Вшанувала «Просвіта»

Микола НЕСТЕРЧУК,

відповідальний секретар ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка

 

Слово Шевченка дало “Просвіті” чітке національновизвольне спрямування, яке об’єднало українців національною ідеєю.

Свою творчість Шевченко поставив на служіння Україні. Україна —  це Шевченко, у ньому просвітянська історія і наше буття.

“Просвіта” завжди боролася за утвердження Української державності, пам’ятаючи заповіт нашого Пророка: “В своїй хаті своя й правда, І сила, і воля…”

Зі словом Шевченка просвітяни постійно на передовій. Проводили найрізноманітнішу просвітницьку роботу: відкривали музеї, пам’ятники, видавали книжки, проводили конкурси, фестивалі тощо.

Свого часу “Просвіта” підготувала ґрунт для постання Західноукраїнської Народної Республіки та Української Народної Республіки, для об’єднання їх в одну незалежну Українську державу. А нині голова ІваноФранківської “Просвіти” Степан Волковецький ініціював програму “Просвіта: ХХІ століття” на 2013—2016 рр. Програма, затверджена обласною радою, діє. В ІваноФранківську, районних і міських об’єднаннях провели урочистості до 200річчя з дня народження Тараса Шевченка. В обласному Народному домі “Просвіта” відкрито Музей шани Т. Шевченка, що стало подією ювілейного року. Обласне телебачення “Галичина” записало виступ аматорів із “Клубу обдарованих дітей” Народного дому та просвітян області у проекті “200 віршів до 200річчя з дня народження Т. Шевченка”. На день перепоховання Т. Шевченка “Просвіта” організувала ходу громадськості до пам’ятника Кобзареві, де відбулася панахида та віче. Щомісяця на обласному радіо у просвітянських програмах звучала рубрика “Нам треба твого голосу, Тарасе!”.

У Городенківському районі використали нові нетрадиційні форми роботи, наприклад, інтелектуальний брейнринг “Провісник долі України”; у Топорівській школі відбуваються тематичні лінійки “Уклін тобі, Кобзарю”, конкурси на кращий твір “Я читаю Кобзаря”.

У Снятині на вулиці Шевченка відкрито офіс Снятинського райміськоб’єднання “Просвіта”, де започатковані Шевченківські бесіди. На телестудії організовано цикл телепередач “Скульптурна Шевченкіана Снятинщини” (про 25 пам’ятників Т. Шевченка в населених пунктах краю). У селі Хлібичин на Снятинщині з ініціативи та за участю просвітян споруджено пам’ятник Т. Шевченку, випущено календардовідник “Шевченко в пам’ятниках Снятинщини”. Протягом року просвітяни виступали по телебаченню у програмі “У вінок слави Великому Кобзарю”.

Правління Долинської райорганізації “Просвіти” спільно з редакцією “Свіча” проводять конкурс “Отче наш, Тарасе всемогутній”, у НД “Просвіти” відкрито виставку світлин “Не вмирає душа наша, не вмирає воля…”. У Рожнятівській районній бібліотеці відбувся “Тиждень поезії Шевченка”.

ІваноФранківська міська “Просвіта” оголосила конкурс творчих робіт “Шевченко в моєму житті” в номінаціях “Публіцистика”, “Проза”, “Поезія”, “Малюнок”, “Фотографія”.

У Коломиї провели науковопрактичну конференцію з презентацією фотоальбому “Шевченко і Прикарпаття”, де активну участь узяли члени Правління і Ради місцевої “Просвіти” Василь Глаголюк, Валерій Ковтун, Микола Васильчук та Ігор Федик. На базі первинного просвітянського осередку коломийського педколеджу організовано літературні читання “Кобзаря”. Студенти придбали у ВЦ “Просвіта” тисячу примірників “Кобзаря”. У районі організували зустрічі з лауреатами Національної премії ім. Т. Шевченка.

Галицьке райміське об’єднання “Просвіти” зустрічало делегацію просвітян із Запоріжжя. Організували благодійний концерт, а кошти спрямували на спорудження пам’ятника Шевченку.

На Львівщині (голова “Просвіти” Ярослав Пітко) у грудні 2013 року провели громадські слухання щодо відзначення ювілею Тараса Шевченка. Вироблені пропозиції увійшли до обласної програми.

До 200річчя від дня народження Тараса Шевченка просвітяни всіх районних та міських об’єднань вишили рушники, які з’єднали у єдиний великий дарунок Кобзареві. Це відбулося під час акції “Борітеся — поборете”, організованої Львівським ОО, яка відбулася 14 жовтня 2014 року на свято Покрови, Дня створення УПА у Львові. Мета акції — показати вплив Т. Шевченка на формування національної свідомості поколінь борців за волю України (Українських Січових Стрільців, вояків ОУН—УПА, Героїв Небесної Сотні та героїв, що захищають Україну сьогодні). Поклали квіти до пам’ятника С. Бандері, а біля пам’ятника Т. Шевченку відбулося віче. Просвітянські делегації з районів і міст Львівської області несли калинові вінки та вишиті рушники.

До Дня української писемності та мови 9 листопада 2014 року Львівське ОО “Просвіти” організувало й провело у Музеї книги круглий стіл на тему “Т. Шевченко і книговидання”.

У березні—грудні 2014 року відбувся обласний дитячоюнацький мистецький конкурс “Тарасовими шляхами”, в якому взяло участь 420 школярів та студентів Львівщини.

У грудні відбулася обласна науковопрактична конференція “Мова — чинник національної безпеки України”, присвячена 200літтю        Т. Шевченка.

У конференції взяли участь представники професорськовикладацького складу Львівського національного університету ім. І. Франка, Національного університету “Львівська політехніка” й інших ВНЗ, Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, представники органів місцевої влади, представники громадських організацій.

У м. Винники біля Львова відновлено перший в Україні пам’ятник Т. Шевченку, встановлений ще 1910 року, та впорядковано площу довкола нього.

12 жовтня у Тернополі обласне об’єднання “Просвіти” (голова Петро Шимків) провело урочисту Академію “Постать Тараса Шевченка і Просвіта”. Доповідачі, серед яких був відомий мовознавець професор Іван Ющук, розкрили багатогранну постать великого Кобзаря та вшанування його імені просвітянами. Мистецьку частину гідно представили хор “Просвіта” з Києва, Петро Довгошия, голова Борщівського районного об’єднання “Просвіти” та делегація поетівпросвітян із Хмельниччини, яку представляв голова Хмельницького обласного об’єднання Віталій Міхалевський.

Буремний 2014й увійшов в історію борщівської Шевченкіани, оскільки саме місцеві просвітяни були разом із міським головою Іваном Башняком ініціаторами організації місцевого Майдану. Упродовж чотирьох місяців у Борщеві щоденно стояв Майдан Гідності, постійними ведучими котрого були просвітянки Марія ДовгошияФафруник та Ольга Дроздовська. За чотири місяці учасники Майдану прослухали цикл лекцій голови Борщівської “Просвіти” Петра Довгошиї про життєву долю Тараса Шевченка. З ініціативи просвітян відзначення 200літнього ювілею Кобзаря відбулося саме на Майдані, під час якого вручили просвітянські призи переможцям традиційного районного конкурсу читців поезії Тараса Шевченка, започаткованого “Просвітою” разом із відділами культури та освіти. Так звана “Борщівська трійця” у складі просвітян — поетеси Ганни КостівГуски, журналістів Марії ДовгошиїФафруник, Петра Довгошиї до 200літнього ювілею Шевченка об’їздила майже всі школи Борщівщини з розповідями про Великого Поета і Пророка, з читанням власних творів, присвячених великому синові України. У місцевому обласному краєзнавчому музеї відбулася виставка приватної Шевченкіани Петра Довгошиї, на якій були представлені майже 200 експонатів: колекція “Кобзарів”, літературознавчі дослідження творчості Шевченка, значки та ін.

Інтерес сучасного суспільства до постаті Т. Г. Шевченка закономірний, бо він духовний будівничий нашої держави. Кожен регіон України намагається вивчити багатогранні зв’язки поета зі своїм краєм. Не виняток і Миколаївщина.

Голова Миколаївського облоб’єднання “Просвіти” І. Б. Марцінковський створив і очолив авторський колектив краєзнавців з укладання шевченківського енциклопедичного словника Миколаївщини. За кілька років роботи колектив підготував універсальне наукове видання, в якому висвітлено широке коло питань, що стосуються зв’язків Т. Шевченка з Миколаївщиною. На основі архівних документів подано відомості про родичів Шевченка, які стали мешканцями Південного Прибужжя, його друзів, приятелів, знайомих, які бували на Миколаївщині. Словник уміщує відомості про всі твори Т. Шевченка (поетичні, прозові, драматичні, малярські), мотиви яких пов’язані з Південним Прибужжям або його діячами різних епох.

