«Чисті джерела» рідної землі

Микола ЦИМБАЛЮК

У рамках мистецької програми вшанування легендарного українського диригента і хормейстера, академіка НАМУ, Героя України Павла Муравського в Українському фонді культури 24 травня відбудеться презентація його книг “Моя хорова школа” та “Пісенний “Кобзар”. А перед цим відкрилася виставка живопису заслуженого працівника культури України Федора Ущаповського: “Чисті джерела” — “Мальовничий рідний край Павла Муравського”. У мистецькій програмі також узяв участь вокально-інструментальний ансамбль “Лаври” Піщанського РБК Вінницької області. Співорганізаторами цих заходів крім Українського фонду культури виступили МГО “Вінницьке земляцтво у місті Києві”, Благодійний фонд “Хорова школа Павла Муравського”, Товариство “Україна–Світ”.

Художня виставка Федора Ущаповського як надчутливий камертон налаштувала на високе і справді чисте, щире звучання всіх заходів з ушанування П. Муравського. Таку теплу, родинну атмо­сферу, яка панувала того вечора, не часто зустрінеш на відкритті виставок навіть найвідоміших наших художників. Можливо, тому, що тут зібралися земляки покійного Павла Івановича, але найімовірніше — тут зібралися люди: митці, глядачі й слухачі, — які близькі один одному за духом, які розуміють, відчувають і цінують національне мистецтво. І тут художник зі своїми живописними полотнами грав не останню скрипку.

Федір Іванович Ущаповський, як і його великий земляк, також народився в селі, тільки сусідньому, Миролюбівці, що в Піщанському районі Вінницької області.

Батько коваль змалку привчив Федора до нелегкої селянської праці, що виховує працелюбність, спостережливість, настирну вдачу і силу волі у досягненні поставленої мети. А рідна ненька прищепила йому любов до рідної землі, людей і народної пісні. Це її святі материнські руки створили на склі малюнки, де оживають квіти, від неї почув пісень, яких співав у церковному хорі його дід.

Ще в шкільні роки Федір долучився до гри в оркестрі. Відтоді найулюбленішими музичними інструментами стали гітара, балалайка і баян. Тоді ж, у сільській школі, полюбив малювати, за малювання завжди мав тільки відмінні оцінки. А потім було навчання на Донеччині, в професійно-технічному училищі № 34 м. Ровеньки Луганської області. Фах столяра-теслі, який має в собі щось споріднене з мистецтвом, стане в пригоді йому як художнику. У Донецькому краї він неодноразово спостерігав за роботою художників над етюдами. Творча натура прагла самореалізації, відтоді він почав потроху малювати й збирати літературу з уроками малювання.

Повернувшись на малу батьківщину, творча душа Федора Івановича запрагла ширших горизонтів, яких не буває без освіти і самовдосконалення. Він закінчив Тульчинське училище культури за спеціалізацією “Керівник оркестру народних інструментів”. Займаючись професійно музикою, паралельно, самотужки Федір набував фаху художника. Під час навчання в училищі за декорації до постановок спектаклів він, як колись у школі з малювання, отримував тільки відмінні оцінки.

Після закінчення училища почалося ніби звичайне, розмірене і запрограмоване життя: робота в Піщанському районному будинку культури, служба в армії, родинні клопоти. Але це не пригнічувало чутливу душу митця. Після армійської служби, повернувшись до Піщанки, Ущаповський організував вокально-інструментальний ансамбль “Лаври”, який 1983 року здобув звання народного. Згодом організував самодіяльний хор “Діброва”, який 1991 року також здобув звання народного. Ці мистецькі колективи знані на тільки на Вінниччині, а й по всій Україні та за кордоном. Вони стали лауреатами всеукраїнських, всесоюзних і міжнародних фестивалів. За визначні мистецькі заслуги Федору Івановичу 1992 року присвоєно почесне звання заслуженого працівника культури України. А 2007 року за популяризацію української культури в Придністров’ї та за багаторічну концертну діяльність і високий професіоналізм

Ф. І. Ущаповському присвоєно почесне звання заслуженого діяча мистецтв Придністровської Молдавської республіки.

Незабутній духовний вплив на Федора Ущаповського як людину й мистецького керівника справило багаторічне приятелювання з легендарним земляком — великим хоровим диригентом і педагогом Павлом Івановичем Муравським. Саме завдяки спілкуванню і навіть творчій дружбі талановитий учень дізнався від свого наставника чимало секретів хорового і диригентського мистецтва.

Музика й живопис у Федора Івановича, стверджують мистецтвознавці, музиканти і художники, нероздільні, як слова і музика у пісні. Варто подивитися пейзажі художника рідних місць, де минало дитинство його і Павла Муравського, і це відчує кожен. Нинішня виставка представлена 51 картиною майстра, написаними у різні роки, переважно в пейзажному й портретному жанрах. Живописні краєвиди Федора Ущаповського витончені й ліричні, в них ніби дихає в усій своїй красі сама природа. Художник, як зазначав на відкритті виставки Олександер Шокало, надає перевагу порам року й мінливим станам природи: “Січень”, “Завесніло”, “Перед грозою”, “Зелено”, “Після дощу”. Портрети малює з близьких йому по духу людей: зі свого місцевого середовища та зі сфери мистецва (“Павло Муравський”, “Назарій Яремчук”). Не міг він оминути і останні події на Євромайдані.

На перший погляд, за існуючою, на мій погляд, хибною оцінкою Федір Ущаповський “непрофесійний художник”. Але таких полотен, яких торкнувся його пензель, не побачиш у багатьох “дипломованих” і “модних”. І питання тут не стільки в художньому рівні, майстерності (хоча це важливо), скільки в любові до зображуваного й умінні його показати. Полотна Федора Ущаповського викликають у душі неймовірні почуття закоханості до рідної землі, коли хочеться обійняти весь світ, нишком втираючи непрошену сльозу, згадуючи давноминулі картини зі свого дитинства.

Уже майже сорок років Федір Ущаповський бере участь у художніх виставках, колективних і персональних. А кількість його робіт обраховується не однією тисячею полотен. Цьому сприяє не лише його щоденна праця, нерозлучність із пензлем і фарбами, а й щорічні виїзди на мистецькі пленери.

Тому не дивно, що картини Федора Івановича Ущаповського зберігаються в приватних колекціях відомих поціновувачів мистецтва в Україні й за кордоном: Польщі, Канаді, Швейцарії, Італії, Росії, Молдові.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment