«На Господа надія — з орлиними крилами»

Дмитро СТЕПОВИК. Третій Патріарх: Святійшому Патріархові Київському і всієї Руси-України
Філарету 85 років. — Київ: Видавництво “Дніпро”, 2014. — 376 с., 190 ілюстрацій, з них 170 у кольорі.

Протоієрей
Олександр ТРОФИМЛЮК,
кандидат богословських наук, доцент, перший проректор Київської Православної Богословської академії

Одне з найдавніших українських державних видавництв “Дніпро” не вперше звертає увагу на визначного духовного діяча сучасності Патріарха Філарета. Ще 2004 року видавництво опублікувало ошатно виданий фотоальбом “Миттєвості з життя Святійшого Патріарха Київського та всієї РусиУкраїни Філарета”, в якому було вміщено кілька десятків репродукцій світлин — і з особистого архіву Владики Філарета, і відомого “фотолітописця” Святійшого Патріарха Миколи Селюченка та ще вісьмох майстрів зі Спілки фотохудожників України. Нинішнє ювілейне видання поєднує в собі жанри наукового дослідження, художньої документалістики та альбому ілюстрацій, який іде окремим блоком після тексту і надрукований на крейдованому папері найкращої якості. Втім, видавництво “Дніпро” зазначило на вихідному аркуші книги, що це “художньодокументальне видання”, що, очевидно, найбільш точно відповідає характерові тексту та ілюстрацій.
Більше того: це відповідає науковій спеціалізації автора цього видання — професора Дмитра Власовича Степовика, який має три наукових ступені доктора наук (філософії, мистецтвознавства й богослів’я), але основний вид його діяльності — історія й теорія образотворчого мистецтва; і з цієї спеціальності є більшість із тих сорока написаних ним книг та кількох сотень статей. Причетність автора до мистецтва образу й мистецтва слова відчувається також і в рецензованій книзі “Третій Патріарх”.
Передусім хотілося б зауважити про друкарський рівень книги — вона з тих, що називаються елітними, а якщо простіше — зразковими. Це, до речі, традиція шанованого в Україні й за кордоном видавництва “Дніпро”: друкувати книжки на доброму естетичному рівні. Це було — хоч і не завжди — в радянський час; це й сьогодні є стилем видавництва. Для надрукування книги до ювілею Святійшого Патріарха Філарета “Дніпро” вибрало популярну друкарню “Рута” у Кам’янціПодільському, де пильно дбають про європейський художньоестетичний рівень своїх друків. Справді, симпатію до книги відчуваєш, ще не розгорнувши її, але споглянувши тільки на обкладинку — “царського” ясновишневого кольору з тисненим “під золото” заголовком, із тисненим обвідним орнаментом обкладинки; причому в орнаменті є елементи національних рослинних мотивів. Корінець книги округлий, чвертьциркульний, у чому можна побачити вірність традиції, бо всі давні українські стародруки фоліантового типу, часто оправлені вичиненою шкірою “під пергамент” також мали півциркульний або чвертьциркульний округлий корінець. До речі, синтетична плівка ясновишневого кольору (її назва: “баладек”) також нагадує пергамент. Для заголовку й підзаголовку обрано давньоукраїнський шрифт, який повторюється на титулі, і англійською мовою — на субтитулі. До речі, англійською мовою подано післямову книги “На Господа надія — з орлиними крилами”. Для симетрії варто було б подати й передмову “Трудівник на Божій ниві: Патріарх Філарет на тлі історичних і сучасних українських реалій” (цю передмову до праці професора Дмитра Степовика написала відома письменниця, професор, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Раїса Петрівна Іванченко).
Відкривши титульні сторінки (українськомовну та англомовну), бачимо два кольорових фотопортрети Святійшого Патріарха різних років, його патріарший герб. Кожний із 18ти розділів, а також передмова й післямова, відкриваються заставками, якими є гравюри 2000 року з виглядом святинь землі Господа Ісуса Христа. Ці гравюри надзвичайно тонкої роботи створив під назвою “Свята Земля” народний художник України Микола Стратілат, спеціально присвятивши серію двотисячолітньому ювілеєві Різдва Господа нашого Ісуса Христа. Наявність цих гравюр як заставок до розділів дуже доречна; вона і змістом, і формою перегукується зі змістом книги, з життєписом Святійшого Патріарха Філарета.
Я зупинився на мистецькому оформленні книги на початку рецензії, тому що це ювілейне видання про визначну постать сучасної України, зроблене справді на високому рівні. Продумана кожна деталь, кожен штрих. Вибрано одноколонний набір доволі великого шрифту гарнітури “камбрія”. Усі сторінки мають колонтитули: зліва — автор і назва книги, справа — назва розділу. Розділи завершуються художніми кінцівками своєрідної ренесанснобарокової плетінки. Можна, споглядаючи усі ці деталі, говорити про європейський чи навіть світовий рівень оформлення книги. Але не забуваймо і про те, що це наша національна традиція. Підімо в якусь велику бібліотеку, де зберігаються старовинні книги, і ми в них побачимо всі ті самі або подібні елементи оформлення. Тож відчувається знання і смак автора, який багато років досліджував оформлення старовинних книжок, а також автора художнього оформлення видавництва “Дніпро” Михайла Нестеренка, технічної редакторки та коректора Світлани Чорної та верстальниці Ізоліни Селезньової.
Тепер щодо змісту книги. Біографія Патріарха Філарета доволі повно висвітлена у низці попередніх видань, у багатьох статтях. Автор не ставить собі за мету повторювати те, що було написано попередніми авторами про Владику.
У вступній статті “Пастир добрий” на 26й сторінці Дмитро Степовик перераховує низку книжних видань, називає їхніх авторів. Проте цей розділ, яким відкривається текстова частина книги (він найбільший за розміром), усе ж має біографічний характер, але без повторень того, що писали інші автори про Митрополита, а тепер Патріарха Філарета. Що нового вносить тут автор? Він спростовує цим і наступними розділами неправдиві твердження про міжнародну (навіть у самій Україні!) “ізоляцію” Української Православної Церкви Київського Патріархату, а особливо її Предстоятеля — Патріарха Філарета. Таким чином, новаторство книги професора Дмитра Степовика полягає в її полемічному характері, зокрема, щодо абсолютно некомпетентних вигадок наших опонентів про “ізольованість” та “неканонічність” УПЦ КП й особи її Предстоятеля. Звичайно, і в цьому плані в Україні та світі багато написано, але Дмитро Степовик цілком слушно зазначає, що за кількістю поїздок Україною й за кордон, мабуть, жодний глава інших християнських Церков та конфесій в Україні, а може, і світу не може зрівнятися з Патріархом Філаретом за останні 19 років, відколи він був обраний Патріархом!
Уже одне число вірних УПЦ КП, яке сягає 15 мільйонів православних християн, твердить автор, є незаперечним спростуванням вигадок. Франція, Бельгія, Туреччина, Лівія, Канада, США — ось країни, котрі за останні роки відвідав із пастирськими візитами Владика. Сам автор, як радник Патріарха в якості члена Вищої Церковної Ради УПЦ КП, понад десять разів супроводжував Патріарха у його пастирських візитах для опіки православних українців у заокеанських країнах, що об’єднані у вікаріат УПЦ КП в США та Канаді. Якби уявна в головах несумлінних людей “ізоляція” була б справді, то ставлення в багатьох країнах до УПЦ КП й особисто до Патріарха Філарета було б зовсім іншим. А воно завжди і скрізь було позитивним, а в більшості випадків сердечним! Оскільки автор книги обрав саме такий аспект — міжнародну діяльність Предстоятеля УПЦ КП, про яку воліють замовчувати опозиціонери нашої Церкви, — то книга Дмитра Степовика може бути відкриттям для багатьох малоінформованих людей про активність та інтенсивність міжнародних зв’язків нібито “невизнаної” Церкви.
Тисячі вірянукраїнців США залишилися вірними святому Києву, його Церкві. У всіх розділах книги, в яких детально описані всі візити Святійшого Патріарха до Сполучених Штатів, від 1998го до 2013 року, автор численними прикладами демонструє непохитну вірність українців США МатеріУкраїні, а також незаконність сумнівної угоди від 1995 року про перепідпорядкування УПЦ у США від Київського до Константинопольського Патріархату. Автор неодноразово посилається на відому соборну постанову від 17 листопада 1990 року, згідно з якою був створений лише один собор єпископів УПЦ в Україні й діаспорі під єдиним омофором Патріарха в Києві. Крім Патріарха Мстислава, соборну постанову підписали українські архієреї УПЦ США, які після упокоєння Святійшого Мстислава зрадили його заповіт і це соборне рішення, відійшли з частиною парафій від матірної Церкви в Україні.
Крім опису численних зустрічей Патріарха Філарета з українцями в православних парафіях США, Дмитро Степовик приділив у кількох розділах багато уваги зустрічам Святійшого Патріарха Філарета з американцями неукраїнського походження, зокрема у так званих “урядових коридорах” столиці США міста Вашингтона. Як член патріарших делегацій, автор був присутній на перемовинах Патріарха в Конгресі США — в обох палатах — Сенаті та Палаті Представників; у Державному департаменті США; в Раді Національної безпеки США; в Інституті Кеннана; в Домі свободи; у Фундації Спадщини; на доповіді Патріарха Філарета в Американському університеті Вашингтона; в редакції радіостанції “Голос Америки” та інших установ.
Автор жваво, дохідливо описує обстановку, в якій відбувалися ці візити,— скрізь Владика Філарет виступав як духовний пастир, говорив правду про ситуацію в нинішньому світі, у США, Західній Європі і, звичайно, в Україні. Майже щодня під час цих поїздок Святійший Патріарх здійснював Богослужіння — Божественні Літургії, панахиди, молебні, різноманітні освячення. Так було й під час візиту в листопаді 2013 року; членом делегації Патріарха був і автор цієї рецензії, маючи можливість переконатися, як у НьюЙорку, Вашингтоні та Чикаго сердечно ставилися українці й корінні американці до нашого Патріарха.
Незважаючи на великий розмір книги Дмитра Степовика, вона з першої до останньої сторінки читається з неослабним інтересом, бо це дуже цікава і досі маловідома широкій громадськості сторінка служіння Патріарха. Автор, звичайно, далекий від того, щоб усі досягнення УПЦ КП приписати одній людині. Своєрідним ідейним стрижнем, який проходить через увесь зміст книги, могли б бути завершальні слова післямови “На Господа надія — з орлиними крилами”: “Уся ця величезна робота не мала б успіхів, якби до Бога не доходили молитви мільйонів вірників УПЦ КП на чолі з її Предстоятелем Святійшим Патріархом Київським і всієї РусиУкраїни Філаретом. Не для гарного вислову, не для поетичного порівняння Бог через пророка Ісаю ствердив, що справді, реально, незмінно й потужно люди оновляться в силі, піднімуть крила, мов орли, якщо у всякому доброму ділі покладатимуть надії на Господа!” Тож серед заходів із відзначення 85ліття Святійшого Патріарха Київського і всієї РусиУкраїни Філарета помітним явищем був вихід у світ цієї фундаментальної книги: “Третій Патріарх”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment