Квіти — мої діти

Георгій ЛУК’ЯНЧУК

 

“Якби ми мали художницю такого рівня майстерності,

то змусили б заговорити про неї цілий світ!”

Пабло Пікассо

У Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі “Мистецький Арсенал” відкрилася масштабна ретроспектива видатної мисткині XX сторіччя Катерини Білокур “Хочу бути Художником!” та виставка сучасних українських художниць, котрих надихнули творчі експерименти Білокур. Уперше в історії незалежної України в одному виставковому проекті представлено майже всю творчість геніальної художниці, яку вдалося зберегти від руйнівного часу та недалеких людей. Тут зібрано всі картини з колекції Музею українського народного декоративного мистецтва, Яготинського історичного музею, інших провідних музеїв країни. Нарешті глядачі мають змогу оцінити всі грані таланту унікальної художниці, чия творчість є світовим надбанням. Виставка присвячена 115-річчю з дня народження Майстрині.

“Хочу бути Художником!” — автобіографічна цитата та головний принцип життя Катерини Білокур, яка пожертвувала особистим щастям заради улюбленого мистецтва. Художниця, яка не змогла отримати навіть початкової освіти й змушена була жити в кріпосних умовах тодішнього радянського села, пережила всі найжахливіші сторінки української історії минулого сторіччя: більшовицький переворот, Голодомор, Другу світову війну, та, попри все, змогла реалізувати свою зухвалу мрію — стати художницею: “Стиснувши уста, потрібно йти до мети!”.

Життя, яке Білокур прожила в загубленому серед живописних левад селі Богданівці та з самоуки змогла стати всесвітньо відомою художницею, викликає захват. У своїх картинах вона знаходить притулок від тих бурхливих подій, що вирували в Україні на початку та в середині минулого століття. Пишні квіти всіх кольорів виринають із містичного синього тла: дивуєшся, як такі образи з’являються серед сірої радянсько-колгоспної реальності… Білокур натхненно оспівувала рідну природу, її красу, тендітність і вразливість. Філософією мовчазного бунту проти консерватизму патріархального суспільства називають критики творчість Катерини Білокур. Спадок геніальної художниці — це безцінний Божий подарунок для України й українців.

Твори легендарної українки сповнюють надією та вірою у власні сили і сьогодні… Виставка відкриває для багатьох українців Україну, яку вони не знали, Україну чарівну, красиву, містичну… Художниця відкриває для всіх реальну українську душу — генетичний код нації!

Життя і творчість Катерини Білокур надихнули Олександра Білозуба на чудову театральну виставу “Дві квітки кольору індиго” про перегуки у творчості Білокур та мексиканської художниці Фріди Кало, а композиторка Алла Загайкевич представила електроакустичний перформанс “Літати…” за мотивами алгоритмічної композиції “Сoncerto misteriozo” українського композитора-авангардиста Л. Грабовського, створеної 1977 року з присвятою: “Генію українського малярства Катерині Білокур”.

 

P.S. Виставка триватиме до 19 липня.

 

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment