Михайло СЛАБОШПИЦЬКИЙ,
виконавчий директор Ліги українських меценатів
Це були “перші хоробрі”, які починали Лігу. В кожного з них була серйозна біографія філантропа. Мені б довелося довго тут їх викладати. Досить сказати, що завдяки пожертвам меценатів народилися і їхнім коштом існують такі широковідомі науковоосвітні заклади, як Український дослідний інститут Гарвардського університету, Канадський інститут українських студій при Альбертському університеті. Завдяки цьому було реалізовано домежно важливий тоді проект Енциклопедії українознавства, що ним опікувався з групою однодумців Володимир Кубійович. У Північній Америці добре знані Освітня фундація Петра Яцика, Фундація імені Івана Багряного, Фундація Антоновичів, Фундація Воскобійників, Фундація Юрія Чопівського, Канадськоукраїнська мистецька фундація, Фундація Костянтина Темертея — активні дійові особи українського наукового, освітнього й культурномистецького життя у діаспорі. В Австралії добре знана діяльність тамтешньої Фундації українських студій, яка опікується важливими освітніми й культурними проектами тамтешніх наших земляків.
До речі, і в США, і в Канаді на законодавчому рівні заохочується філантропія. Скажімо, коли Петро Яцик дав пожертву в сумі один мільйон на заснування досліджень з історії України в КІУС при Альбертському університеті, то податок він платив лише з половини цієї суми (її він виокремлював зі свого прибутку). А провінційний уряд Альберти додав од себе до Яцикового мільйона два мільйони доларів. Це промовисте свідчення співпраці мецената й держави на освітній ниві.
Очевидно, й у нас колись буде ухвалено закон про меценатство, що заохочуватиме людей до благодійництва, співпрацюватиме у цьому з ними. І тоді спалахи добротворення спостерігатимуться не тільки під час кожних виборів, коли претенденти в депутати всіх рівнів прагнуть показати себе ангелами і раптом кидаються творити (звичайно ж, для творення собі відповідного іміджу) добрі справи.
Наш конкурс — не під “вибори”. Тут — зовсім інша мотивація і мета. Мене часто запитують: “А що, Загорій балотуватиметься до Верховної Ради?” Мовляв, чому він виділяє стільки коштів для проведення конкурсу? А він, до речі, основний меценат марафону ось уже впродовж десяти років. Деколи це просто в голову не вкладається: чоловік фінансує справу, не маючи суто практичних намірів. У нього є тільки стратегічні, державні міркування, що випливають із потреби зміцнити й піднести соціальний статус державної мови. А це теж зміцнення нашої держави. Бо державна мова — одна з її важливих складових.