Просвітянин із Коломиї — лауреат літературної премії імені Остапа Вишні

Гриць ГАЙОВИЙ,

відповідальний секретар журі літературної премії ім. Остапа Вишні

 

Микола Савчук створив своєрідну енциклопедію української сміхової культури, яка, безперечно, може мати продовження та удосконалення. Видання підтверджує думку про те, що українці творили і творять свою сміхову культуру, люблять веселе слово, жартівливу пісню, дотеп.

Кожна сторінка книжки присвячена одній днині року. На ній вміщено короткі довідки про українських гумористів, сатириків, карикатуристів, коміків. У часових рамках це ХVІІ—ХХІ століття. Тут надибуємо такі відомі імена: Степан Руданський, Остап Вишня, Едвард Козак, Андрій Сова, Павло Глазовий, цілу плеяду молодих талановитих майстрів пера Розстріляного Відродження, а також промовисті імена сучасних творців смішного українського слова і рисунка: Олега Чорногуза, Петра Ребра, Михайла Прудника, Анатолія Василенка, Анатолія Паламаренка, Гриця Гайового, Владислава Бойка та багатьох інших.

Упорядник подає широку панораму української гумористичносатиричної періодики, починаючи від київської “Помийниці” і львівського “Гомону” і закінчуючи діаспорним “Всесміхом” та єдиним українським гумористичносатиричним журналом “Перець”. Вміщено короткі довідки і про книжкові гумористичні серії та про відомі збірки гумору й сатири, серед них: “Золота книга українського гумору”, “Бо війна війною”, “Україна сміється”, “Весела Січ”, “Веселий ярмарок” та інші.

Шанувальники українського гумору й сатири зможуть більше довідатися про сміхову культуру січових стрільців, про український вояцький, козацький, пластовий і таборовий гумор, про гумор гуцулів і закарпатців. А ще тут є інформація про українські фестивалі та конкурси гумору, сатири і карикатури, про славний Сорочинський ярмарок.

Крізь усю книжку проходить тема еміграційного внеску в українську сміхову культуру. Зокрема опубліковано короткі довідки про таких письменниківгумористів, сатириків і карикатуристів нашої діаспори, як Едвард Козак (ЕКО), Іван Керницький (Ікер), Микола Понеділок, Анатоль Калиновський (Іван Евентуальний), Іван Антипенко (Анатоль Гак), Богдан Нижанківський (Бабай), Галина Грибінська (Ганна Черінь), Роман Колісник та інші.

Авторупорядник пропонує читачам довідкові статті про гумористичні формації: “Веселий пролетар” у Харкові, “Весела Січ” у Запоріжжі, “Цвіркун”, “Веселий Львів” і “Крива люфа” у Львові, “Горпинка” у польському місті Ельбльонзі, “Деца у нотаря” в Ужгороді.

Привертають увагу навчальні статті з циклу невиголошених лекцій, які стосуються національного гуморознавства, та думки і цитати про український гумор відомих науковців і митців.

Умовно другу частину матеріалів книжки складає властиво альманах. Сюди зараховуємо віршований і прозовий гумор, афоризми й усмішки, коломийки й бувальщини, епіграми й іронізми, а також зразки дитячого гумору. Фрагментарно подано творчі здобутки майстрів веселого цеху Степана Руданського, Павла Глазового, Анатолія Косматенка, Анатолія Гарматюка, Миколи Білокопитова, Петра Ребра, Гриця Гайового, Владислава Бойка, Григорія Гарченка, Василя Простопчука, Петра Кравчука, Анатолія Горбівненка, Миколи Возіянова, Леоніда Сухорукова, Юрія Івакіна, Бориса Слюсаря, Юрія Берези, Ігоря Січовика та багатьох інших.

“Український гумористичносатиричний календаральманах” розісланий у всі центральні, обласні, а почасти й міські та районні бібліотеки України, де з ним має можливість ознайомитися велика кількість читачів.

 

 

 

 

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment