Соборна Україна — мирне майбутнє

Надія КИР’ЯН

Фото автора

Під такою назвою в ІваноФранківському Народному домі “Просвіта” відкрилася виставка плакатів студентів графічного дизайну Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. На виставці представлено понад 30 найкращих студентських робіт зі 150, поданих на конкурс. Роботи, за визначенням фахівців, високого художнього рівня, мають чітку громадянську позицію.

Мене особливо зворушив плакат Т. Теліщак “Україна — наш спільний дім”, де лагідні долоньки, складені у формі будиночка, тримають мапу України.

Розпочав захід член правління міської “Просвіти” Володимир Шпільчак, доцент Інституту мистецтв. Він наголосив, що виставка організована під егідою “Просвіти” у цій історичній залі, де свого часу виступали Василь Стефаник, Богдан Лепкий, Соломія Крушельницька, Володимир Сосюра, Максим Рильський, син Івана Франка Тарас, багато інших визначних громадських діячів. Роботи виконали студенти під керівництвом професора Олега Чуйка. До виставки долучилася і Спілка дизайнерів України.

Тут представлено галерею соціальних плакатів на теми, які всіх хвилюють, вирішені всі порізному, зроблені професійно. Вони гідні того, щоб їх демонструвати на вулицях, друкувати. Це виставкаконкурс, кращі роботи будуть відзначені, для студентів це дуже важливо, вони відчують, що їхня робота потрібна. “Інститут є потужним культурномистецьким центром регіону, студенти якого продукують свої ідеї, постійно організовують виставки. В Інституті мистецтв є музичний факультет, студенти постійно дають концерти у Філармонії. Скоро святкуватимемо ювілей університету”, — розповів пан Володимир.

Професор Михайло Станкевич, завідувач кафедри дизайну і теорії мистецтв, сказав: “Ідея патріотичного плаката — це ідея ХХ століття. Плакат, афіша виникли в ХVІІ столітті спочатку як комерційна реклама. Коли в ХХ столітті плакат опанувала ідея політична, патріотична, він став зовсім іншим, набагато дієвішим і мобільнішим. Плакат — чудова річ, примушує замислитися над сучасними подіями. Студенти нам допомагають у цьому, вони виразники наших потаємних мрій. Роботи добре вирішені й у формі, й у кольорі. Знайдено добрі символи, які спонукають до роздумів. Виставка дуже цікава і потрібна”.

Професор Олег Чуйко розповів, що рік тому запропонував студентам зробити серію плакатів, щоб вони висловили емоції, які сьогодні переживає їхня родина і наша країна. Деякі роботи дуже важкі морально, їх планують опублікувати, але нині для глядача подали ті, що спрямовані у майбутнє. Студентські роботи більше емоційно загострені, ніж у професійних художників. Щоб заохотити дітей, організатори подали і свої плакати.

Заступник голови ІваноФранківського міського об’єднання “Просвіти” отець Орест Путько зауважив: “Можна сказати, що плакат — це думка, молитва в зображенні, свій погляд, світобачення. Мене вразили події 2004 року. На той час минуло лише 13 років незалежності, а виросло нове покоління, яке сказало знамениту на той час фразу: “Ми не бидло, ми не козли, ми України дочки і сини”. Ця думка була початком народження нової нації. Нині, у зв’язку з подіями на сході, наша нація остаточно народилася і утверджується. Світобачення сьогоднішньої молоді вільне, незалежне. З християнської точки зору жодна людина жодного закону ще не встановила, всі закони встановив Всевишній, людина тільки відкриває певні закони. Є такий закон, називаємо його матеріалістичним, що енергія не виникає і не зникає безслідно, вона тільки переходить з одного виду в інший. Нині енергія боротьби за Україну перетворилася на енергію молоді. Я був і в Луганській області, і в Харкові. Молодь, яка була 10—20 років тому, і нинішня, події, які відбуваються, — зовсім різні. Мені дуже сподобався плакат (автор В. Кліщ) “Ти всього лиш крапля”. “Я — крапля в океані. Але океан без краплі неповний”, — така суть плаката. Тобто, кожна людина потрібна і від кожного залежить, яким буде наше життя. Сподобалося, що молодь бачить Україну не так, як звикли ми: що це мати, яка повинна усім усе дати. Україна — це кохана дівчина, яку люблю і яку потрібно захищати. Так думає А. Калинюк. Це вияв нового мислення, нового світобачення. Нинішній час, як писав Павло Тичина, прекрасний і неповторний. Радіймо, що маємо таку прекрасну молодь”.

Вдячне слово про виставку сказали заступник директора Інституту мистецтв Василь Хомин, професор Прикарпатського університету Володимир Сельський, заступник голови обласного об’єднання “Просвіти” Є. І. Романишин, секретар ІваноФранківської міської “Просвіти” Наталія Синиця. Усі відзначили, що організатор виставки Олег Чуйко доклав значних зусиль для відкриття художньографічного факультету, його розвитку, зокрема в напрямку розвитку плаката. Завдяки цьому маємо можливість показати цю виставку. Плакати глибоко змістовні, мають конкретну мету, відображають сучасне і минуле в порівнянні. Ця виставка — великий успіх Прикарпатського університету. Також наголошували на позитивній співпраці Інституту мистецтв із “Просвітою”, яка має високий авторитет серед громадян за багатолітню підтримку національної культури. Подякували також Володимиру Шпільчаку за виявлену ініціативу та її втілення. Запропонували започаткувати нову традицію — раз на рік у Домі “Просвіти” проводити такий конкурс, відзначити кожного учасника. До цього долучаться просвітяни і Спілка дизайнерів.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment