Донбас, Одеса: провокації громадянської війни?

Петро АНТОНЕНКО

 

Паразитування

на ідеалах Майдану

Варто звернути увагу на той цинізм, із яким сепаратисти, а по суті — терористи і погромники, паразитують на гаслах та ідеях Єврореволюції, Майдану. Вони не просто мавпують усе це, а умисне доводять до пародії і абсурду. Барикади Майдану? Вони виросли і у всіх найбільших містах Донбасу. Знамениті шини? Також з’явилися на барикадах на Сході, а подекуди й запалали. Виведення тисяч людей на акції протесту на вулиці та площі. Штурм і захоплення адмінбудівель: державних адміністрацій, міськрад, міліції, прокуратури, СБУ. Нарешті, нахабна крадіжка з Майдану назви і поняття — Самооборона. Саме так назвали себе колабораціоністи в Криму, а зараз — на Донбасі.

І спробуйно пояснити самим учасникам протестів на Донбасі, іншим людям в Україні і мільйонам зомбованих телебаченням росіян, що це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці. Учасники Єврореволюції, займаючи адміністративні будівлі, ніколи не йшли на штурм зі зброєю, ніколи під час найгарячіших масових акцій на наших Майданах не лунали постріли, як зараз на Сході. І головне — Майдан, Єврореволюція постали проти злочинного режиму, за зміну влади, але ніхто й ніколи не виступав проти державності України, за її розвал, нищення, приєднання до Росії.

 

Антитерористична операція

Із великим запізненням, не зробивши належних висновків із втрати Криму, влада нарешті 2 травня розпочала повномасштабну антитерористичну операцію на Донбасі. На той момент, особливо це стосується обласних центрів Донецька і Луганська та найбільших міст регіону, практично контрольованого сепаратистами та російськими агресорами, присутність в Україні російських диверсантів, військових уже ніхто не приховує. Заплутана інформація про звільнення Донбасу від заколотників не дає уявити, що і як там насправді відбувається. Схоже, до цього звільнення ще неблизько.

З одного боку, весь час нависає, бодай потенційно, загроза вторгнення російських військ на нашу територію. Шантаж посилився з початком АТО. Міністр закордонних справ Росії Лавров, один із кремлівських речників і яструбів, заявив, що Росія може ввести війська в Україну (цитуємо) “в случае непосредственного ущемления интересов России и российских граждан”. І додав: “если на нас нападут, естественно, мы будем защищаться”. Але що означає “нападуть”? Ось як розширено потрактував Лавров поняття “нападу” на Росію: “агрессия против российских граждан”.

У цьому вся суть хворої на шовінізм Росії. Адже ні “ущемление интересов России”, ні “агрессия против российских граждан” у міжнародному праві не є підставою для військової агресії проти іншої країни, особливо, якщо зважити, наскільки вільно і на свій лад росіяни трактують поняття “агресії” і “утисків”.

Але з іншого боку слід визнати, що наша влада поки що не може дієво боротися із заколотниками. Застосування армії в таких операціях малоефективне. Особливо коли сепаратисти вдаються до ганебних і злочинних методів — взяття заручників і виставляння попереду себе живих щитів із жінок і навіть дітей. Це справжнісінький тероризм. Тож боротися з ним мають спецпідрозділи. На міліцію, а саме вона мала б попереджувати насильство, надії мало. А на Сході вона значною мірою хвора на державну зраду. Але, виявляється, в Україні існує велика кількість спецпідрозділів якраз по боротьбі із заколотниками і терористами. Про сумновідомий “Беркут” знаємо всі. Та ось назви інших наших спецпідрозділів: “Барс”, “Ягуар”, “Гепард”, “Тигр”, “Омега”, “Вега”, “Скорпіон”, “Тінь”. Майже всі ці грізні підрозділи (а це спеціальні полки і бригади) входять до складу Внутрішніх військ, своєю чергою підпорядкованих тому ж МВС. А є ж іще “Сокіл” — безпосередньо цього Міністерства, “Булат” Управління держохорони, врешті “Альфа” СБУ. Втім, офіцерів цього підрозділу ми бачили у полоні у сепаратистів — із замотаними обличчями й без штанів. То, може, й інші спецпідрозділи з такими грізними назвами лише числяться, перебуваючи на утриманні народу?

 

Одеський заколот

Українці довго спостерігали за тим, як влада та її спецслужби миряться з сепаратизмом, якщо не сказати — потурають колаборантам. Але терпіння не безкінечне.

2 травня патріотично налаштована молодь вийшла в Одесі на мирний марш на захист єдності України. Переважно це були футбольні вболівальники, фанати наших клубів. Загалом вони далекі від політики і майже всі російськомовні. Але саме вони, спортивні фани, стали на бік Майдану в Єврореволюцію, а зараз виступили проти сепаратизму.

Далі почалося жорстоке протистояння громадян одної держави, одного міста. Те, що дехто вже називає зачатком громадянської війни. Правда, не зовсім такої, адже зловісну роль тут зіграли провокатори з Росії, яку саме — сподіваємося, з’ясує слідство, яке ведуть прокуратура, СБУ, міліція.

Бойовики напали на учасників маршу за Україну, багатьох із них жорстоко побили. А потім над досі мирною Одесою пролунали перші постріли: кількох учасників маршу за Україну вбили.

Розплата не забарилася. Під вечір зібрався великий натовп патріотичної молоді, яка розгромила наметове містечко проросійських сепаратистів на Куликовому полі. Заколотники сховалися у Будинку профспілок. Розлючений натовп кинувся на штурм, будівлю підпалили. В результаті загинуло 38 осіб: кілька вистрибнули з будинку, рятуючись від вогню, а більшість згоріли чи отруїлися димом. Разом з убитими на вулицях, померлими в лікарнях від ран і побоїв кількість жертв сягає вже майже півсотні. Близько 200 осіб отримали травми, поранення. Як підпалили будинок, хто винен у загибелі людей — це теж з’ясовує слідство. І не варто похапцем звинувачувати лише українську молодь.

 

Правоохоронні

чи “правонемічні” органи?

Із самого початку одеської трагедії проявилася картина деградації і зрадництва міліції, яка нічого не робила для попередження побоїща і смертей людей і “заплющувала очі” на прибуття до міста бойовиків з інших регіонів і своєю бездіяльністю, по суті, провокувала протистояння. Не кажучи вже, що дехто з міліціонерів стали на бік погромників, пов’язали на рукав розпізнавальні червоні стрічки, а ще прикривали бойовиків, які зза міліцейських щитів стріляли в людей.

Наступного дня міліція Одеси начебто розпочала бурхливу діяльність: затримала понад 170 учасників заворушень за підозрою в дуже тяжких злочинах. Але виявилося, що кримінальні справи доведеться порушувати і проти самої міліції: за злочинну бездіяльність, що й зробила прокуратура Одеської області. Наказом міністра МВС Авакова звільнено з посади начальника обласної міліції. Але це не допомогло: під тиском проросійських протестувальників одеська міліція відпустила зпід варти більшість затриманих напередодні погромників.

Продовження було ще ганебнішим. У неділю громадяни України почули дві протилежні версії від найвищих посадовців правоохоронних органів держави. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що погромників міліція мусила відпустити за наказом прокуратури — обласної і заступника генпрокурора, і висловив обурення такими діями прокуратури. Натомість прокуратура Одеської області заявила, що звільнення сепаратистів — на совісті МВС, що міліція відпустила підозрюваних самочинно, без її вказівки, і прокуратура розбиратиметься з такими діями міліції. Те саме підтвердив і в. о. генпрокурора України Олег Махніцький.

Схоже, обурюватися мають уже самі громадяни України ось такими діями вищих представників влади, які опустилися до брудних чвар та брехні людям.

Трагедія в Одесі не може минути безслідно. В Україні щось повинно змінитися. Насамперед у діях влади щодо захисту держави. Або вона її захищає, або дочекається нового Майдану.

А кроком до очищення вкрай здеградованих правоохоронних органів стало призначення нового начальника Одеської обласної міліції. УМВС очолив генерал Іван Катеринчук, котрий за помаранчевої влади був очільником міліції Чернігівщини. Він брав найактивнішу участь у Єврореволюції, Майдані як член Чернігівського обласного штабу національного спротиву. Читачам “СП” Іван Петрович знайомий: кілька тижнів тому газета надрукувала велике інтерв’ю з генералом. Іван Катеринчук у перші хвилини прибуття в Одесу вийшов на площу перед розбурханим натовпом і першими його словами до одеситів були “Слава Україні!”

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment