикладом “Фронту змін”, “Народної самооборони” тощо). Другий: намагання підпорядкувати організацію одній із політичних партій. Третій: спроба використати створювану організацію для здобуття окремими особистостями власного політичного капіталу.
У випадку спроб реалізації названих ризиків ідея зазнає катастрофічного провалу, що потягне за собою нищівну поразку революції. Адже величезна маса майданівців втратить увесь свій ентузіазм, позаяк не захоче бути пішаками в таких іграх.
Чим же має бути НО “Майдан”? Гадаю, слід скористатися історичним досвідом. Він свідчить, що коли в якійсь тоталітарній державі народ масово піднімається на боротьбу за повалення режиму, шанс перемогти він має лише у тому разі, якщо створює широку громадсько-політичну організацію народно-фронтівського типу. Саме такі виникали та діяли наприкінці 1980-х—на початку 1990-х років у країнах Балтії (“Саюдіс” у Литві, Народні фронти — у Латвії та Естонії, деяких інших республіках СРСР), а також у соціалістичних державах Центральної Європи (мали назву — громадянські чи демократичні форуми), а першою була польська “Солідарність”. В Україні подібну організацію створили у вересні 1989 р., — Народний рух України за перебудову.
У Народні фронти об’єднується широкий загал людей різних ідео­логічних уподобань. Що ж є для них об’єднавчим чинником? Чітке розуміння — перемогти тоталітарну систему можна лише спільно. Про це сказав на відкритті Установчого з’їзду НРУ О. Гончар: “Ми — різні люди, ми не однакові, але мета наша спільна — побудова правової держави…”.
У цьому була їхня сила, бо згуртовувалися мільйони громадян, але водночас і слабкість організацій народно-фронтівського типу. Вони були аморфними щодо членства, недостатньо структурованими. Можна навіть сказати, що це були не стільки організації, а порив, рух народу.
Після зникнення об’єднавчого чинника відбувається дезінтеграція Народних фронтів. Адже політично активною більшість громадян будь-якого суспільства є тільки в екстремальних випадках. Надалі такими залишаються лише кілька відсотків населення. Але й вони розходяться по партіях, де об’єднавчим чинником є більш вужча (партійна) ідеологія, і на її основі починають конкурентне змагання за виборців.
Сьогодні ми перебуваємо саме у такій ситуації. Мільйони людей просто добиває існуючий у країні політичний режим, але повалити його ми можемо, коли об’єднаємося. Тож маємо об’єктивне соціальне замовлення на створення в Україні масової громадсько-політичної організації народно-фронтівського типу. Саме таким має стати Народне об’єднання “Майдан”. Його програмна мета, яка змогла б об’єднати мільйони громадян, від націоналістів до лібералів, від студентів до пенсіонерів, науковців, підприємців, чорнобильців, митців, журналістів, ветеранів збройних сил, представників різних національностей, конфесій, партій, організацій, має включати таке:
1. Легітимну зміну влади;
2. Прихід до влади висуванців НО “Майдан” з метою:
— здійснення структурних реформ, зламу корупційної системи, здійснення демократизації управління, проведення люстрації в органах влади;
— укладення Україною Угоди про асоціацію з Євросоюзом.
Виконавши свою програмну мету, НО “Майдан”, вірогідно, припинить існування, як це сталося з аналогічними організаціями на початку дев’яностих. Однак, якщо виконає, це матиме величезне значення для майбутнього України. Маю надію, що саме цим шляхом заснування широкої громадсько-політичної організації народно-фронтівського типу і піде створення НО “Майдан”. Бо головне, щоб у ньому було місце для всіх, хто усвідомлює: нині ми маємо шанс нарешті закласти основи для розбудови України як європейської за цінностями, демократичної, правової та соціальної держави. І шанс цей не можна втратити.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment