Художник чи блазень?

Світлана ОРЕЛ,

Кіровоград

 

Днями один із провідних українських телеканалів показав фільм молодого українського режисера Олега Сенцова “Гамер”. Це його перший ігровий фільм. Та йдеться не про фільм. Кримчанина Олега Сенцова ще у травні арештувала ФСБ, звинувативши у …тероризмі. Нині він перебуває у Москві в Лефортово. Усі розуміють, що вибратися звідти непросто.

 

Перед фільмом колеги і друзі Олега розповідали про його творчість, зверталися до керівництва Росії з вимогою відпустити на волю талановитого режисера, адже звинувачення у тероризмі надумані. Видатні режисери світу — Кшіштоф Зануссі, Анджей Вайда, Агнешка Холанд, Майк Лі, Педро Альмодовар, Вім Вендерс звернулися до Путіна з вимогою звільнити українського режисера. Голова Спілки кінематографістів України Сергій Тримбач повідомив, що їхня творча організація зверталась і до голови Спілки кінематографістів Росії Микити Михалкова з проханням посприяти звільненню Олега Сенцова. Але зубр російського кіно, маючи можливість безпосередньо спілкуватися з Путіним, сказав, що це не його справа.

Режисера і актора Микиту Михалкова добре знають в Україні. Його проімперська позиція теж відома. Але хотілося вірити, що талант художника переможе прислужницьку позицію. Адже ми, українці, добре пам’ятаємо “Утомленные солнцем” і його продовження — живі, добротні фільми про сталінські репресії та війну. Там художня правда таки превалювала. Саме уміння відчути цю правду, осмислити її і піднести до рівня хвилюючого художнього образу зробили з Михалкова улюбленого багатьма режисера, актора.

Чому ж сьогодні воно його підводить? Чому він не бачить, що дії російського ФСБ абсолютно аналогічні діям колишнього НКВС, яке зачищало СРСР від мислячих людей практично так само, як ниніші силовики Росії зачищають від незгодних із нахабною і згубною державною брехнею? І чому досвід та інтуїція художника не підказують, що все, обперте на брехню, рано чи пізно розсиплеться? У наш час інформаційних технологій для цього не знадобляться десятки чи сотні років, а буквально місяці.

Під цими уламками загине й покриється неславою і його художній талант, і тих, хто своїм авторитетом намагається підперти режим Путіна, що на очах перетворюється на фашистський. Митець, який прислуговує такому режиму, навряд чи має моральне право зватися художником, хіба що блазнем… Адже Бог, обдаровуючи людину талантом, наділяє її й відповідальністю відчувати й висловлювати ту правду, яка іншим не під силу.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment