Історії поштових марок

Валерій Чередниченко. Про філателію всім. Смолоскип. 2005. 112 ст., кольорові ілюстрації. Глосарій. Література

У видавництві “Смолоскип” ім. Василя Симоненка була підготовлена й вийшла в світ науково-популярна, подарункової зовнішності, книга “Про філателію всім”. Поява видання, присвяченого поштовому атрибутові у видавництві, що відоме майже півстолітнім тиражуванням і розповсюдженням художніх і публіцистичних творів жорстоко забороненої, замовчуваної та небажаної в радянські часи тематики (Розстріляного Відродження, дисидентсько-гельсінського руху, самвидаву тощо), зацікавлює і дивує. Насправді цей вибір видавців має свою історію й логічне підґрунтя. Адже поштові марки, з часу їх появи стали атрибутом державності й популярним, від школярів до королів і президентів, предметом колекціонування. Цим, та відносно нескладним процесом їх виготовлення, не могли не скористатися українські патріоти в діаспорі й, як наслідок, навіть у найтяжчих для них умовах випуски аматорських марок стали одним із культурно-освітніх засобів продовження боротьби за незалежність Батьківщини. Підтвердженням цих слів є чисельні збірки марок “Таборової пошти”, “Підпільної пошти”, “Пластової пошти”, які зустрічаються на всіх континентах земної кулі… Не оминуло захоплення зарубіжною національною філателією й Осипа Зінкевича — засновника “Смолоскипа” в 1968 році, в США. Одночасно з діяльністю випуску книг, Зінкевич очолював Олімпійський комітет України в екзилі, тож ініціював і видав серії марок, присвячених Олімпійським іграм у Мехіко (1968) та Мюнхені (1972). Через багато років, вже за незалежності, інтерес до художньо-документальних мініатюр у пана Зінкевича пробудився, активізувався й світ побачив, за словами автора передмови до книжки, про яку йдеться, академіка Любомира Пирога “…перший український посібник, що охоплює історію української марки, українського філателістичного руху й подає основи формування філателістичної колекції з усіма її особливостями”.

Гортаючи сторінки “Про філателію всім” радієш, що видання вдалося: приємне для рук та інтелектуального пізнання й може бути корисним не тільки колекціонерам, а й необізнаним у філателії спадкоємцям зібрань марок, конвертів і карток, школярам, батькам і вчителям (природно пробуджує та зміцнює у дітей патріотизм, сприяє вихованню широкого спектра позитивних навиків — від охайності до підприємливості), історикам і упорядникам сімейних архівів, дослідникам свого родового коріння, політикам і державним діячам.

Книга може слугувати презентабельним подарунком і для співвітчизників, і для іноземців…

Варто також зауважити, що Валерій Чередниченко, заохочуючи читачів, приводить на сторінках книжки чимало цікавих проілюстрованих оповідок. Скажімо, історію з маркою “Британська Гвіана”, яку в далекому 1873 році 12-річний хлопчик відклеїв з конверта свого дядька і продав за шість шилінгів (нині — $0,5). З плином часу випадкова знахідка ставала все відомішою й востаннє, 2014 року, була продана за 9,5(!) млн. доларів США.

 

Вл. інф.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment