Ляльки «З родинного кола»

У музеї Грушевського триває виставка робіт української лялькарки, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Наталії Свиридюк. Вона присвячена 150річчю з дня народження видатного українського етнографа Марка Грушевського — брата першого президента УНР.

Марко Грушевський був дослідником і збирачем українських старожитностей і фольклору, священиком, єпископом УАПЦ, який увійшов у світову науку як один із основоположників етнографії дитинства. Самобутня народна культура й давні визвольні традиції рідної Чигиринщини визначали сутність його творчої спадщини й усієї подвижницької діяльності. Дослідницькими здобутками він ділився з братом у третіх Михайлом Грушевським, за сприяння якого побачили світ такі праці Марка Федоровича, як “Дитячі забавки та гри усякі” (1904), “Гетьманське гніздо. Урочища і перекази села Суботова, зібрані в рр. 1897–9” (1909), “З життя селян на Чигиринщині” (1914). Особливе місце в науковому доробку Марка Грушевського посідає праця “Дитина в звичаях і віруваннях українського народу” (1906—1907), що знайомить з українською народною педагогікою. Унікальний спадок багатолітньої збиральницької діяльності Марка Грушевського та його родини — колекція суботівських народних ляльок та орнаментів місцевих майстринь — нині став безцінним скарбом Історикомеморіального музею Михайла Грушевського. Своє головне покликання Марко Грушевський вбачав у збереженні найціннішого — народних традицій. Незважаючи на всі лихоліття, цей унікальний феномен був і залишається найважливішим підмурівком майбутнього України. 2006 року побачила світ книжка Марка Грушевського “Дитина у звичаях і віруваннях українського народу” за сприяння упорядника Ярослави Левчук — потомка Марка Грушевського. З нагоди ювілею в музеї відбувся круглий стіл, в якому взяли участь відомі історики, етнографи та родичі — нащадки родин Грушевських. Відбулася презентація збірки статей “Постать Марка Грушевського на зламі епох: історикокультурологічні візії” за участю дослідниці Інституту культурології Національної академії мистецтв України, кандидата філологічних наук, фольклористки Ярослави Левчук. Під час обговорення з доповідями про роль Марка Грушевського у вітчизняній етнографії виступили доктор історичних наук Ірина Преловська, доктор історичних наук, провідний грушевськознавець в Україні Ігор Гирич, директор Історикомеморіального музею Михайла Грушевського Світлана Панькова, науковий співробітник музею Микола Кучеренко та інші. Родзинками презентації стали: концерт дитячого фольклорного гурту “Райгородок” під керівництвом Сусанни Карпенко, виступ хору Київської православної богословської академії УПЦ КП (регент Надія Купчинська) та майстерклас із виготовлення народної ляльки, який провела Наталія Свиридюк.

Саме за описами з фундаментальної наукової праці “Дитина в звичаях і віруваннях українського народу” Марка Грушевського народна лялькарка Наталія Свиридюк і створила нову колекцію ляльок, презентовану на виставці. З 2004 року захоплення вузловою лялькою перетворилося на головну справу життя. З того часу зусилля майстрині спрямовані на створення науково достовірних і естетично досконалих творів, виконаних у народних традиціях. Майстриня працює як художник, дослідник і збирач народної ляльки.

Один із напрямів роботи пані Наталі — створення вузлової ляльки, вбраної в національний стрій, характерний для Полтавщини. Майстриня сама виготовляє комплекс одягу та оздоблень: вишивка на сорочках, аплікація та вишивка на керсетках, ткані пояси, очіпки та намітки, за потреби фарбує тканину для досягнення цілісності художнього образу ляльки. При створенні вузлових ляльок пані Наталя дотримується традиційної технології, використовує домоткане полотно, конопляне та лляне прядиво, сіно, кукурудзяне листя, фрагменти старовинних сорочок і рушників. Відроджуючи давню традицію вузлової ляльки, вона не оминула увагою і деякі ремесла, що занепадають. Майстриня знаходить матеріали щодо фарбування тканини рослинними барвниками, а потім зібрані відомості перевіряє на практиці.

Наталія Олександрівна активно популяризує вузлову ляльку на Полтавщині та по всій Україні. Створення вузлової ляльки спонукало до усвідомлення глибинного родового зв’язку поколінь і відкрило особисте бачення майстринею цього виду народного мистецтва. Наталія Свиридюк — лауреат премії В. Г. Короленка (2010) та премії Самійла Величка (2013). Провела близько 200 майстеркласів із виготовлення вузлової ляльки, де навчила понад 3 600 людей, небайдужих до цього виду народного мистецтва.

Ляльки з її колекцій стали експонатами виставок у Полтавському краєзнавчому музеї, Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка, полтавських літературномеморіальних музеях І. П. Котляревського, В. Г. Короленка, Панаса Мирного, Державному історикокультурному заповіднику “Поле Полтавської битви”, Львівському музеї історії релігії, меморіальному музею Лесі Українки в НовоградіВолинському, Національному музеї Тараса Шевченка, Державному музеї іграшки, Музеї декоративного мистецтва України, у виставковій залі Національної спілки майстрів народного мистецтва України, у Національному центрі народної культури “Музей Івана Гончара”, в Національному історикокультурному заповіднику “Софія Київська”.

У 2010 р. роботи мисткині були представлені в Українському павільйоні на “ЕКСПО—2010” Шанхай (Китай), а також відібрані Міністерством культури України для експонування в Республіці Македонія та в Туркменістані. Її твори популярні і в Україні, і за кордоном. Зокрема прикрашають музейні колекції в Канаді, Австралії, Франції, Естонії, Грузії та інших країнах.

Усі охочі можуть помилуватися чудовими витворами майстрині на виставці в Музеї Михайла Грушевського, яка триватиме до 25 червня. А хто захоче мати їх в особистій колекції, хай завітає на Сорочинський ярмарок, що традиційно відбувається у серпні.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment