Георгій ЛУК’ЯНЧУК,
фото автора
17 травня в Україні відзначали День пам’яті жертв політичних репресій. Правду про жахливу трагедію Биківнянського лісу, що на околиці Києва, відкрили видатні дисиденти-правозахисники: поет Василь Симоненко, художниця Алла Горська, режисер Лесь Танюк та Євген Сверстюк. Вони, побачивши під час прогулянки лісом, як діти грають у футбол людськими черепами з отворами від куль у потиличній частині, підняли громадську думку та спонукали прокуратуру відкрити кримінальну справу…
Попри шалену протидію ЦК КПУ й прокуратури та пізніші спроби органів КДБ перекласти вбивства та таємне поховання сотень тисяч жертв на німецьких нацистів (на кшталт Катині) правда про злодіяння радянського тоталітарного режиму вийшла на світ. У лісі під Биківнею на околиці Києва в кінці 1930-х—на початку 1940-х
років таємно ховали тіла страчених під час політичних позасудових репресій. За даними дослідників, там поховані десятки тисяч людей. Ще 2009 року в СБУ повідомили про встановлення імен понад 14 000 із них. Із проголошенням Україною незалежності 1991 року громадськість щорічно, у третю неділю травня, вшановує жертв комуністичного терору. Цьогоріч, чи не вперше, заходи разом із громадськістю відвідали майже всі вищі посадові особи держави. У вшановуванні пам’яті жертв репресій в історико-меморіальному заповіднику “Биківнянські могили” взяли участь: Президент України Петро Порошенко з дружиною, Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк із донькою, члени уряду, керівництво Києва на чолі з мером Віталієм Кличком, а також керівники дипломатичних місій багатьох зарубіжних країн, духовенство, представники громадських організацій: Інституту національної пам’яті, Товариства “Меморіал”, Київського товариства політв’язнів та жертв репресій, “Соловецького Братства”, та політичних партій: НРУ, КУНу, “Свободи”, Української партії… Найбільше ж було рідних та близьких жертв політичних репресій.
Після церемонії покладання квітів і вінків до пам’ятника та запалення свічок пам’яті до присутніх звернувся з промовою Президент України Петро Порошенко. Він закликав усіх, хто виступає проти декомунізації, приїхати у Биківню і “почути, до чого взивають тут жертви комуністичного терору”. За його словами, у Биківні “вбивали не ворогів народу — тут позбавляли життя цілий народ, який не встигли знищити Голодомором”. І додав: “Недарма ж вороги України і сьогодні марширують під портретами Сталіна і Берії!”. Також Порошенко сказав: “У Биківні поховане Розстріляне Відродження України — понад 100 тисяч безневинно убитих”. “Цей термін, колись застосований щодо групи репресованих письменників, митців, істориків та філологів, маємо право поширити на всіх, хто загинув у підвалах ГПУ—НКВС, у тюрмах і концтаборах”, — зазначив Президент. “ГПУ—НКВС, до речі, — споріднена структура до СС-Гестапо. Вони переймали злочинний досвід один у одного, удосконалюючи техніку масового знищення своїх жертв. Чума вона і є чума, незалежно від того, коричнева вона чи червона, — заявив Порошенко. — Україна пам’ятає! І відповідати вбивцям нашого народу доведеться на цьому чи на тому світі”. “Ми прийшли сьогодні на землю Биківні, щоб вклонитися праху невинно убієнних наших предків, і, молячись за їхні душі, ми клянемося живим ніколи більше не допустити нового червоного чи коричневого геноциду супроти нашого українського народу”, — додав Порошенко. Він зауважив, що Биківнянські могили — живе свідчення комуністичного терору, неспростовний доказ злочину проти людства такого ж масштабного, як учинені в Катині, Аушвіці, Бухенвальді, Бабиному Яру чи на Соловках: “Хіба не настав час остаточно очистити Україну від символів режиму, який знищив мільйони безневинних людей?! Репресії, депортації, голодомори… До яких лише методів не вдавалася тоталітарна радянська машина, аби зламати дух волелюбної української нації… Під час політично і національно мотивованих масових репресій українців у 1930-ті роки “вбивали не “ворогів народу”, не “шпигунів” і “диверсантів”, а селян і робітників, учителів, священиків, учених і головне — письменників, — намагаючись убити душу нашого народу”. За словами Президента, тільки в Биківні, як підтверджують науковці, поховано понад сто тисяч жертв тих репресій. Петро Порошенко вважає, що прийшов час повністю очистити Україну від символів режиму, який знищив мільйони безвинних людей і для цього він підписав ухвалені Верховною Радою закони з декомунізації країни та увічнення пам’яті її справжніх героїв. “Україна має стати заможною і квітучою в ім’я пам’яті тих, чиєю кров’ю написана історія нашої держави”, — додав Порошенко.
Перед широкою громадськістю виступили із засудженням жахливих злочинів комуністичної тоталітарної системи та закликали завжди пам’ятати про мільйонні жертви антилюдської практики комунізму Віце-прем’єр із гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко, голова Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, голова Київського “Меморіалу” Роман Круцик, член Київського товариства політв’язнів та жертв репресій та “Соловецького Братства” дисидент-політв’язень Василь Овсієнко та представники політичних партій…