Словник розкриває специфіку образотворчої Шевченкіани митцівмиколаївців, простежує образ Шевченка в музиці. Це видання стало гідним внеском у скарбницю досліджень спадщини Т. Шевченка, і в ювілейний рік поета є своєчасним і потрібним.

Широкомасштабно вшановують 200річчя Тараса Шевченка на Хмельниччині (голова — Віталій Міхалевський). У Ізяславі Хмельницької області 5 березня 2014 року урочисто відкрили пам’ятник Тарасу Шевченку.

“З самого початку незалежності, уже понад 20 років у мене була мрія встановити пам’ятник Шевченку. Ця мрія здійснилася. Уся громадськість міста підтримала ініціативу “Просвіти”. Палкий відгук вона знайшла у керівників Ізяслава та району”, — повідомив голова Ізяславського районного осередку “Просвіти” Леонід Грозян.

Під час святкового дійства виступив голова обласної “Просвіти” Віталій Міхалевський, привітав ізяславців з такою подією, а Віктора Розумного та Віталія Рожика (скульптора) нагородив медалями “Просвіти” “Будівничий України”.

Спільна справа зі спорудження пам’ятника подружила два райони — Ізяславський Хмельницької та Коростишівський Житомирської області. Саме з житомирського граніту Віталій Рожик виготовив пам’ятник Кобзарю. Поет зображений молодим — таким він перебував на Поділлі 1846 року.

Зводили пам’ятник Тарасу Шевченку районною толокою, кожен мешканець Ізяславщини зміг долучитися до робіт. Понад 120 підприємств та організацій і тисячі громадян переказували кошти (зібрано близько 100 тис. грн), працювали безкоштовно. Для координації робіт голова районного осередку “Просвіти” Леонід Грозян створив громадську організацію “Заповіти Кобзаря”.

Упродовж 2013 року 262 тис. грн на пам’ятник Шевченкові зібрала громада села Гнідин на Київщині. Головою оргкомітету зі спорудження пам’ятника обрали Олексія Черняхівського, голову контрольноревізійної комісії ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, заступника голови “Просвіти” Оболонського району Києва. 9 березня пам’ятник відкрили.

Просвітяни Буковини урочисто відзначили 153річчя від дня перепоховання Тараса Шевченка (голова облоб’єднання Остап Савчук). На масовому зібранні у Чернівцях почесний голова “Просвіти” Віктор Косяченко презентував авторську книжку, присвячену ювілею “Та не однаково мені…” У районних і міських осередках “Просвіти” заздалегідь склали культурномасові просвітянські заходи, до яких залучили не тільки просвітян, а й широкі верстви населення, особливо молодь. Широкій інформаційній пропаганді сприяло й те, що голову обласної “Просвіти” Остапа Савчука обрали членом обласного організаційного комітету.

Серед багатьох просвітянських заходів Сумщини привертає увагу виставка картин сумського художника Павла Ковтуна. На картинах зображені знакові моменти життя Кобзаря, художньо осмислені на полотнах сторінки з його творів, доленосні історичні моменти України та перлини живописної природи рідного краю. Роботи привертають увагу глибоким символізмом, українським колоритом та болючими темами. В деяких картинах перегукуються різні часи й епохи в одній темі.

На Рівненщині (голова Іван Вєтров) серед багатьох ювілейних заходів цікаві насамперед конкурси серед учнівської молоді, де твори про рідну мову, Батьківщину та виставка вишитих портретів Тараса Шевченка “Вишитий Тарас”, презентація книжки доктора філософських наук, заслуженого діяча науки і техніки України, першого проректора Національного університету “Острозька академія” Петра Кралюка “Волинський Кобзар”.

Ми розповіли лише про деякі найцікавіші ювілейні заходи просвітян. Аналогічні святкові події відбувалися в усіх областях України, тож газета “Слово Просвіти” розповість про них на своїх сторінках у новому, 2015 році. Епоха Шевченка триває, розмова продовжується.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment