Такої гідності, як на Майдані, французький фотохудожник не бачив ніде у світі

Світлана ЧОРНА

 

У Києві, у Національному художньому музеї за сприяння Фонду культурної дипломатії відкрилася виставка французького фотохудожника Еріка Буве, присвячена подіям на Майдані. Відомий фотокореспондент, який побував у багатьох гарячих точках планети — Афганістані, Чечні, Сомалі, Югославії, Іраку, представив два цикли — “Київська втома” та “Герої Майдану”. Експозиція виставки складається з трьох частин — фотоколажів у залі музеї та світлин, виставлених на вході до приміщення і вздовж вулиці Грушевського. Еріку Буве вдалося не просто зафіксувати на плівці якісь миттєвості київської революції, а саме ті миті, які дають ключ до розуміння того, чому Майдан став подією планетарного масштабу. Як беззбройні люди, що захищалися лише фанерними і дерев’яними щитами, змогли здолати велетенського тоталітарного монстра. Як перемагала і перемогла силу духу.

53річний фотокор, який працював більш ніж у 120 країнах, побував на Майдані двічі — 7—8 лютого та 19 і 20, саме тоді, коли тут відбувалися найдраматичніші події.

Каже, що після втрати двох друзівколег в одній із гарячих точок і чотирьох поранень, отриманих у різні періоди, вирішив хоч рік присвятити фотографії “про природу і людей, що люблять”. Але коли повстала Україна, не міг не приїхати у Київ.

Презентуючи світлини, Ерік Буве сказав, що людині важко перенести те, що він бачив крізь об’єктив фотоапарата: кров, жорстокість, смерть.

19 і 20 лютого він був на Інститутській, де “народ вів битву за свободу”.

— Переді мною впало близько двадцяти осіб. Вони не кричали і не стогнали, вони падали з великою гідністю. Такого я не бачив ніде у світі, — підкреслює фотохудожник.

Розповідає, що на Майдані йому поталанило. Вперше, коли фотографував на Грушевського відомого “піаністаекстреміста”, який грав на барикаді. На цей кадр, не перемотуючи плівку, наклав інший, зі спецпризначенцями. У результаті з’явилася світлина, де панує музика, якій не страшні ні чорні беркутівці в шоломах, ні свист куль. Другий колаж теж склався випадково. Ерік Буве сфотографував колонаду стадіону “Динамо”, де була наліпка із зображенням серця, що любить Україну. На цей кадр наклав інший — сфотографував хлопця, що чергував на барикаді. І вже у Парижі, коли обробив плівку, побачив, що малюноксерце проявився саме там, де серце у людини.

Репортажі Еріка Буве друкувалися у багатьох світових ЗМІ: Time, Life, New York Times, Der Spigel та інших. Його роботи відзначені п’ятьма нагородами конкурсу Word Press Photo, двома Visa d’Or, премією журналу Pari Match тощо.

Ерік Буве розповів, що дуже уважно стежить за тим, як люди реагують на його фотографії з Майдану. Вражений, як музейники швидко підготували його виставку, де презентовані майже двометрові фото, і планує ще на якийсь час залишитися в Україні.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment