Михайло Коцюбинський у Чернігові назавжди

Пощастило чернігівській землі, що подолянин Коцюбинський, приїхавши якось до Чернігова, полюбив це місто назавжди, оселився тут із родиною і прожив найкращі майже 15 років свого життя.

Доля вділила великому сонцелюбові неповних 49 років, але він написав чудові твори, до яких звертаються нові покоління читачів. А ще активна громадська робота, зокрема в Товаристві “Просвіта” — письменник 1906 року став засновником і керівником Чернігівської “Просвіти”. А ще інтеграція України в загальноєвропейський культурний простір, виховання плеяди молодих літераторів, що стали окрасою української літератури. Зі знаменитих літературних понеділків Коцюбинського йшли в літературу Павло Тичина, Марко Вороний, Василь ЕлланБлакитний. Міцними були творчі, життєві зв’язки Коцюбинського з письменниками України — і Наддніпрянської, і Західної, розділених тоді кордонами імперій. Оселя письменника в скромному провінційному Чернігові стала осердям творчого спілкування українських літераторів і не лише їх. На творчих зустрічах в оселі письменника не раз грав на фортепіано добрий друг дому, геній української музики Микола Лисенко.

Усі останні десятиліття саме дім Коцюбинського, а нині державний Літературномеморіальний музей письменника — центр дослідження творчості митця і загалом українського і європейського літературного процесу на зламі ХІХ і ХХ століть. Очолювали музей представники уславленого роду: спершу брат письменника Хома, потім донька письменника Ірина Михайлівна, потім онук Юлій Романович. Нині директором його син, правнук класика Ігор Коцюбинський. Єдиний прямий нащадок класика нині далеко від Чернігова, Ігор  Юлійович ось уже третій місяць воює в складі української армії на Донбасі, в зоні АТО на Луганщині.

Програма відзначення в Чернігові 150річчя від дня народження Михайла Коцюбинського насичена. Основні урочистості відбудуться 17 вересня. Почнуться вони з ушанування пам’яті письменника біля його могили на давніх Болдиних горах, де так любив прогулюватися Михайло Михайлович. Тут навесні 1913 року він знайшов вічний спокій. А пізніше поруч поховали його дружину Віру Устимівну.

В обласному академічному музичнодраматичному театрі ім. Т. Шевченка відбудеться урочистий вечір. У його програмі — вручення щорічної премії імені Михайла Коцюбинського лауреатам 2014 року. Цю головну літературномистецьку відзнаку області вручають уже понад два десятиліття, вона стала всеукраїнською і навіть міжнародною. Серед її лауреатів, письменників і митців, таких, як Дмитро Іванов, Василь Нечепа, Станіслав Шевченко, лауреатами в різні роки ставали Анатолій Дімаров, Михайло Слабошпицький, Михайлина Коцюбинська. Щойно визначено лауреатів 2014 року. Ними стали (у номінаціях): “Поезія” — Тетяна Винник із Ніжина, за книжку “Прокинусь живою”; “Проза” — Олександр Забарний  із Ніжина, за книгу “Грішниця”; “Народознавство” — Світлана Ключник з Чернігова, за книжку “Слід вічності”; “Театральне та музичне мистецтво” — капела бандуристів ім. Остапа Вересая з Чернігова, за цикл концертних програм; “Декоративне та образотворче мистецтво” — Володимир Матвейцев із Чернігова, за цикл робіт “Від великого до смішного один крок, або Козацькому роду нема переводу”.

У програмі урочистостей у театрі також виставка художників — лауреатів премії ім. М. Коцюбинського, книжкові виставки, літературномистецький вечір за творами письменника.

А 18—19 вересня у Музеї Коцюбинського відбудеться Всеукраїнська науковопрактична конференція “Михайло Коцюбинський: погляд з ХХІ століття”. Інтерес до неї дуже великий, заявки від науковців на участь і виступи надходять з усієї України, їх уже отримано понад 40. Є заявки і з Донбасу, зокрема зі Слов’янська.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment