Запрошує Літературний музей Володимира Затуливітра

Лідія КОВАКА,

директор Літературного музею Володимира Затуливітра

 

Володимир Іванович ще за життя дарував школі свої книжки. Їх має бібліотека і кабінет української мови та літератури, оформлений Марією Іванівною, сестрою Поета, яка працювала в нашій школі вчителькою української мови та літератури. Вона прикрасила його власноручними вишивками. Після загибелі Поета його книжки, видані з непублікованої літературної спадщини, дарував нам Літературномистецький благодійний фонд Володимира Затуливітра. А до 70річчя Поета Фонд подарував нам Літературний музей Володимира Затуливітра. Для цього щедрого й дорогого подарунка ми разом із Яблучненською сільською радою та її головою Миколою Гавриленком підготували у школі кімнату. Наш земляк Геннадій Дорошенко, сусіда Затуливітрів у с. Веселому, а нині депутат Сумської обласної ради, закупив необхідне музейне обладнання. 28 лютого (Поет народився 29) відбулося урочисте відкриття музею, Меморіальної дошки Володимиру Затуливітру та велике літературномистецьке свято, на яке з’їхалися поважні гості з району, області й столиці. Святкування ювілею земляка тривало і на Дванадцятих Затуливітрівських читаннях у Бучаку, де загинув і де похований.

Із початком навчального року наші вчителімовники Ольга Сирота, Галина Пасічник, Ольга Ткаченко та історики: Юлія Дмитриченко й Юрій Скринченко і на уроках рідного краю, і в позакласній роботі знайомлять учнів із життям і творчістю земляка. Щороку в нашій школі відбуваються літературні читання. Учні пишуть твори проблемного характеру за творчістю Володимира Затуливітра. Торік у рамках літературного тижня провели літературний захід на тему: “Як навчитися чужим боліти”. На ньому учні читали поезії митця, підготували цікаву подорож життєвими і творчими стежками поета, дехто навіть написав і прочитав свої вірші, присвячені земляку. Літературний музей Володимира Затуливітра — осередок духовності не лише для нашої школи й села. Недавно його відвідали разом з учителями учні Заводської ЗОШ смт Кириківка. Домовляються про екскурсії й інші школи району. А районне літературне об’єднання “Джерело натхнення” імені Володимира Затуливітра провело в музеї свої підсумкові творчі збори.

Запрошуємо всіх охочих відвідати наш Літературний музей. Він розповідає не лише про нашого земляка, а й висвітлює чималий відрізок літпроцесу в Україні. 532 одиниці зберігання документів, світлин, меморіальних речей Поета, рукописів, книжок розташовані за періодами життя митця. Експозиція прикрашена українськими рушниками. Музей має непросту історію. Він був створений 28 липня 2003 р. (це — день Св. Володимира, тепер цього дня відбуваються щорічні Затуливітрівські читання) у сільській хаті на хуторі біля с. Бучак Канівського району на Черкащині, де з лютого 2002 р. до 7 січня 2003 р. жив і загинув за нез’ясованих обставин Поет, як Меморіальний музей. Директором його був довголітній друг Поета архітектор Вадим Бородін, керувала виготовленням експозиції директор Меморіального музею Максима Рильського Ніла Підпала. У ніч із 20го на 21ше листопада 2004 р. музей спалили; дивом вдалося врятуватися журналістці — доглядачці музею. Наступного 2005 р. музей був поновлений у іншій хаті, в якій 2009 р. згорів дах. Уцілілі експонати передали до Бобрицької ЗОШ, що в 5 кілометрах від Бучака. Бобрицька школа виділила під експонати кімнату 60 м2, яка функціонує як філіал Музею. Згодом силами Фонду виготовили третю експозицію. Вона виставлялася три роки поспіль у київських музеях. Тепер ми бережемо цей безцінний дарунок, який є свідченням витоків високого таланту, що розквіт із прадідівських слобожанських козацьких коренів. Музей зростає. До збиральницької роботи задля розширення фондів музею долучено родичів, школярів, учителів і земляків Поета.

Поезія Володимира Затуливітра так міцно поєднана з рідною землею, у ній стільки любові до людини! Ми вважаємо нашого поетаземляка щасливою людиною, бо він умів радіти з того, що живе на рідній батьківській землі. Його творчість захоплює, надихає, бентежить нас. Ми щасливі, що народилися на землі, яка дала нам такого лірика, що маємо змогу доторкнутися до найпотаємніших струн його душі й побачити дивосвіт у його поетичних образах.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment