Єднання народів Словом

Іван РЯБЧІЙ

 

Зворотний відлік до Першої Європіади почався у червні. І саме цього дня у Посольстві Азербайджану в Україні відбулася знакова подія — презентація науковоосвітнього порталу “Тарас Шевченко”. Втім, слово “презентація” надто сухе і не передає святкового настрою дійства, яке поєднувало в собі елементи концерту, виставки та спектаклю.

Портал, із яким кожен українець міг ознайомитися ще в березні під час виставки “Шевченкоманія” у Мистецькому Арсеналі, створили з ініціативи Малої академії наук України (МАН) — провідної установи у нашій державі, яка опікується талановитими школярами та молоддю — до 200річчя Тараса Шевченка. Цей сайт (www.kobzar.ua), який містить вичерпну інформацію про генія українського народу, став своєрідним подарунком МАН рідній землі. Автор ідеї — президент МАН, членкореспондент НАНУ, академік НАПНУ Станіслав Довгий. За його підтримки проект представили у країнах Європи. “У цей рік, — зауважив С. О. Довгий, — нам усім варто щодня думати про Шевченка, читати і поглиблювати свої знання про цю вагому постать у нашій історії, літературі та соціальному житті. Читаючи вірші Тараса, можна знайти для себе чимало відповідей. Портал, який ми створили, призначений саме для цього. Погляд Шевченка крізь час ми відчуваємо на собі й через 200 років після його народження. Запрошуємо відвідати наш портал і почерпнути з нього нове й невідоме про українського генія світового масштабу”.

Презентація відбувалася напередодні великого свята — Дня національного порятунку Азербайджану. 15 червня 1993 року Гейдара Алієва обрали головою Верховної Ради республіки. Оскільки саме цю людину вважають творцем економічного дива Азербайджану, день став національним святом. Тож не дивно, що захід розпочався із покладання квітів до пам’ятника Гейдарові Алієву, що височіє в однойменному сквері біля посольства на вулиці Глибочицькій. Перед присутніми виступили Надзвичайний і Повноважний Посол Азербайджану в Україні Ейнулла Мадатлі, Герой України, поет і перекладач, дипломат Дмитро Павличко і президент МАН Станіслав Довгий. Червоною ниткою через усі виступи проходила думка про мудрість лідера азербайджанського народу Гейдара Алієва, його величезний політичний досвід, самовіддану любов до Батьківщини, побудову Гейдаром Алієвим демократичного світського Азербайджану. Також підкреслювалося, що Гейдар Алієв був великим другом українського народу.

Згодом пан Мадатлі, відкриваючи основну частину дійства, привітав українську сторону з обранням п’ятого Президента України Петра Порошенка і висловив тверду впевненість, що азербайджаноукраїнські зв’язки отримають новий потужний імпульс розвитку. І сумнівів у цьому немає, адже у березні Азербайджан твердо підтримав позицію України по Криму, а в день інавгурації нового президента Київ відвідав голова МелліМеджлісу (парламенту Азербайджану) Огтай Асадов, який зустрівся зі своїм українським колегою Олександром Турчиновим. А в рамках ГУАМ — Організації за демократію та економічний розвиток — Україна і Азербайджан є давніми геополітичними партнерами.

Далі президент МАН С. О. Довгий представив виставку художніх робіт Тараса Шевченка, яка вже побувала у багатьох культурних, освітніх та адміністративних закладах України, а також за кордоном, а у вересні прикрашатиме хол штабквартири ЮНЕСКО. Ця виставка теж створена за ініціативи МАН і унікальна якістю відтворення багатої кольорової палітри художника.

Надзвичайний і Повноважний Посол Азербайджану Ейнулла Мадатлі наголосив на тому, що творчість Шевченка добре відома у його країні. Твори генія українського народу не раз перекладалися азербайджанською мовою. “Наші народи мають тісний зв’язок — не тільки політичний, економічний чи дипломатичний, а й культурний і літературний, основоположником якого є Тарас Шевченко, — зазначив дипломат. — Відносини між Україною та Азербайджаном міцні. Сьогодні, коли Україні необхідна підтримка, Азербайджанська Республіка готова стати їй надійною опорою. Талант поета і художника Тараса Шевченка відбився і на культурі азербайджанського народу, за що ми дякуємо видатному українцеві”.

Оскільки організатори заходу хотіли представити Шевченка якомога повніше, без пісні не обійшлося. Адже чимало його віршів народ перетворив на пісні, які багато хто й досі вважає народними. Пісні на вірші Тараса Шевченка прозвучали у виконанні народних артистів України Фемія Мустафаєва та Гурбана Аббасова. Цей виступ викликав шквал емоцій — і сльози, і радість, але найбільше — оплески і щиру вдячність. Співав увесь зал. Шевченкове слово на кілька хвилин поєднало два народи. А ще вірші Тараса Григоровича читали учні Малої академії наук України. Хлопці та дівчата обрали собі тексти до душі — і це були не найпростіші поезії.

Кульмінацією заходу став німий фільм про Тараса Шевченка в супроводі музичного гурту “Гуляйгород”.

Наприкінці кожен учасник святкового вечора мав можливість отримати примірник праці відомого азербайджанського науковця, депутата Міллі Меджлісу, директора Інституту історії Академії наук Азербайджанської Республіки Ягуба Махмудова “Переможний хід ідей Гейдара Алієва”. Українською мовою книжку видало посольство Азербайджану в Києві.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment