Шевченківські дні на Черкащині

Володимир ПОЛІЩУК,

доктор філології, професор,

учасник форуму

Фото Юрія КАРДАША

 

До Шевченкового краю на форум і свято прибула делегація письменників і науковців. Серед них багато відомих людей: один із патріархів українського письменства, Герой України Юрій Мушкетик, академік Микола Жулинський, перший заступник голови Національної спілки письменників України Олександр Божко, лауреати Шевченківської премії — письменники Любов Голота, Дмитро Іванов, Анатолій Кичинський, В’ячеслав Медвідь, Петро Перебийніс, Михайло Слабошпицький, професор Михайло Наєнко, народний артист України, співак Олесь Харченко, науковці й письменники з різних областей України, зокрема зі Слов’янська був Валерій Романько, з Луганська — Антоніна Листопад, секретарі письменницької спілки та керівники обласних письменницьких організацій Сергій Пантюк, Михайло Сидоржевський (Київ), Євген Баран (ІваноФранківськ), Євген Безкоровайний (Тернопіль), Анатолій Гризун (Суми), Василь Густі (Ужгород), Василь Загороднюк (Херсон), Ярослав Камінецький (Львів), Олена Конечна (Чернігів), Анатолій Перерва (Харків), Вікторія Сироватко (Запоріжжя), із Полтави був ректор університету, професор і письменник Микола Степаненко, професор Богдан Якимович зі Львова, письменники Ніна Гнатюк, Галина Тарасюк, Анатолій Качан, Марія Людкевич…

Були численні зарубіжні гості — вчені й письменники — Микола Мушинка та Іван Яцканин зі Словаччини, Петро Фединський зі США, Ярослав Лавський із Польщі, Катаока Хіросі з Японії, Іон Козмей із Румунії, АкВальпасар зі Швеції, білоруси Володимир Некляєв, Михайло Скобла, Валерій Стрілко, Рестем Жангожа з Казахстану, Тетяна Лебединська та Лариса Скрипникова з Росії, професор Варшавського університету Валентина Соболь… Кожен із зарубіжних (та й не тільки) гостей прибув у рідні Шевченкові краї з цінними подарунками: як правило, це були переклади “Кобзаря” іншими мовами, наукові монографії, журнали, статті шевченківської тематики. Господарі дійства не лишилися “в боргу”: кожен із гостей отримав вартісні книги та різну сувенірну продукцію, видані в Черкасах, а найбільш діяльних організаторів дійства та всіх зарубіжних гостей нагородили ювілейною відзнакою “200 років з дня народження Т. Г. Шевченка”.

І серед науковців, і серед письменників було немало талановитої молоді.

Почалися урочистості 19 травня з покладання квітів до пам’ятника Т. Г. Шевченку на Театральній площі в Черкасах. І голова Черкаської обласної ради, письменниця Валентина Коваленко, і голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко брали найдіяльнішу участь у підготовці та проведенні свята і форуму. Саме вони вітальними промовами відкрили дійство в приміщенні обласної філармонії, нагороджували учасників почесними відзнаками під час великого святкового концерту, взяли участь у підсумковому засіданні на Тарасовій горі 22 травня, де виступив міністр культури Євген Нищук.

На першому пленарному засіданні — “Тарас Шевченко в національному та світовому вимірах”, яке відкрив і вів академік М. Жулинський, виступили всі зарубіжні учасники дійства, письменники і вченішевченкознавці з України. Відбулося кілька круглих столів, проблематика яких значною мірою визначалася й місцем їх проведення: на Звенигородщині — “Етнопсихологічні джерела й автобіографічні та біографічні аспекти творчості Тараса Шевченка”; на Чигиринщині — “Національні та історіософські концепти творчості Тараса Шевченка”, в Каневі — “Світова духовна велич Тараса Шевченка”. За результатами круглих столів планується видання тематичного збірника праць.

У письменників — учасників Міжнародного шевченківського свята “В сім’ї вольній, новій” — були свої особливості праці. Організатори заходів, прагнучи включити до них найширші простори краю, передбачили творчі зустрічі письменницьких “бригад” у 8—10 осіб із мешканцями майже десяти районів області. Дуже змістовні, щирі, теплі зустрічі письменників з читачами, передовсім молоддю, відбулися в Золотоніському, Драбівському, Чорнобаївському, Шполянському, Городищенському, Звенигородському, Смілянському, Кам’янському та Канівському районах. У кожному з районів завчасно були складені програми зустрічей, гості познайомилися з визначними тутешніми місцями (скажімо, на Золотонощині відвідали с. Каврай, де жив і творив Г. Сковорода, на Чорнобаївщині — батьківщину Михайла Старицького — село Кліщинці і т. ін.), подарували місцевим бібліотекам добірки книг і самі отримали цікаву сувенірну продукцію з відвіданих місць. Кожного дня я запитував учасників таких поїздок у райони про враження й завжди чув захоплені відгуки.

За програмою свята і форуму їх учасники почергово відвідали шевченківські місця на Звенигородщині (села Будище, Моринці, Шевченкове), на Чигиринщині (Чигирин, Суботів, Холодний Яр, Мотронинський монастир), у Каневі (Успенський собор, Тарасова гора). А це ж тільки “сухий” перелік, бо в кожен із днів перебування на Черкащині гості були учасниками й багатьох інших тематичних дійств. Так, 19 травня відзначалося 25річчя з часу відкриття музею “Кобзаря” Тараса Шевченка, і працівники музею підготували цікаву ювілейну програму за участю акторів Черкаського музичнодраматичного театру ім. Т. Г. Шевченка. Того ж дня учасники відвідали симоненківські місця в Черкасах, зокрема й могилу Василя Симоненка, поклали квіти. А ввечері у філармонії гості стали учасниками великої концертної програми за участю кращих професійних творчих колективів Черкащини — знаменитого Черкаського народного хору, ансамблю “Росава”, тріо “Вербена”, капели бандуристів, багатьох відомих солістів. 20 травня, крім відвідин Національного заповідника “Батьківщина Тараса Шевченка”, учасники форуму взяли участь у відкритті пам’ятника Тарасові Шевченку у Вільшані. Тут виступили Юрій Мушкетик, Микола Жулинський, Володимир Некляєв, Антоніна Листопад… Широкою була й ознайомлювальна програма в Каневі.

У контексти шевченківських урочистостей, запланованих і проведених на Черкащині 19—22 травня, органічно вписалися й інші важливі заходи, організовані Міністерством культури України. Ідеться про міжнародну художню виставку “Мальовнича Україна”, урочисто відкриту 21 травня в Черкаському художньому музеї, Міжнародний фестиваль хорового співу “Чернеча гора” в Каневі, підбиття підсумків конкурсу учнівських творчих робіт на шевченківську тематику, яке відбулося на Тарасовій горі тощо. Подорожуючи Черкащиною, гості свята дізналися і про інші цікаві події та імена багатющої історії Шевченкового краю.

І свято “В сім’ї вольній, новій”, і форум “Свою Україну любіть” традиційно завершилися велелюдним дійством на Тарасовій горі: покладанням квітів на могилу українського генія, відвіданням музею (експозицію якого, на переконання всіх учасників, слід кардинально реконструювати), підсумковим пленарним засіданням, на якому виступили міністр культури Євген Нищук, академік Микола Жулинський, керівники Черкаської області, письменники і вчені. Цікавою родзинкою на цьому засіданні було привітання відомої подвижницішевченкознавця Зінаїди ТараханБерези, якій того урочого дня виповнилося 75 літ.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment