Тетяна Чорновол про корупцію в Україні

Яценюк на Майдані всій країні повідомив, що Чорновол відповідає за боротьбу з корупцією: прапор їй у руки — хай відповідає. “Мені ж головне — бути корисною для країни. Проте відчула: тонути в бюрократичному болоті — нічого корисного. Корисніше для країни бути рядовим, ніж урядовим уповноваженим за відсутності політичної волі… В Україні немає політичної волі на безкомпромісну, широкомасштабну війну з корупцією. Навіть якщо це стосується гвардії Януковича. Не люструвати їх треба, а саджати; їхні активи повертати державі. І не лише тих, хто офіційно був при владі, а насамперед тодішніх “смотрящих”, які навіть під закон про люстрацію, що у ВР, не підпадають”.

Антикорупційне (?) бюро

Тетяна зізнається, що рішення поставити крапку ухвалила під час останнього перебування в батальйоні “Азов”. Повернулася в Київ, сподіваючись доробити кілька справ, яким не вистачало останнього поштовху. І так їх і не зробила, а (її — Ред.) чоловіка не стало…

Вона згадує, як Мін’юст намагався винести на розгляд Кабміну законопроект про створення спеціалізованого силового (слідчого) органу протидії корупції. Таке собі мініФБР. Вона була обома руками “за”. “Коли на Майдані оголосили про призначення мене керівником неіснуючого Антикорупційного бюро, йшлося якраз про створення відповідної структури”.

Законопроект про створення такого органу вона свого часу презентувала на засіданні Кабміну. Однак Мін’юст подав у Кабмін інший законопроект — дітище “Удару” (нардепа Чумака та заступника міністра Мін’юсту Рябошапки), який був написаний ще за часів Януковича. Родзинка цього чудопроекту в тому, що він дозволяє новоствореному органу не чіпати священну корову (не розслідувати корупційні справи можновладців), а… громити приватний бізнес. (Виявляється, мало у нас силових структур, які тиснуть бізнес! Треба ще одна?) Причому “бомба під бізнес” хитро закладена у перехідних положеннях законопроекту. Там чітко прописано, що слідчі Національного бюро антикорупційних розслідувань здійснюють розслідування злочинів, вчинених у приватному секторі, якщо розмір предмета злочину або завданої шкоди перевищує в 500 разів мінімальну зарплату (600 тис. грн на момент проекту). Хтось може повірити, що слідчий НБАР почне розслідувати корупційні дії Президента чи генпрокурора? Причому можна не чіпати великий бізнес — досить “боротьби з корупцією” із середнім.

“Щоб не допустити ухвалення такого “жаху”, я примчала з АТО, хоча внутрішньо вже була налаштована писати заяву на початку серпня”. Жах був у тому, що законопроект лобіювали ще й громадські організації й активісти (комерційний інтерес: грантові гроші, а також хворі амбіції та вроджена підлість) і навіть ЗМІ. (Це ілюстрація, що кривавий Майдан нас не вилікував. Хворими залишаються не лише політикум і громадський сектор, а й заангажовані ЗМІ.) Вдалося добитися того, що міністр юстиції Петренко пішов назустріч і запевнив: Мін’юст подасть на розгляд законопроект, який Чорновол уже презентувала в Кабміні. Їй довелося лишитися в уряді ще на тиждень. У неї нагальних справ було безліч. Вона намагалася переконати Мін’юст, що Україні потрібно переймати світовий досвід: встановлення бенефіціарів (справжніх власників бізнесу). В усьому світі цю інформацію офіційно збирають банки під час відкриття юридичними особами рахунків. Такий підхід працює, адже бізнесмени не ризикують оформлювати рахунки на підставних осіб, а якщо і оформлюють, то на вузьке коло надійних людей. Тому в західному світі з такою легкістю були встановлені та арештовані рахунки Фірташа, Клюєва.

 

Окремі факти

На урядовому комітеті розглядали проект Постанови, який мав би відмінити Постанову уряду Азарова № 231 (функціонування корупційної монопольної схеми нардепа “батька тендерної мафії” Антона Яценка. Тоді черга до проекту не дійшла, його внесли в додаткові питання. “Знала, що Яценко бігав кабінетами і щедро пропонував хабарі. Впевнена, якщо не проходять антикорупційні ініціативи, причина одна — корупціонери “занесли бабло”…

Т. Чорновол з’ясувала, що організатор ескадронів смерті на Майдані, спонсор сепаратистів Юрій Іванющенко, продовжував будувати нове “Межигір’я”. КАМАЗи завозили дорогий мармур для облицювання житлового будинку на тисячу кв. метрів у КончіЗаспі, митці продовжували писати пухкеньких янголів на стелі сусіднього палацу для прийому гостей, а охоронці хвалилися, що будівництво “кришують” люди від Кличка. Водночас Тетяна дізналася, що апарат урядового уповноваженого скорочений до двох осіб. Ніби в Україні не існує такого явища, як корупція!!!

Керівником управління корупційних ризиків у секретаріаті призначили Андрія Жовнера. Жовнер свого часу був довіреною особою на виборах Артема Пшонки і працював у генпрокуратурі Пшонкистаршого керівником управління захисту… прав і свобод громадян. І це було в часи Майдану!!!

 

Причина звільнення

“Яценюк просто не вважає за потрібне працювати з уповноваженим з антикорупційної політики”. Т. Чорновол не могла озвучити йому якусь проблему або питання. Вона не була учасником вузьких нарад за участю прем’єра, де розглядалися питання антикорупційного законодавства чи окремі корупційні схеми. “Про результати таких нарад дізнавалася останньою. Не розумію, навіщо весь цирк зі мною? Хоча це не означає, що Кабмін зовсім не бореться з корупцією. Яценюк намагається отримати додаткові надходження в бюджет. Я свідок, що чимала кількість корупційних схем знищена його Кабміном. Функції антикорупціонера в уряді переважно виконував міністр фінансів Шлапак”.

Яценюк намагався бути в очах суспільства кращим. Це зв’язувало руки. Адже якби він почав війну з олігархами, його демонізували б ЗМІ, які належать олігархам. Народ повірить не справам, а “телеку” і буде Яценюк найгіршим прем’єром. “Така правда життя в нашому хворому суспільстві, де для безкомпромісних дій потрібна готовність до повної самопожертви”.

Т. Чорновол каже, що держава ще надто хвора, мало патріотизму, і навряд чи можна чекати кращого від влади сьогодні. Влада хворіє на корупцію, політичні інтриги. А суспільство, де Ляшко має високу електоральну підтримку, хіба здорове? Майдан не очистив нас. Він тільки став початком важкого шляху. По суті, Майдан і АТО — аналоги надвисокої температури, яка бореться з хворобою організму України. Однак той факт, що Україна ще жива, дає високий шанс на позитивний результат. У війні, у крові, у кризі нині народжується наша нація. “Вірю, що все буде добре для країни. Головне — не втрачати гідності і духу боротьби. Краще бути ніде, ніж лялькою у Кабміні. Це беззмістовно та безрезультатно”.

 

Розділяй і владарюй?

В Україні доволі пристойний видобуток нафти і газу. Вітчизняний газовидобуток завжди давав можливість забезпечити населення України газом за соціальною ціною, адже він перебуває переважно під контролем держави. Якби видобуток українського газу опинився в руках когось із олігархів, як це сталося з нафтовидобутком, Україна не вистояла б перед тиском РФ і вже давно перестала існувати як незалежна держава.

Верховна Рада розглядала законопроекти, що давали можливість відновити справедливість: повернути ДЕРЖАВІ контроль над діяльністю ДЕРЖАВНОЇ “Укрнафти” і дати можливість отримувати прибутки від такої діяльності до державного бюджету. Один із законопроектів був проголосований. Верховна Рада знизила кворум для проведення зібрань акціонерів у підприємствах із державною часткою з 60 % плюс 1 акція (як було раніше) до 50 % плюс 1 акція. Щоправда це рішення набрало небагато — 230 голосів. Рішення про підняття рентної плати за видобуток нафти та газу є основним механізмом отримання від “Укрнафти” коштів у державний бюджет.

“У мене є величезні претензії до Дерев’янка як організатора корупційної схеми з державними реєстрами, що за час свого багаторічного існування викачала понад 800 млн державних коштів. Проте текст законопроекту Дерев’янка був кращим, ніж у Ляшка. Під час голосування зрозуміла: не пройде законопроект Ляшка, амбіції не дадуть “Самопомочі”, “Радикальній партії” і кільком депутатам БПП проголосувати за законопроект Дерев’янка і ми взагалі провалимо голосування. Тому і вирішила проголосувати за дефектний законопроект Ляшка. Краще дефектний, аніж ніякий, щоб дати шанс державі повернути контроль над “Укрнафтою”.

Чому це було так важливо? Тому що навіть після того, як Яценюк переконав Коломойського виплатити дивіденди за 3 роки, держава не отримала повністю належних їй прибутків. Адже 1,9 млрд дивідендів не співмірні з тими коштами, що викачувалися з “Укрнафти” у “Приват”. Адже приватний менеджмент “Укрнафти” завжди приховував справжні прибутки в документах офіційної звітності. Це чітко відслідковується у звітах про фінансові результати “Укрнафти” за 2013 рік порівняно з 2012 роком. Так,  2012 року “Укрнафта” показала чистий прибуток майже півтора мільярда грн, а 2013го лише 189 тисяч грн. Хоча видобуток нафти і газу рік у рік сталий. Цифри так різняться тому, що 2013 року “Укрнафта” “кинула” державу на більшу суму: прибутки штучно занижувалися через завищення “собівартості реалізованої продукції” завдяки “іншим оперативним і фінансовим витратам”. Наприклад, відомо, що у 2011—2013 роках “Укрнафта” отримала збиток у розмірі 1,136 млрд грн від реалізації нафтопродуктів через свою мережу АЗС. Секрет такого “успіху” полягав у тому, що продаж пального відбувався за цінами нижче його закупівельної вартісті. Отож “Укрнафта” влазила у збитки, а Коломойський мав прибутки, тому що всі нафтопродукти для реалізації “Укрнафта” закуповувала за завищеними цінами у компаній з орбіти “Привату”. Подібних схем у діяльності “Укрнафти”  —десятки. Отож позитивно, що хоч за редакцією Ляшка зміни до Закону про акціонерні товариства були проголосовані.

“Що стосується Коломойського, зізнаюся: я йому щиро і вдячно потиснула руку навесні 2014 року. Тому що в найважчий момент — на початку російської агресії, коли в планах Путіна було блискавично окупувати всю південносхідну Україну, його велика заслуга, що це не вдалося реалізувати. Він захистив інтереси держави Україна. Проте в “Укрнафті” теж є державні інтереси. І якщо Коломойський має слабкість, щоб їх захищати, то тут уже моя черга. Тому я голосувала”.

 

За матеріалами блогу

Тетяни ЧОРНОВОЛ

(від липня 2014

до січня 2015 року)

підготувала Наталя КУЛІШ

 

 

 

 

 

 

 

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment