Кераміка й живопис Василя Боднарчука

Оксана ЯСІНСЬКА

У Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського відкрилася персональна виставка творів відомого кераміста й живописця, доцента кафедри художньої кераміки Львівської національної академії мистецтва, заслуженого художника України Василя Боднарчука, члена НСХУ.

У виставкових залах автор представив понад вісімдесят творів, створених за останні п’ятнадцять років. Керамічні об’ємно-просторові композиції й настінні панно, в яких поєднано різні матеріали й техніки, органічно доповнено сучасними живописними полотнами митця.

Випускника Косівського училища прикладного мистецтва та Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва (тепер ЛНАМ) глина й вогонь захопили на все життя. Проте митець не пішов традиційним шляхом. Беручи за основу шамот, автор демонструє універсальність цього матеріалу, на якому, як на папері, відтворює графічні замальовки давньої архітектури Львова, рослинні, пейзажні, абстрактні мотиви. Доповнені різнокольоровим склом і деревом, роботи докорінно змінюють усталені стереотипи про кераміку, яскраво засвідчують авторські пошуки форм і засобів вираження (серії “Силуети Львова”, “Самотні острови”, “Морські фантазії”…). Нове бачення пейзажу демонструє серія “Між літами”, що об’єднує етюди, написані з натури на початку 1980-х рр. та доопрацьовані й переосмислені у 2000-х роках.

Василь Дмитрович Боднарчук — відомий митець, творчий доробок якого є гордістю сучасного професійного декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва України. Його керамопластика, сповнена новаторських знахідок, докорінно ламає стереотипи уявлень про кераміку, підносить її до рівня високого мистецтва. Творчі експерименти вдихнули нове життя в цю традиційну для України ділянку творчості, яскраво стверджуючи високі естетичні якості.

Особливість творчих робіт Василя Боднарчука в кераміці — мистецьке поєднання у них графіки, пластики, малярства. Акцент, творча родзинка автора — використання ним “живописного” кольору в кераміці, якого художник досягає, поєднуючи кольорове шкло із керамікою у власній авторській техніці. Фактура у його кераміці стає окремим засобом виразності, який творить форму та допомагає бачити, сприймати твір по-новому.

Митець гідно презентує сучасне українське мистецтво, національну культуру в Україні і за її межами.

Твори Василя Боднарчука, які експонувалися на більш як 50 виставках в Україні (зокрема 10 персональних) та за її межа­ми, неодноразово отримували високі нагороди й захоплену оцінку вітчизняної та міжнародної громадськості, гідно служили ідеї популяризації України у світі, завжди виконували і виконують важливу естетичну та навчально-виховну функції. Твори Боднарчука зберігаються в колекціях Музею сучасного українського образотворчого мистецтва (Київ), Музею етнографії та художнього промислу (Львів), Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному, багатьох галереях мистецтва, приватних колекціях в Україні, США, Канаді, Польщі, Росії.

В. Боднарчук утвердив себе як талановитий і самобутній майстер. Його твори високо оцінили фахівці-мистецтвознавці, які ставлять його в один ряд із відомими українськими та світовими майстрами художньої кераміки.

Тема архітектурного ансамблю Львова, яка впродовж років захоплювала митця, відображена у його серіях, присвячених пам’яткам Площі Ринок і перлинам сакрального будівництва Львова.

Значна кількість керамічних творів митця встановлена на об’єктах і є окрасою інтер’єрів та екстер’єрів. До таких можемо зарахувати комплекси кераміки для “Електрон-банку”, “Кредо-Банку”, банку “Львів”, ВШО “Весна”, садово-паркова пластика в м. Львові, в музеї-заповіднику в Опішному.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment