Дивись українське

Наталя КУЛІШ

Фото автора

 

Нагадаємо, що незаконно затриманий російською ФСБ 11 травня 2014 року режисер Олег Сенцов наразі перебуває в СІЗО Лєфортовської тюрми в Москві. Режисера звинувачують у підготовці терористичних актів. Так було кваліфіковано розфарбовування у жовтоблакитні кольори узбіч кримських доріг учасником Автомайдану Олегом Сенцовим.

Родина режисера, де двоє неповнолітніх дітей — шести і чотирнадцяти років, — живе у Криму під постійним психологічним тиском. Тому кошти від продажу квитків упродовж Тижня кіно передадуть на підтримку родини та на судове провадження. Зі слів Наталії Каплан, яка виступає як адвокат у справі Олега Сенцова, з братом вона бачилася ще минулого року в Криму. Зараз режисера утримують в одиночній камері, але він має інформацію про те, що нині відбувається в Україні й світі.

Кінематографічна спільнота України разом зі світовою виступила на підтримку режисера Олега Сенцова черговою акцією Тижня кіно. У рамках Тижня кіно відбувся показ українських фільмівучасників міжнародних кінофестивалів останніх років: “Молитва за гетьмана Мазепу” (режисер Юрій Іллєнко, 2010), “Істальгія” (режисер Дар’я Онищенко, 2012), “Іван Сила” (режисер Віктор Андрієнко, 2013), “Трубач” (режисер Анатолій Матешко, 2014), “Параджанов” (автори фільму Олена Фетисова і Серж Аведікян, 2013), “Хайтарма” (режисер Ахтем Сейтаблаєв, 2013), “Поводир” (режисер Олесь Санін, 2014), — серед яких і фільм Олега Сенцова “Гамер” (2011) та альманах короткометражної документалістики “Вавілон 13”.

Усі фільми програми порушують питання боротьби за свободу та справедливість, міжкультурної та міжетнічної толерантності, соціальної активності та формування громадянського суспільства. Усе це на часі для України, яка переживає найдраматичніший період новітньої історії.

За словами ідеолога акції підтримки Анни Паленчук, українські кінематографісти не можуть залишатися осторонь незаконного утримування Олега Сенцова в неволі. З осудом і вимогою про звільнення режисера до російської сторони звернулися не тільки українська кіноспільнота, а й уряд України, Російський кіносоюз, Конфедерація спілок кінематографістів країн СНД та Балтії, Європейська кіноакадемія, окремі кінорежисери: Педро Альмодовар, Вім Вендерс, Майк Лі, Кшиштоф Зануссі, Анджей Вайда і Кен Лоуч. На церемонії закриття Московського кінофестивалю з вимогою відпустити Олега Сенцова виступив голова СКУ Сергій Тримбач. Особисте його звернення було і до голови кінематографістів Росії Микити Михалкова, який пообіцяв владнати справу. “Певно, він переговорив на “найвищому рівні” про Сенцова і щось знав, коли так запевнив мене”, — сказав журналістам Сергій Тримбач.

Оскільки права Олега Сенцова, якого юстиція Росії вважає російським громадянином (!), неодноразово порушувалися — до нього не допускали адвоката і консула України в Москві — це і дало підстави організації “Міжнародна амністія” кваліфікувати затримання режисера як незаконне.

Сергій Тримбач: “Це інформаційна війна з Україною на кінематографічному рівні для того, щоб українці знали своє місце і боялися Росії. Але Сенцов справжній громадянин України, який мужньо тримається в тюрмі і не піддається на жодні провокаційні пропозиції.

Добре, якби український кінематограф розвивався, але без фінансування це не можливо. І якщо перефразувати відомий вислів, то, хто не фінансує своє кіно, фінансує чужу армію!”.

Пилип Іллєнко: “Для агенції Держкіно важлива підтримка Сенцова, оскільки це демонстрація позиції кіномитців України, які працюють на українське суспільство. Позиція наша публічна, тому я тут зі всіма!

Свою ініціативу щодо запровадження санкцій до російської кіно і телепродукції, де оспівуються звитяги російських силовиків і ганьбиться історія України і гідність її громадян, передав до Кабміну на затвердження. Тепер у Держкіно працюють над російською кінопродукцією і визначають, кому давати, а кому — ні прокатні посвідчення.

Коли ігнорується українське законодавство і спілкування з боку Росії агресивне, то вирішувати питання Сенцова в правовому полі не доводиться. Росія судова не чує ні Україну, ні світ. Тому тільки найбільший розголос у суспільстві може врятувати справу і прискорити звільнення режисера”.

Наталя Каплан: “Знаю, що Олег закінчив сценарій, про що — не знаю. Експерти збирають відмови про звільнення брата. Суд буде не раніше кінця січня 2015 року”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment