Євромайдан: убиті, кілька тисяч поранених

Ті, хто впродовж двох місяців брав участь у мирному протистоянні проти злочинної влади на київському Євромайдані чи відстежував ці події по телебаченню, не могли не звернути увагу на людей у білих халатах із розпізнавальним знаком — червоним хрестом. Виконуючи свій громадянський і гуманний обов’язок, залишаючись вірними клятві Гіппократа, нехтуючи власною безпекою, вони надавали першу медичну допомогу потерпілим у вуличних сутичках, виносили чи виводили поранених із зони побоїщ. Але незважаючи на міжнародні конвенції з гуманітарного права, що охороняють права і життя лікарів під час воєнних дій чи насильства всередині країни, медики Євромайдану зазнавали такої ж наруги і знущань, як і ті, кого вони рятували.

Микола ЦИМБАЛЮК
Один із семи медпунктів медичної служби національного спротиву, що розташувався в Будинку профспілок, навіть сьогодні, у пору непевного затишшя, нагадує кадри з фільмів часів Другої світової. Щоб потрапити туди, на третій поверх, треба пройти кілька суворих, але доброзичливоввічливих чергових постів. У довжелезному коридорі людно: пацієнти сидять в очікуванні на огляд чи маніпуляції до лікарів. Тут же, в коридорі, через переповненість кімнатпалат, хворі лежать на голих матрацах просто на долівці. Між ними заклопотано снують люди в білих халатах.
Медична служба національного спротиву була сформована 1 грудня, того дня, коли беркутівці вчинили садистське кровопролиття в Києві, розганяючи мирну демонстрацію на Інститутській. Очолити медслужбу доручили Святославу Ханенку, народному депутатові від ВО “Свобода”, який уже мав досвід забезпечення медичної допомоги на Майдані під час Помаранчевої революції 2004 р. Із загостренням ситуації на вулицях столиці, як розповіла прессекретар керівника медслужби Олена Євтєєва, було оголошено мобілізацію медпрацівників. За годину після того, як на 5му телеканалі дали біжучий рядок, третій поверх Будинку профспілок був переповнений добровольцямилікарями. Згодом їхня кількість залежно від ситуації змінювалася, але навіть сьогодні тут працює близько півтисячі лікарів і молодшого медперсоналу.
Так само впродовж двох місяців на Євромайдані змінювалася кількість розгорнутих медпунктів. Зараз їх вісім: у Будинку профспілок; Київській міськдержадміністрації; за головною сценою на Хрещатику; палаці “Свободи” (як перейменували Жовтневий палац євромайданівці); офісі Руху на вул. Гончара (там із першого дня працює 70річна лікарка, тернопільчанкарухівка з 1989 р. Леся Копач. Вона лікує охорону майдану); в холі академічного будинку, де розташовуються інститути літератури, мови, історії тощо. Цей пункт вщент розбили беркутівці, незважаючи на розпізнавальні знаки, зокрема прапор Червоного Хреста. Слава Богу, що лікарі встигли завчасно вивести постраждалих. Але “доблесні охоронці закону” закидали лікарів світлошумовими гранатами, понищили медобладнання. Тепер медпункт відновив свою роботу. Ще два працюють: один у Парламентській бібліотеці, другий — у щойно зайнятому майданівцями Українському домі, де відкрито два відділення — хірургії і педіатрії.
— Особливо відзначу, — сказала Олена Євтєєва, — колосальну мобілізацію українського народу з усіх областей України, а також закордонних українців із метою допомогти Майдану з ліками, перев’язочними матеріалами, необхідним медичним обладнанням. Отримуємо й грошові перекази. На сторінці медичної служби штабу національного спротиву у фейсбуці ми оприлюднювали наші потреби. Їх миттєво задовольняли. Ліки, обладнання, що нам продовжують надходити, ми вивозимо на склади, звідки їх наші медпункти за потреби отримують. Допомагають ліками і свідомі громадяни. Зза кордону ліків ми не отримуємо. Закуповувати дефібрилятори, кардіографи, пульсометри, які використовуються в реанімації, нам допомагають благодійники.
Крім медпунктів, на Майдані цілодобово патрулюють мобільні бригади у складі 1—2 лікаря і 2—3 медсестер. Вони перевіряють палатки, стан людей, надають допомогу пораненим чи хворим. У складніших випадках, наприклад, операції, пацієнтів доправлять у лікарні. А таких не одиниці.
За добу лікарі медслужби надають допомогу щонайменше 800 учасникам Євромайдану, а в “гарячі” дні кількість поранених доходила до 2000. З початку акції — революції гідності надано допомогу майже 60 тисячам людей.
Відколи з лікарень, куди були доправлені поранені учасники Євромайдану, міліція почала їх викрадати, лікарі вирішили їх забирати у домашні стаціонари чи приватні лікарні, які охороняються. І там надають необхідну медичну допомогу. Свої послуги запропонували і лікарі з Німеччини, Франції, Швеції, Польщі, Латвії.
Багато учасників Євромайдану після сутичок з беркутівцями отримали черепномозкові травми, поранення очей. Це тому, що “стражі порядку” насамперед ціляться в голову й очі. Тільки в медпункті, що в Будинку профспілок, офтальмологи щодня приймають 5—6 осіб. Така ж ситуація на кожному з восьми медпунктів. Лише в стаціонарі лежать більше 30 поранених, яким видалено одне око. Чотирьом — обидва.
Це відповідь нинішньої влади і громадянина Януковича українському народу, який хоче бачити Україну вільною і демократичною європейською державою.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment