На все життя єдина Рось…

Надія КИР’ЯН

 

Тут, біля річки Рось, поблизу села Яблунівки у Білоцерківському районі на Київщині любив відпочивати видатний український поет, прозаїк, кіносценарист, кінорежисер, кіноактор, громадський діяч, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка Микола Вінграновський. Поет залишив на всіх місцевих мешканців неперебутнє враження. Уже вдев’яте до першого і досі єдиного пам’ятника в Україні “на синій звук любові і свободи” прийшли письменники, науковці, артисти, громадські діячі з Білої Церкви, Києва та інших міст і сіл України, щоб згадати Миколу Степановича, вклонитися йому у зв’язку з десятими роковинами з дня смерті.

 

На цьому місці відчуваєш цілковито гармонійне співіснування з природою, душевний спокій, затишок і красу вічності. Час ніби зупиняється “у плині дорогому”, серед дерев, трави і квітів і дивовижних рядків поета, якими просякнутий навколишній простір. Поклавши квіти до пам’ятника, шанувальники поїхали до сільського будинку культури, де відбувся вечір пам’яті.

Розпочав захід сільський голова Яблунівки Анатолій Савчук, один із натхненників і організаторів щорічних вшанувань, декламацією поезії Вінграновського, присвяченої цим місцям.

Поет Павло Вольвач озвучив те, що підсвідомо розуміли всі в залі. “Вінграновський — це той поет, який відчував гармонію світобудови і сам був і є дивовижним чином присутній у ній. Вінграновський присутній кругом. Жоден поет так не розумів природу і так не розчинявся в ній, як Микола Степанович.

Цього року він “матеріалізувався” стелою, де планують поставити йому пам’ятник: опинився в епіцентрі подій Майдану на Грушевського, де відбувалися протистояння, де був вогонь, ці страшні феєрії, але він вистояв. З одного боку Чорновіл, з другого — Вінграновський — ніби дивляться один на одного.

А коли актор Євген Нищук, нинішній міністр культури на одному із віч почав читати поезії Вінграновського — це було щось неймовірне: ніби матеріалізований дух Вінграновського плив над сотнями тисяч голів…”

Спогадами про поета поділилися також поет із Чернівців Мирослав Лазарук, київська поетеса Валентина Козак, інші письменники; із віршами Вінграновського виступив артист Академічного музичнодраматичного театру ім. Панаса Саксаганського Юрій Донник; чудово прозвучав французькою вірш “Ластівка” у виконанні авторки — вчительки однієї зі шкіл району; музичну програму улюбленому поетові присвятив лауреат багатьох міжнародних конкурсів, ансамбль гармоністів із Жашкова під керівництвом Івана Сухого; виступили переможці конкурсу декламаторів поезій Вінграновського — школярі та студенти.

Голова Білоцерківського осередку Фонду культури Анатолій Кульчицький та голова Солом’янського районного у місті Києві об’єднання “Просвіти” Зоя Голота розповіли про заплановані заходи, присвячені Миколі Вінграновському, серед яких найвагоміші — спорудження пам’ятника у центрі Києва та відкриття музею Майстра слова у Білій Церкві.

 

 

 

 

 

 

 

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment