Звання, премії і новий міністр

— Нині в українському суспільстві тривають дискусії щодо скасування почесних звань: народний і заслужений. Чия думка має враховуватися в цьому випадку?

— У нас хочуть одночасно ліквідувати набуте людьми за не одне десятиліття. Тобто все переформатувати і сказати: “Ваше життя почалося зі вчорашнього дня, як тільки з’явився Майдан Гідності”. Ніби не було визвольних змагань, української інтелігенції радянської доби, яка робила свою справу, кого гноїли по таборах.

Дисидентський рух не виник десь, за межами. Питання стосується і сфери культури. У культурі треба бути вкрай обачним. Не можна робити того, що нині хочуть “вічні революціонери”, які спроможні лише руйнувати: то їм не подобається те, то інше.

Річ не в тім, що винуваті звання: народний чи заслужений. Винуваті “Герої України” і система, яка присвоювала ці звання недостойним. Вони, власне, і дискредитували ситуацію. Тепер влада хай визначається з критеріями почесних звань. А для цього треба залучати громадськість. І громадськість казатиме: “цей достойник, а цей ні”, хто може бути народним артистом, а хто ні. І хто заслуговує на таке високе звання.

Свої почесні звання є і у Франції (наприклад — легіонери), й у США. Це стимулюючі речі. Якщо говорити про Францію, то там існує дуже багато премій із певними фондами. У нас — повісили медальку і забули.

Як ось Голобородько — лауреат Шевченківської премії, а не може вийти на вулицю, бо не має теплої куртки (письменник — переселенець із Луганська, там у його квартирі залишилися всі речі. — Авт.). А він — наша національна слава. І чому все так? Бо Спілка злиденна — не може допомогти, громадськість так само — злиденна. Зрозуміло, що потрібна допомога бійцям АТО, але ж і таким людям щось має бути.

Забрати легко. Кажуть, давайте заберемо всі лауреатські звання. Дійде і до цього абсурду, бо там є низка радянських письменників, які писали про Леніна. У цьому випадку Шевченко не винуватий, Шевченківська премія не винувата. Винувата радянська влада.

Янукович дав Героя України відомому балалаєчнику (поет). Він тоді став на одну площину із Шухевичем! А такі речі неспівставні.

Вважаю, що почесні звання треба зберегти. Критерії визначальні винести на обговорення і контроль громадськості.

— Є нарікання, що затвердження окремого почесного звання має пройти чиновницьке коло. Чи це доречно?

— Я не знаю, яке коло має пройти людина чи колектив на звання. Але вважаю: де чиновник, там — зловживання. Не чиновницька це справа. Його справа формальна, а критерії визначає громадськість і вона відповідає, того чи не того висувають на почесне звання. Це називається громадське експертне середовище. Зрештою, така ситуація і з Шевченківською премією. Якби не втручалася влада, то ми мали б високих достойників, а не тих, хто з владою дружить чи з урядовцями, або ще з кимось…

— Ви вважаєте, цьогорічну Шевченківську премію кожен отримав чесно?

— Премія обминула ту людину, яка заслуговувала її у першій лаві — це співак Фемій Мустафаєв, який записав (йому “Просвіта” допомогла також) кілька компактдисків “Тарас Шевченко. Солоспіви”. Він сам зібрав, виконав, озвучив тексти. А в 200річчя Шевченка дають кому Премію? — Донецькому театру! За що? — За Джузеппе Верді! Тут ні Верді не винуватий, ні Шевченко. Така влада, яка це зробила, має відповідати перед людьми.

— Павле Михайловичу, скажіть, чи новий міністр культури зможе змінити ситуацію в культурному середовищі, — щоб все увійшло в нормальне русло?

— В’ячеслава Кириленка знаю як людину рішучу і як досвідченого посадовця у культурній сфері. І попередньо ж він працював у відповідному комітеті, а до цього віцепрем’єром…

— На Вашу думку, він буде дослухатися до творчих спілок?

— З недавнього спілкування з ним (після призначення на посаду міністра), зрозумів, що можна сподіватися на нормальний рух культури.

 

Сторінку підготувала

Наталя КУЛІШ

 

 

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment