Василь ГОРБАТЮК,
директор Хмельницького обласного літературного музею
Удома дбайливо книжки
поскладав:
“Вернусь – буде час для науки…”
І вперше в житті
по-військовому взяв
Військову рушницю у руки.
Так вирушали у бій за Україну, за її волю, за її майбутнє юні українці – гімназисти, студенти, які в той січневий день 1918 року уславили себе під Крутами в нерівному бою з московськими більшовицькими окупантами.
Ці рядки – з вірша Олекси Кобця “На Крути”. А прозвучали вони в Хмельницькому обласному літературному музеї під час літературного музейного уроку “Понад Крутами вічність у сурми сурмить”, присвяченого Дню пам’яті того вікопомного бою. Про “тридцять мучнів українських. Славних, молодих” писав 1918 року молодий Павло Тичина. А 1941 року наш юний земляк, просвітянин та учасник підпілля Організації Українських Націоналістів на Ізяславщині Герась Соколенко створив “Баладу про триста мечів”.
Про історичні умови, в яких перебувала Україна того часу, про перебіг подій під Крутами розповів присутнім учням-восьмикласникам хмельницької ЗОШ № 31 історик, дослідник визвольних рухів українського народу Валерій Кундельський. Було продемонстровано також документальний фільм “Легенда про студентське військо”.
Хвилиною мовчання учасники заходу вшанували пам’ять Героїв Крут.