«Білий Спас» має повернутися у власність народу

2Білий Спас… Межигір’я… Ще вчора він належав можновладцям, а сьогодні сталеві брами невігластва і пихи пали.
Про цей монастир, що був підступно захоплений під урядові дачі можновладців ще у перші часи радянської влади написано чимало.
Згідно з легендою, Межигірський монастир був заснований ще у часи князювання князя Аскольда — першого хрестителя Русі, десь наприкінці IX століття. Саме цей князь, можливо, має безпосередній стосунок і до заснування Вишгорода, першу згадку про нього зустрічаємо у часи князювання княгині Ольги — 946 рік після Р. Х.

Вадим ПЕРЕГУДА,
краєзнавець

Вишгород і Межигір’я — чудотворна перлина серед інших православних столиць сучасної Європи: Мекленбурга (колишній Велеград), сучасна Німеччина, Вішеграда в Угорщині, Вишгорода на Дунаї, Вишеграда у Чехії, давнього Велеграда у Моравії тощо. Цікаво, що всі ці прадавні міста були не тільки столицями різних слов’янських народів, а й колисками зародження і торжества проповіді перших християн. Це духовні столиці різних наших генетичних братів — слов’янських народів Європи. Всі ці назви (Вишгород—Вішеград—Вишиград—Велеград—Білгород—Білград) мають не тільки подібну етимологію (походження), а й історію. Наприклад, вважають, що саме з Померанії, сучасного німецького Мекленбурга (Велеграда), тікаючи від переслідування язичників, прийшов до Києва перший православний князь Аскольд.
Межигір’я припало до душі першому Київському митрополиту Михаїлу, який прибув до князя Володимира з Царгорода. За переказами, грецькі ченці з оточення святителя заснували чи, може, відновили тут Києво-Межигірський монастир, ровесник Києво-Печерської Лаври.
1672 року в Межигір’я відправили козацьку делегацію з пропозицією стати духовним центром для усього Запоріжжя. Після смерті Івана Сірка офіційні стосунки між Січчю і монастирем оформили офіційно. Межигірський монастир довго був духовним центром усієї козацької України.
Під кам’яними плитами межи­гірського Білого Спаса знайшли останній притулок легендарний полковник Семен Палій, гетьман Самусь та багато інших видатних запорожців. Це був справжній український Пантеон.
Згідно з багатьма свідченнями, саме тут під час Батиєвої навали заховали легендарну бібліотеку Ярослава Мудрого. Можливо, що бібліотека і тепер перебуває під надійним захистом природи: у білих кручах однієї з Дніпровських гір. Ось що повідомляє Надія Даміловська: “У підвалі Межигірського монастиря знайдено рукописні фоліанти. Мій чоловік, професор Микола Олександрович Даміловський, був завідувачем кафедри архітектурних конструкцій Київського художнього інституту, консультував багато новобудов у Києві. Навесні 1934 року його запросили очолити комісію, яка розглядала можливість перебудови споруд Межигірського монастиря для членів уряду України, що переїжджали з Харкова до Києва. Обстежуючи фундамент однієї зі споруд, комісія натрапила на підвальне приміщення, заповнене книгами. Коли деякі фоліанти дістали і передали моєму чоловікові, він побачив, що це були переплетені рукописні книги. Професор запропонував сповістити про них Академію наук. Однак представник будівельної організації категорично заперечив, тому що будівництво було терміновим, і просив про знахідку нікому не розповідати”.
Сьогодні, вперше за всю історію України, територію Межигірського Спаса повернули державі. І хоча тут не збереглися приміщення монастиря, який зруйнували 1934-го, треба визнати, що цю територію ніколи не досліджували археологи. Це СВЯТИНЯ, у землі якої прах ГЕРОЇВ УКРАЇНИ — козаків і духовенства від часів князя Володимира. Відомо, що кожен запорізький козак вважав своїм обов’язком побувати у Межигір’ї, поклонитися Межигірському Спасу, замолити козацькі гріхи.
Сьогодні тільки від волі української громади залежить повернення Святині у власність держави. Не будьте пасивними — проявіть свою громадянську позицію! На сьогодні дуже важливо, щоб територія колишніх урядових дач Постишева—Хрущова—Щербицького—Януковича перейшла до Вишгородського державного заповідника. Щоб ця СВЯТА ЗЕМЛЯ ніколи не ставала власністю невігласів і яничар, а була відкрита для всіх, хто приїздив би сюди помолитися і поклонитися Великому Кобзареві.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment