Фарсовибори фарсодемократії

Петро АНТОНЕНКО

На виборах до ВР України від мажоритарних округів Чернігівщини завжди в парламент проходили колоритні постаті. Варто згадати хоча б Миколу Рудьковського чи Олега Ляшка. Нинішні позачергові вибори по округу № 205, а це більша частина обласного центру, схоже, принесуть світовий рекорд.

У публікації “Виборчі ігри в часи війни” (“СП”, ч. 24 за 2015 р.) порушили питання про те, чи не зайвою розкішшю є витрати державного бюджету в час війни на позачергові вибори? Їхній кошторис — 3 мільйони гривень. І лише дещиця цієї суми повернеться в бюджет.

Цього разу приємно помилився: у бюджет повернеться аж близько чверті цих витрат. Річ у тім, що вже станом на 17 червня ЦВК зареєструвала по округу… 63 кандидати. Тож якщо їх буде 250, витрати на вибори окупляться, а то й буде прибуток для бюджету. Оскільки реєстрація завершується 30 червня, все можливо.

Погляньмо уважніше на довжелезний список кандидатів. Інтереси двохсот тисяч виборців округу, мешканців міста, хочуть представляти 38 кандидатів, які взагалі не мешкають у Чернігові. Географія — від Галичини до Донбасу. В адресах кандидатів — Львів, Одеса, Дніпропетровськ, райцентри і села(!) Одещини, Київщини, Вінниччини, Донеччини, Львівщини, Чернігівщини, а ще ціла когорта киян.

Серед зареєстрованих — 19 безробітних! Звичайно, приємно, що наш безробітний може внести понад 12 тисяч гривень кандидатської застави, але, очевидно, й таким людям не завадять депутатська зарплата і “чайові”.

Ви гадаєте, писати й ухвалювати закони, за якими житиме вся Україна, так складно? Нічого подібного. У депутати рвуться 8 кандидатів, за плечима яких освіта лише в ПТУ, профтехосвіта, як і сказано в постанові ЦВК. Є кандидати з освітою ПТУ, котрі обіймають посади “директора” такоїто структури, є навпаки — люди з солідними дипломами ходять у безробітних.

Що спонукає претендувати на мандат депутата парламенту держави? Мабуть же, висока суспільна мотивація. І то лише злі язики торочать про якісь інші мотивації, щоб за ці “мотивації” бути клоном (чи клоуном), підсадною качкою грошовитих і “владовитих” кандидатів.

Якщо ж серйозно, то не лише змагання брудних грошей і грубого адміністративного, владного ресурсу двох найбільш “розкручених” кандидатів роблять ці вибори фарсом демократії. А й ось таке “балотування”. Апелювати до честі й совісті “балотантів”, котрі продають своє ім’я, марно: честь і совість у декого давно вимірюються кольором і кількістю купюр.

Усе це — доведені до абсурду брудні виборчі технології. Нареєструвати кандидатів, щоб від кожного мати представника у виборчих комісіях, бо важливіше, не як голосують виборці, а хто і як рахує їхні голоси. То хтось таємничий обписує перші поверхи будинків (гарно відремонтовані магазини, офіси, ательє) “агітаційними” написами. Причому штаби основних кандидатів вказують пальцем один на одного: мовляв, то не ми, то провокація конкурента. А то ось днями активісти змусили міліцію затримати автомобіль із так званими “газетами”, що роздавали в центрі міста. В цій газеті розповідається, що один із кандидатів — аферист, їсть людське м’ясо і взагалі син Путіна. Інший кандидат марно хвалиться кількома своїми дітьми, бо з цими дітьми йому колись “допоміг” його основний суперник на виборах. І таке інше…

Правоохоронці чомусь ухиляються від ситуацій, де тхне політикою… Хоча якраз варто було б втрутитися, бодай задля торжества закону.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment