На пошанівок Георгія Косміаді

Галина МАРТИНОВИЧ,

учений секретар музею “Бойківщина”

Виставка живопису Георгія Косміаді з фондів Рівненського обласного краєзнавчого музею презентована в музеї “Бойківщина” у Самборі.

Творчість художника, архітектора і педагога Георгія Косміаді займає визначальне місце в мистецтві ХХ століття.

У його житті були різні країни, міста — Нальчик на Північному Кавказі, де 1886 року народився майбутній митець, освіту здобув у Тифлісі, факультет архітектури закінчив у Баку, а художню освіту продовжував здобувати у Москві. Згодом опинився на Волині у Рівному, де розпочав педагогічну діяльність як учитель малювання, креслення і каліграфії. Організовував літературні вечори, творчі гуртки, разом з учнями ставив різні за тематикою вистави, малював декорації, виготовляв костюми. Діти його дуже любили. Справжнім тріумфом була участь учнів Косміаді у першій Всесвітній виставці дитячого малюнка в Парижі 1937 року, де 67 кращих творів журі відібрало для участі у цій виставці.

Із приходом радянської влади родина художника переїжджає до Гамбурга (Німеччина), де Георгій Косміаді працює художникомдекоратором у Державній опері та театрі. За час перебування в Німеччині представив 40 персональних виставок. Картини пише технікою темпери, олійного живопису, монотипії.

Помер 1967 року в Гамбурзі, залишив неоціненну творчу спадщину, яка налічує понад 5000 робіт.

З іменем цього художника вперше знайомляться самбірці та відвідувачі виставки завдяки старанням дочки художника пані Надії Косміаді, яка повернула частину документів із творчої спадщини свого батька у Рівненський обласний краєзнавчий музей та Народний музей “Ремесла Волині” Олександрійської школиінтернату. Представник музею, старший науковий працівник, куратор проекту Людмила Шлапак та упорядники збірника “Георгій Косміаді: життя і творчість у документах” у двох томах директор Олександрійської школиінтернату Наталія Тарасевич і кандидат історичних наук, доцент, старший викладач Рівненського державного гуманітарного університету Лариса Костюк ознайомили відвідувачів виставки з життєвим і творчим шляхом митця.

Як розповіла Лариса Костюк, “характерною рисою творів художника є стронцієвий спалах — це жовтий, лимонний колір, це той останній мазок, який він клав на роботу. Коли на його роботи подивитись у напівтемряві, скрізь будуть спалахи. Це щось зв’язане з Космосом, і досить часто Косміаді називають “космічним художником”.

Пам’ять про Георгія Косміаді живе в його творах.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment