«Не треба думати мізерно…»

Богдан ЗАЛІЗНЯК,

керівник пресцентру наукової журналістики Західного наукового центру НАНУ і МОНУ, член НСПУ і НСЖУ

 

В Інституті прикладних проблем механіки і математики імені Я. С. Підстригача НАНУ (м. Львів) відбулася урочиста академія “Ювілеї двох поетів — Максима Рильського та Ліни Костенко”, у якій узяли участь науковці Західного наукового центру НАНУ і МОНУ та ІППММ. “Ми сьогодні зібралися, щоб відзначити ювілеї двох видатних українських поетів — Максима Рильського (19 березня — 120 років від дня народження) і Ліни Костенко (19 березня — 85річчя), — розпочав її докторфізикоматематичних наук, членкореспондент НАНУ Богдан Пташник, який не вперше ініціює проведення у своєму Інституті (ІППММ) літературних заходів. — Символічно, що в один день народилися ці поети. Обоє — чесні, відважні і мудрі воїни в українській літературі. Сьогодні наша урочиста академія відбувається у сумний для України час: “з журбою радість обнялась”. Але мусимо спростувати відому тезу — “коли говорять гармати, — музи мовчать”. Нам сусіди так вчинили, що мусять звучати гармати, але мають звучати і музи”.

Із доповіддю виступив доктор філологічних наук, професор Михайло Гнатюк (ЛНУ ім. Івана Франка). Поезії Ліни Костенко та Максима Рильського звучали у виконанні працівників ІППММ — докторів фізикоматематичних наук Богдана Пташника і Христини Кучмінської, вченого секретаря ЗНЦ кандидата технічних наук Валентини Корній, наукового співробітника ЗНЦ Галини Котерлин.

Від імені присутніх науковців організаторам і учасникам урочистої академії подякував директор ІППММ, доктор фізикоматематичних наук, членкореспондент НАНУ Роман Кушнір, якого нещодавно обрали головою Наукового товариства імені Тараса Шевченка.

Дуже суголосними цьому непростому часові в Україні виявилися такі поезії Ліни Костенко, як “Скіфська баба”, “Болить мені”, “Не треба думати мізерно”, “Страшні слова, коли вони мовчать”. Схвильовано реагували науковці на вірші Максима Рильського: “Слово про рідну матір”, “Мова”, “Франко”, “На відкритті музею Лесі Українки”.

Справді, маємо виховувати у собі почуття обов’язку — і в повсякденних справах, і в захисті українського духовного світу, як це почуття перейняв Максим Рильський від Івана Франка. А для того — черпати дух вільнолюбства з поетичних рядків Ліни Костенко, яка разом з іншими представниками шістдесятництва (Іваном Дзюбою, Іваном Драчем, Миколою Вінграновським) зробила переворот у душах українців у 60х роках вже минулого століття й опісля. Бо не маємо права “думати мізерно” (Л. Костенко).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment