Протистояння

Широкомасштабні громадські протести тривають по всій Україні. Мітинги та демонстрації, які були зумовлені реакцією населення на події в Києві, переросли у більш радикальні дії — блокування та захоплення обласних державних адміністрацій у низці областей України, створення Народних рад.
Якщо не брати до уваги захоплення будівлі Київської міської державної адміністрації, що відбулося 1 грудня минулого року, то першими у четвер 23 січня мітингувальники зайняли Львівську, Рівненську, Тернопільську ОДА. Наступного дня — Івано-Франківську, Чернівецьку та Хмельницьку ОДА. 25 січня протестно налаштоване населення зайняло ОДА у Вінницькій і Полтавській областях. Щоправда, в останні дні січня прокуратури областей оскаржили створення Народних рад у судах.
Пропонуємо до Вашої уваги хронологію протестів в областях України, підготовлену за матеріалами Вікіпедії та повідомленнями інформаційних агентств.

Львів
23 січня люди заблокували та зайняли будівлю Львівської обласної державної адміністрації, заявили, що створюють Народну раду у Львові та беруть владу у свої руки. Протестувальники змусили написати заяву про звільнення голову ОДА Олега Сала, після чого випустили його з будівлі, а заяву зареєстрували в канцелярії. Незабаром Сало відмовився від заяви, а виконком Львівської облради розпочав свою роботу 25 січня.
Прокуратура оскаржила три рішення облради, які стосуються створення та діяльності Народної ради в області, а саме рішення Львівської облради про утворення виконкому, про звернення до держслужбовців, суддів, працівників правоохоронних органів та військовослужбовців, а також про визнання Народної ради колегіальним органом, уповноваженим представляти інтереси народу України. Згідно з судовим рішенням, Львівській облраді заборонено оприлюднювати свої ухвали.
30 січня активісти повністю звільнили будівлю Львівської обл­держадміністрації на вимогу керівництва обласної ради. Протестувальники зайняли адміністрації у шести районах області: Бродівському, Стрийському, Сокалівському, Радехівському, Дрогобицькому, Жовківському, процес створення Народних рад і виконкомів триває.

Рівне
20 січня вночі рівненський “Беркут” готувався до виїзду на Київ. Кілька десятків рівненців автомобілями заблокували виїзд автобуса біля бази “Беркута”.
23 січня кілька тисяч рівненців прийшли до Рівненської ОДА. Керівництво ОДА й активісти провели перемовини, в результаті яких усі заступники голови Рівненської ОДА Анатолій Юхименко, Олексій Губанов, Світлана Сад і Володимир Новак написали заяви про звільнення. Попри це працівники Рівненської ОДА працюють у звичному режимі. Розпорядження чи якихось вказівок не виходити на роботу не було. 4 лютого голова Народної ради Михайло Кириллов обраний головою Рівненської обласної ради.
За фактом захоплення будівлі Рівненської обласної державної адміністрації зареєстровано кримінальне провадження.

Тернопіль
23 січня в Тернополі заблокували будівлю Тернопільської ОДА, після чого за підтримки тернопільського Автомайдану її взяли мітингарі. Цьому посприяв відхід міліціонерів.
25 січня Тернопільська обласна рада відкликала повноваження, які вона делегувала облдержадміністрації, та створила облвиконком. 25 січня Тернопільська обласна рада визнала Народну раду України як орган, уповноважений представляти інтереси народу України на території області.
Також депутати заборонили проводити на території області заходи за участю Збройних сил України, Міністерства внутрішніх справ України, інших правоохоронних органів із використанням спецзасобів, зброї та військової техніки, спрямованих на обмеження прав громадян на проведення мирних зібрань.
Мітингувальники захопили приміщення Збаразької і Тернопільської РДА. На 1 лютого практично у всіх районах області створено Народні ради, ухвалено рішення про створення виконкомів і загонів самооборони. Голова облдержадміністрації керує областю з лікарняного ліжка, один його заступник теж на лікарняному, а ще два подали заяви на звільнення.
Прокуратура Тернополя оскаржує в суді рішення міськради щодо перейменування Майдану Мистецтв на Площу Героїв Євромайдану.

Івано-Франківськ
Увечері 19 січня активісти заблокували військову частину № 1241 внутрішніх військ, коли їм стало відомо про те, що цю частину планують відправити до Києва. Блокування військової частини внутрішніх військ розпочалося також у Калуші.
23 січня розпочалося блокування будівлі Івано-Франківської ОДА. 24 січня без особливого опору міліції та спецпризначенців мітингувальники зайняли будівлю. Через кілька годин вони звели барикади навколо ОДА зав­вишки 2—3 метри. За фактом захоплення будівлі міліція відкрила кримінальну справу.
25 січня на позачерговій сесії Івано-Франківської облради ухвалили рішення про заборону діяльності та символіки КПУ та Партії регіонів на території області. Також депутати підтримали рішення заборонити спецпідрозділу “Беркут” та іншим спецпризначенцям наближатися ближче ніж на 100 метрів до адмінбудівлі обласної влади. Крім того, своїм рішенням облрада зобов’язала обласну міліцію протягом доби повернути особовий склад правоохоронців і спецпід­розділи з Києва і заборонити виїзд до столиці до 31 травня. Також депутати Івано-Франківської обл­ради створили Народну раду як міжфракційне об’єднання, до якої увійшли 82 опозиційні депутати обласної ради.
Обласна прокуратура тим часом оскаржила в суді рішення обл­ради щодо використання прапорів — червоно-чорного та ЄС. Останній можна використовувати лише після отримання згоди на те від Ради Європи.
Також прокуратура наголосила на незаконності рішення обл­ради щодо припинення в односторонньому порядку дії угоди оренди будівлі Івано-Франківської ОДА. Такі справи, стверджують у прокуратурі, вирішують лише в суді. А створення Народної ради на Прикарпатті тут розцінюють як засягання на Конституційний лад держави.

Хмельницький
23 січня в Хмельницькому тисячі протестувальників пікетували Хмельницьку ОДА, обклавши її барикадами з мішків із снігом, бочок із водою і старих автомобільних шин, із вимогою провести позачергову сесію, щоб ухвалити звернення до чинної влади із закликом припинити силове протистояння в Києві. 24 січня відбулася позачергова сесія Хмельницької облради, на якій 60 із 62 депутатів проголосували за звернення до президента та голови Верховної Ради з вимогою відставки Кабміну, дострокових виборів президента та Верховної Ради, припинення переслідування учасників акцій протесту. Мітингувальники зайняли приміщення ОДА, незважаючи на опір працівників спецпідрозділу “Грифон” і застосування ними сльозогінного газу, та вимагали відставки губернатора Ядухи, однак той утік.

Чернівці
24 січня у Чернівцях опозиційні депутати утворили обласну Народну раду та обрали її президію. Мітингувальники цього ж дня зранку штурмували приміщення Чернівецької ОДА та обласної ради. Після 14 години активісти прорвалися до будівлі з чорного ходу. Вони вступили в переговори з міліцією, за результатом яких частина правоохоронців і працівники облради й ОДА залишили приміщення. Мітингувальники сформували загони самооборони, які захищають приміщення від можливої контратаки правоохоронців або дій провокаторів і мародерів. 25 січня обласна Народна рада закликала працівників облради й ОДА повернутися на свої робочі місця.
Народна рада Чернівецької області ухвалила рішення щодо створення виконавчого комітету, а також народних рад у Чернівцях та адміністративних центрах області. Члени ради ухвалили рішення і щодо створення муніципальної міліції. А голова Чернівецької ОДА Михайло Папієв керувати областю найближчим часом планує з приміщення територіального Управління ДСНС.

Луцьк
24 січня мітингувальники взяли в облогу центр виконавчої влади Волинської області. Щоправда, штурм так і не відбувся, бо голова Волинської обласної ради Володимир Войтович і губернатор Борис Клімчук написали заяви про відставку. Це загалом задовольнило “протестний настрій” мітингувальників, що чекали цих заяв майже 4 години на суворому січневому морозі.

Полтава
23 січня у Полтаві перед будівлею ОДА та облради зібралося близько тисячі людей, які вимагали відставки губернатора області Олександра Удовиченка. Тоді намір штурму будівлі спинив начальник міліції, який вшанував хвилиною мовчання убитих активістів у Києві і разом з усіма заспівав Гімн України.
24 січня мітингувальники намагалася штурмувати будівлю, але правоохоронці стримали натиск. Голова ОДА Олександр Удовиченко відмовився піти у відставку. Наступного дня протестувальники захопили сесійний зал Полтавської обласної ради та почали зводити барикади.

Вінниця
У ніч із 22 на 23 січня у місті за закликом “Правого сектора” відбувся рейд проти “тітушок”. Біля залізничного вокзалу розігнали тих, хто хотів виїхати на антимайдан до Києва, відбулася бійка, в яку втрутилася міліція.
25 січня 2014 року позачергова сесія Вінницької обласної ради мала ухвалити бюджет на 2014 рік і розглянути питання щодо суспільно-політичної ситуації в Україні. Ще до початку сесії перед приміщенням вінницької ОДА вже стояло кілька тисяч мітингувальників. Периметр обл­держадміністрації оточило кілька сотень правоохоронців.
Захоплення приміщення Він­ницької обласної ради відбулося з сутичками, але без жертв, хоча кілька активістів постраждали.
У захопленій сесійній залі під координацією депутата Верхов­ної Ради Андрія Шевченка депутати-опозиціонери підписали звернення до перших осіб країни з основними вимогами відставки Кабміну, дочасних виборів президента й парламенту. Була створена Народна рада як представницький орган територіальних громад Вінниччини.
1 лютого відбулася сесія обласної ради, яка надала Народній раді три кімнати у своїй будівлі та посади її лідерам. Комунальники після цього розібрали барикади.

Кременчук (Полтавська область)
У Кременчуці 26 січня близько 14.00 активісти прийшли до будівлі міськвиконкому. Мітингувальникам, які хотіли увійти в мерію, дорогу перегородила міліція. Почався опір, у результаті якого вибили двері мерії. Під час переговорів мер Олег Бабаєв пообіцяв, що 27 січня відбудеться позачергова сесія міськради, на якій розглянуть звернення до президента та уряду з вимогою відставки.
27 січня на позачерговій сесії Кременчуцької міської ради на площі Незалежності депутати проголосували за звернення про відставку президента, уряду та міністра внутрішніх справ, проведення позачергових президентських і парламентських виборів, припинення перевищення обов’язків правоохоронними органами, скасування законів, що були ухвалені 16 січня, та примирення усіх сторін.
За фактом замаху на захоплення будівлі Кременчуцької міської ради зареєстроване кримінальне провадження.

Житомир
23 січня під час мирного зібрання громадян на мітингу, який відбувся на майдані Корольова у Житомирі, значна кількість невідомих осіб вчинила спробу захопити будівлю Житомирської обласної державної адміністрації. Депутати Житомирської облради не ухвалили звернення до парламенту щодо політичної ситуації в Україні, чим викликали обурення пікетувальників на вулиці під стінами ОДА. У Житомирі розпочато розслідування за фактом спроби захоплення будівлі ОДА. 24 січня мітингувальники взяли в облогу Житомирську міську раду, яка того ж дня під тиском громадськості висунула вимоги до президента України Віктора Януковича звільнити всіх затриманих активістів Майдану в Києві. Ці вимоги суд визнав незаконними.

Кіровоград
26 січня у Кіровограді близько тисячі людей провели мітинг і пройшли центральною вулицею міста, заблокувавши при цьому одну дорожню смугу. Колону активістів супроводжували міліціонери. Влада забарикадувала приміщення ОДА мішками з піском, які прибрали лише 4 лютого.
Біля пам’ятника Богдану Хмельницькому думки активістів розділилися: більш радикальні пропонували повертатися на площу Кірова для штурму обл­держадміністрації, інші — не готові на це піти. Після радикальних закликів деякі люди почали розходитися. Вирішили збирати наступне віче 28 січня у 10:00, причому закликали приходити тільки чоловіків.
Під час мітингів двом активістам Євромайдану, батькові та сину Шмиленкам, розбили голову. За словами постраждалих, удари гумовим молотком завдали “тітушки”.

Ужгород
27 січня на площі Народній біля Закарпатської ОДА зібралися протестувальники. Двері вони не блокували, бо по периметру стояли правоохоронці. Мітингувальники поміж зведених напередодні барикад із мішків зі снігом встановили нові намети. Народне віче, яке зібралося 27 січня в Ужгороді, ухвалило рішення про створення 28 січня Народної ради Закарпаття. Закарпатська обласна рада визнала Народну раду України та проголосувала за створення Народної ради Закарпаття.

Запоріжжя
27 січня відбувся десятитисячний проєвропейський мітинг, який, за даними ЗМІ, спільними зусиллями придушили  МВС та “тітушки”.
Наступного дня за “підозрою в участі у масових акціях та захопленні державних органів влади” Запорізьким УБОЗ було затримано лідера Запорізького осередку ВО “Свобода” М. Подлобнікова та громадського діяча Ігоря Артюшенка. Суд наклав на останнього двомісячний домашній арешт. Загалом затримали 32 активістів, з них 6 відпустили на поруки, решта залишилася під домашнім арештом із правом ходити на роботу.

Черкаси
23 січня на мітинг біля облдержадміністрації зібралося близько 20 тисяч осіб, які почали штурм будівлі, зірвавши погони з працівників спецпідрозділу “Грифон”. Працівники міліції забарикадувалися у будівлі й намагалися розігнати натовп, поливаючи його у 10-градусний мороз водою. Розтрощивши двері та вікна, протестувальники увірвалися до приміщення Черкаської обласної ради, почали палити документи, які виносили з кабінетів на першому поверсі будівлі. Близько 23.00 працівники міліції звільнили приміщення облради від мітингувальників.
За фактом правопорушень відкрито кримінальні провадження. 25 січня районні суди Черкаської області задовольнили клопотання слідчих про обрання запобіжних заходів щодо 48 осіб, які пі­дозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 294, ч. 2 ст. 341 Кримінального кодексу України (масові заворушення, захоплення державних будівель). Постраждала під час штурму Черкаської облдержадміністрації 25-річна дівчина у важкому стані перебуває в лікарні.
27 січня вночі у Черкасах невідомі особи вдруге спробували захопити будівлю Черкаської ОДА. Перед цим на Соборну площу приїхали учасники столичного Автомайдану. На захист будівлі вибігли бійці “Беркута”, розігнали активістів Автомайдану. Затримано 19 осіб.
Дніпропетровськ
26 січня в результаті жорстокого протистояння учасників народного віча, міліції та “тітушок” біля стін Дніпропетровської обласної державної адміністрації постраждали 10 осіб, четверо госпіталізовані. З 10 постраждалих — 8 співробітників міліції і два учасники акції.
У Кіровський райвідділ міліції доправили 14 затриманих активістів, зокрема координатора руху “Третя Українська Республіка”, екс-депутата обласної ради Вадима Шебанова. Міліція відкрила три кримінальні провадження за ч. 1 ст. 294, ст. 2 ст. 342, ст. 348 Кримінального кодексу України.
Дніпропетровську облдержадміністрацію після мітингу 26 січня у кілька рядів обнесли колючим дротом, а металеві решітки огорожі змастили солідолом. У прес-службі Дніпропетровської облдержадміністрації підтвердили, що таким чином укріплено оборону ОДА.

Суми
26 січня ввечері мітингувальники зайняли Будинок рад, у приміщенні якого обласна та міська ради проводять свої сесії. До будинку зайшли загони самооборони, які взяли під свій контроль усі входи, виходи та приміщення будівлі.
27 січня вночі у Сумах працівники міліції зачистили територію, яку контролювали активісти Євромайдану. Близько 300 силовиків, озброєних кийками, щитами та касками зачистили площу Незалежності та Будинок рад. За фактом блокування і захоплення адміністративних будівель Сумської обласної державної адміністрації та обласної ради слідчим відділом міськвідділу УМВС України в Сумській області розпочато кримінальне провадження за ч. 1 і 2 ст. 341 Кримінального кодексу України (захоплення і блокування державних або громадських споруд).

Одеса
26 і 28 січня в Одесі  відбулися мітинги на підтримку Євромайдану. На Приморський бульвар до пам’ятника Дюку вийшли до 1000 осіб. Під час останнього мітингу активісти ухвалили рішення не розпускати Майдан доти, доки функціонує Євромайдан у Києві. 29 січня у Одесі активісти обрали виконком місцевої Народної ради. Перед входом в Одеську облдержадміністрацію на випадок штурму приміщення встановили бетонні блоки. Ними наприкінці січня обмежили рух автомобілів на трасі “Київ-Одеса”.

Чернігів
24 січня біля пам’ятника Богдану Хмельницькому відбувся мітинг “Анатомія беззаконня влади”. 25 січня о 10:30 розпочався новий мітинг. Близько 4000 осіб були присутні на мітингу на Красній площі. Також неподалік від мітингувальників розташувалися 500 прихильників влади. У 11:00 перед народом виступили депутати Верховної Ради, після чого розпочався штурм Чернігівської ОДА. Адмінбудівлю захищала міліція, проте демонстранти відтіснили її і в 12:35 виламали двері. Під час штурму міліція затримала 6 активних протестувальників. Депутати пішли на переговори. Після переговорів затриманих відпустили, але прокуратура порушила кримінальні справи за захоплення приміщення.
27 січня протестувальники захопили Чернігівську обласну раду. Міліція, яка була там присутня, не заважала мирному приходу громадян і депутатів Верховної Ради. 28 січня відбулася сесія облради, яка ухвалила вимоги звільнити захоплених мітингувальників, і облогу будівлі зняли. Проте правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом захоплення будівлі 25 січня.

Миколаїв
25—26 січня на розі вул. Радянської та Адміральської відбувся тисячний мітинг, який про­йшов центральною вулицею міста.
Сімферополь
У Сімферополі 28 січня кілька тисяч активістів вийшли на мітинг, ініційований Меджлісом проти диктатури в Україні. Акція відбулася попри повідомлення про можливі провокації і насилля з боку проросійських сил. Однак щоб уникнути зіткнень, організаторам мітингу довелося перенести захід під стіни Постійного представництва президента України в Криму. Мітинг підтримали активісти кримського Євромайдану і проукраїнських організацій. Акція протесту відбулася без ексцесів, хоча проросійські активісти мітингували за кілька сотень метрів від Представництва президента, а деякі з них підходили ближче і спостерігали за мітингом.

Херсон
25 січня мешканці Херсона влаштували пікет під стінами обласної державної адміністрації.

Київська область
У Білій Церкві Київської області акція вшанування пам’яті вбитого на вулиці Грушевського у Києві громадянина Білорусі Михайла Жизнєвського переросла 24 січня у стихійну ходу з вимогами відставки уряду.
Люди вимагали від міської ради ухвалити звернення до керівництва України з вимогою скасувати “закони 16 січня”. Також учасники ходи вимагали відставки президента. Спроб штурму міської ради вони не робили. Акція відбулася мирно, під контролем працівників міліції.
27 січня о 12:00 годині на площі ім. Т. Г. Шевченка відбувся мітинг громади Бородянського району. На заході зібралось близько 400 осіб, які колоною рушили до Бородянської райдержадміністрації.
Учасники мітингу закликали голову райдержадміністрації скликати позачергову сесію райради, щоб висловити недовіру уряду, вимагати зміни Генпрокурора та спікера Верховної Ради. У ході мітингу була створена Народна рада, яка ухвалила рішення про повторне зібрання 1 лютого 2014 року в разі невиконання вимог громадськості.
27 січня об 11 годині біля міської ради Переяслава-Хмельницького зібралося чимало мешканців міста та району. Спочатку мітингувальників запросили до сесійної зали, проте всіх охочих вона не вмістила. Переяславці стояли в коридорі та на східцях, а частина навіть не змогла увійти до приміщення міської ради і залишилася надворі. Було вирішено перенести зібрання на вулицю. Громада ухвалила скликати позачергову сесію міської ради, на якій розглянути питання про ситуацію в країні. На вічі також ухвалили рішення про організацію позафракційного об’єднання “Народна рада”, до нього увійшло 16 депутатів міської ради.
У Таращі 29 січня активісти заблокували будівлю РДА і вимагають звільнення голови районної адміністрації. Того ж дня міська рада Обухова підтримала резолюцію місцевого Майдану, а вранці 30 січня невідомі повалили пам’ятник Леніну у Фастові.

Маріуполь (Донецька область)
26 січня кілька сотень мешканців Маріуполя вийшли на мітинг проти Віктора Януковича.

У Харкові протестувальники відмовилися штурмувати адмінбудівлі, у Севастополі, Донецьку і Луганську станом на 3 лютого багатолюдні акції під стінами ОДА не відбувалися.

Підготував Євген БУКЕТ

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment