Герої не вмирають

Любов ПРЯДКО,

заступник директора з виховної роботи Гнідинської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Петра Яцика, голова первинної організації товариства “Просвіта” імені Траса Шевченка Гнідинської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Петра Яцика

 

У сучасних суспільно-політичних умовах, коли Україна ціною життя Героїв Небесної Сотні, зусиллям українських військових, добровольців, волонтерів відстоює свободу і територіальну цілісність, пріоритетного значення набуває національно-патріотичне виховання дітей та учнівської молоді. Відповідно, всі заходи, які проводяться у школі та громаді, мають бути наповнені громадсько-патріотичним змістом, стверджувати ідею спільності інтересів та взаємоповаги усіх громадян України, насичувати їх патріотичними емоціями, широко використовувати приклади звитяги захисників України. Активні форми роботи (громадська, волонтерська діяльність) сприяють формуванню національної свідомості. Діяльність учнівського та педагогічного колективів Гнідинської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Петра Яцика, що має статус обласного опорного закладу освіти з національно-патріотичного виховання, базується на реаліях сьогодення, обґрунтовано визначена у Програмі розвитку навчального закладу на 2013—2017 роки “Від дитини — до громадянина”.

Мета Громадського Проекту “Герої не вмирають” у рамках Всеукраїнського Фонду “Крок за кроком” — встановлення в селі Гнідині Бориспільського району Київської області — меморіального знаку на місці загибелі Героя Небесної Сотні, Героя України, львів’янина Юрія Тарасовича Вербицького. Це — увіковічення пам’яті волонтера Євромайдану.

22 січня 2014 року, у День Соборності України, на околиці села Гнідина, неподалік лісової вирубки, знайшли тіло патріота, волонтера Євромайдану Юрія Тарасовича Вербицького зі слідами жорстоких тортур. За ініціативою Гнідинського сільського голови Олександра Йосиповича Лазеренка, 24 січня небайдужі мешканці встановили хрест із світлиною Героя. Ця подія схвилювала село, Україну і світову спільноту. Учні Гнідинської школи разом із дирекцією на дев’ятий день мученицької смерті Юрія Вербицького запалили свічі пам’яті на місці загибелі, на сороковий день — працівники школи впорядкували лісову дорогу, що веде до знакового місця для українських патріотів. А 25 серпня 2014 року, у день 51-ї річниці з дня народження Юрія Тарасовича, за пропозицією мешканців провулку Леніна, його було перейменовано на вулицю Юрія Вербицького та відкрито меморіальну дошку. В урочисто-жалобному мітингу, який підготували учні школи, брали участь Роман Романович Миханів, побратим Героя та відомий актор Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка Олексій Зубков.

Згідно з Концепцією національно-патріотичного виховання молоді, стратегії розвитку Київської області на період до 2020 року, затвердженої КОДА у грудні 2014 року, у системно-комплексному плані роботи Гнідинської школи І—ІІІ ступенів імені Петра Яцика відображено напрями роботи учнів об’єднання “Віче” (гуманітарного напряму “Милосердя”, господарсько-трудового “Стахів”), пов’язаних із систематичною підтримкою в належному стані місця загибелі Юрія Вербицького. Вшанували його пам’ять ми на першому уроці “Україна — єдина”, 24 листопада на День Гідності та Свободи та відзначили роковини смерті на загальношкільній акції до Дня Соборності України. Учні школи створили експозицію про Героя України Юрія Тарасовича Вербицького у Музеї народної пам’яті, який діє у навчальному закладі. А 9 травня 2015 року відбулося урочисте освячення місця, де буде побудовано меморіальний знак.

30 січня 2015 року відбулося перше засідання комітету громадської ініціативи з побудови меморіального знаку. Дирекція школи звернулася до сільського голови та депутатів із пропозицією підтримки проекту. Він був затверджений сесією Гнідинської сільської ради 17 квітня 2015 року. Днем раніше відбулася знакова зустріч членів організаційного комітету із вінницьким скульптором Миколою Миколайовичем Крижанівським та архітектором Євгеном Степановичем Царуком, де затвердили ескізи пам’ятника і архітектурний проект.

Як пише сучасний український письменник і громадський діяч Павло Мовчан: “Вічна пам’ять твориться лише соборно”. Тож соборно, всім миром, збудуємо меморіальний знак Герою Небесної Сотні Юрію Вербицькому на гнідинській землі.

На місце загибелі Юрія Тарасовича Вербицького приїжджають небайдужі українці, члени спільноти “Сотня Юрія Вербицького”, побратими, родичі.

Його ім’ям друзі-альпіністи назвали безіменну вершину на Кавказі, на фасаді Львівської школи № 27, де навчався Юрій, встановлено меморіальну табличку.

Спільний проект Гнідинської сільської громади та Гнідинської школи в рамках програми ГАШ “Розвиток громади в Україні шляхом упровадження програми “Школа як осередок розвитку громади” Всеукраїнського фонду “Крок за кроком”, стане спільною громадсько-політичною акцією, бо як писав майже сто років тому Євген Маланюк: “Там, де нема пошани до визначних особистостей, не може витворитися традиція, що грає таку велику роль у вихованні нації, в накресленні її історичних завдань і шляхів”.

Віримо, що Юрій Вербицький у пантеоні національних героїв стоятиме на чільному місці.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment