Футбольна «експертиза» — мовою окупантів?

Гриць ГАЙОВИЙ,

м. Київ

 

“Найнебезпечнішим ворогом свого народу є його інтелігенція, вихована окупантами”.

Джавахарлал Неру

 

Багатьом — дуже багатьом! — із нас іноді кортить поговорити про футбол. Наш футбол. Український. І не тільки. Та й побачити бодай на екрані й вислухати думку знаних майстрів та фахівців (експертів) з цього найпопулярнішого в народі виду спорту.

Таку змогу ось уже тривалий час надає мільйонам українських уболівальників нібито наш вітчизняний телеканал “2+2” звабливою передачею з промовистою назвою “Профутбол”.

І що ж ми там бачимо й чуємо? З одного боку — постійно ведучого, але нічим не прославленого заводія (коментатора) і з другого — періодично змінюваних “експертів”, як правило, свого часу дуже відомих і вже відслужених фахівців — українських футболістів і тренерів. Усі огляди футбольних подій вони будують за одним сценарієм такого собі малосмішного діалогу в стилі Тарапуньки і Штепселя, точніше — тріалогу одного тарапуньки і двох штепселів: він до них звертається українською мовою, а ті відповідають російською. Винятково. Від жодного екранного “експерта” за весь час телеоглядів на каналі “2+2” ніхто ще не почув жодного (жодного!) українського слова. Усе — мовою сусідньої держави, мовою окупанта.

Складається враження, що тих “експертів” виписали чи найняли зза кордону, як зазвичай нині купують і перекуповують або піднаймають усяких там шустерів, бо власних фахівців катма. Так ні ж, ніби наші, й навіть інтелігентні. І прізвища переважно українські. І мову нашу без перекладача сприймають. А ось говорити… Чи не вміють, чи, може, соромляться?

Та, мабуть, є привід для сорому. Я як уболівальник із солідним стажем пригадую “крилатий” вислів Валерія Лобановського (того самого Лобановського, якого “експерти” з національного питання Л. Кравчук і Д. Табачник зарахували до “десятки найвидатніших українців усіх часів” поряд із Ярославом Мудрим, Миколою Амосовим та Голдою Меїр), який свого часу назвав українську мову курдупельною. (І віднайшов же інтелігентне слово!). Бо так його — і не тільки його! — виховали: все українське — мізерне, нікчемне, а отже, й мова — курдупельна. Не те що вєлікій, магучій, правдівий, свабодний русскій язик… І справжнім спортсменом ти можеш стати лише під егідою цього язика, а не якоїсь там хохляцької мови. За цією великодержавношовіністичною логікою кожного підокупантного, але спортивно налаштованого хохла обставини змушували подолати самого себе, аби стати до лав тожерусскіх… Звідси й сором говорити і навіть думати посвоєму. А як про нас і нашу мову кажуть, нам байдуже. Наші хохли тільки очима кліпають: мовляв, називайте хоч горщиком, аби в піч не ставили. Але брехня то — поставлять і в піч, раз горщиком назвали, а коли вас постійно називатимуть свинями, то невдовзі ви справді зарохкаєте — чи то пак, поїхньому захрюкаєтє…

Нам, українцям, аж жаль дивитися по телевізору на видатних, але таких сором’язливих тожерусскіх співвітчизників, що навіть своєї державної мови цураються. І хочеться звернутися до кожного з них: якщо вже тебе, нещасного хохла, з дитинства забамбулили чужою мовою і ти досі не позбувся отого окупаційного зомбу, то хоч не красуйся перед камерою і не ганьби себе і своєї нації українським прізвищем. Бо все одно, як видно пана по халявах, так і зросійщеного хохла по прізвищу. (Пригадай репліку Віссаріона Бєлінського: “Фамилиято какая мерзкая — Кулеш!”). Зміни його на московський лад, як учинили численні твої з’яничарені співвітчизники. Скажімо, з “Несмачний” на “Нєвкусной” або ще крутіше: з “Іщенко” на благородне московське “Іщєйкін”. Тоді все стане на свої місця.

А уникнути мовного дискомфорту ведучого в русскоязичних компаніях можна ось яким чином: якщо тобі несила знайти бодай одного футбольнокваліфікованого співрозмовника перед телекамерою, порадь господарям каналу найняти для такої патріотичної оказії хоть нєгра прєклонних годов — і той бєз унинья і лєні (за відповідну винагороду, звичайно!) вивчить і нашу мову, і навчить коментувати нею наших недолугих українських “експертів”, як куплені негритянські професіонали вчать наших хлопців футбольної майстерності.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment