«Бій під Крутами в національній пам’яті»

У Чернігівській обласній держадміністрації відбулася перша в Україні презентація нової книги “Бій під Крутами в національній пам’яті”, яку в грудні 2013 року накладом у 100 примірників видав Український інститут національної пам’яті.

Сергій СОЛОМАХА,
член “Просвіти”,
м. Чернігів

Цей науковий збірник документів і матеріалів підготовлено на виконання постанови Верховної Ради України “Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами” від 16 травня 2013 р., ініційованої фракцією ВО “Свобода”. Збірник відкриває вступна стаття Валерія Солдатенка, директора Українського інституту національної пам’яті.
Книга складається з розділів: “Військово-політична ситуація в Україні наприкінці 1917 — на початку 1918 рр.”; “Створення Студентського куреня Січових Стрільців”; “Бій під Крутами: хід військових дій, чисельність військ, втрати”; “Перепоховання та вшанування полеглих бійців”; “Формування культу Героїв Крут в українській діаспорі”; “Міфи й стереотипи Крут та їх вплив на національну пам’ять”; “Вшанування пам’яті героїв бою під Крутами в незалежній Україні”. Представлено у збірнику список встановлених учасників бою під Крутами.
Окремим розділом подано сімдесят офіційних документів і матеріалів преси 1918 р., які відтворюють тогочасну атмосферу, реакцію політичного проводу УНР і суспільства на цю подію й свідчать, що урочисті заходи щодо перепоховання загиблих у бою фактично заклали підвалини культу Героїв Крут.
Найрозлогішим є розділ, який містить п’ятдесят два спогади та статті, які побачили світ у післяреволюційний період до сьогодення. Критерієм відбору стало відображення виникнення серед зарубіжних українців традиції вшанування пам’яті полеглих у бою під Крутами, перетворення їх на національних героїв і символ відданості та жертовності в боротьбі за ідеали свободи й незалежності України. Матеріали показують тяглість цієї традиції, засвідчуючи, як на героїці Крут виховувалися кілька поколінь українців і як ця традиція відроджувалася в умовах незалежної України.
Матеріали наводяться мовою оригіналу зі збереженням їх мовно-стилістичних особливостей і зазначеної дати виходу. Більшість з них уже публікувалися, однак частина вперше вводиться до наукового обігу.
У розділі фотодокументів представлені схема бою, світлини його учасників, документів, меморіальних заходів тощо.
Також підготували систематизовану бібліографію видань: “Видання 1918 року”; “Видання української діаспори”; “Сучасні вітчизняні видання”; “Художні твори”.
Зважаючи на мізерний наклад книги, автори звернулися до керівництва ОДА з проханням розмістити на своєму офіційному веб-сайті електронну версію видання.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment