У гості до Маркіяна

6 червня ми, делегація зі Львова, приїхали в село Деревня Жовківського району для вшанування пам’яті видатного українця, зачинателя українського відродження в Галичині, релігійного письменника, фундатора “Руської Трійці” отця Маркіяна Шашкевича, який певний час прожив тут у родині Крушинських, з якої вийшла його дружина — Юлія. Ми — це відомий український поет, громадський діяч, Надзвичайний і Повноважний посол Роман Лубківський, поетеси Марія Людкевич і Оксана Лозова, журналіст Львівського радіо Зиновій Суходуб, фотомитець і журналіст Йосип Марухняк і автор цих рядків.

Зустріли нас в. о. керівника відділу культури і туризму Жовківської райдержадміністрації Галина Фесюк, Ірина Дутковська з роду Крушинських, а також активісти села Деревня — священик Богдан Горінецький, директор Народного дому, ініціатор створення музею Мирослава Мандрик, голова сільської ради Микола Свирид, директор Жовківського держлісгоспу Степан Сох­нацький, директор музею Володимир Мандрик.

Ми побували на могилі священика о. Подолинського, який давав шлюб Юлії Крушинській та Маркіяну Шашкевичу, провели літературні читання на плебанії, в якій народилась Юлія і де вони вінчалися, послухали прекрасний виступ вокального жіночого ансамблю “Берегиня” Народного дому с. Деревня (керівник — Мирослава Мандрик), відвідали Народний музей о. Маркіяна Шашкевича, в якому ґрунтовну екскурсію провела Ірина Дутковська.

Детальніше про Деревню і поета-отця Маркіяна — в інтерв’ю з представником Жовківської райдержадміністрації Галиною Фесюк.

— Чому саме сюди ми приїхали до Шашкевича?

— Бо отець Маркіян помер 7 червня 1843 року і був потім похований у Новосілках Буського району.

— Отже, село Деревня — це…

— Це село у Жовківському районі, серед унікальної природи. Колись тут росли високі густі ліси, в яких водилася всяка звірина і тури (поблизу — село Туринка), а в гущавинах були ставки і мочари. А ще — посеред села текло дві річки — Дерев’янка і Свиня, що впадали у третю — Рату. Тож донині тут говорять про “триріччя”.

— Населення району, села знало, що воно пов’язане з Маркіяном Шашкевичем, першим соборником України?

— Не зовсім. Довгий час про історичне минуле села навіть сільські мешканці мало знали. Проте між людьми ходили чутки, що тут, мовляв, жив дуже великий чоловік.

— І як ініціатори вшанування пам’яті Маркіяна Шашкевича взялися до справи?

— У листопаді 2011 року, з нагоди 200-річчя, з ініціативи місцевої громади — зокрема Миро­слави Мандрик і львів’янки Ірини Дутковської, за сприяння відділу культури і туризму Жовківської РДА, на плебанії місцевої церкви було відкрито меморіальну дошку о. Маркіяну Шашкевичу, який тут жив шість місяців після одруження з Юлією Крушинською, донькою місцевого священика.

— А коли заговорили про історичне минуле Деревні?

— Напередодні відкриття місцевого музею о. Маркіяна. До речі, навпроти плебанії — дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці, збудована коштом власниці села — графині Генрієти Творянської на місці давньої (з 1604 року), в якій вінчався о. Маркіян Шашкевич із дочкою о. Теодора Крушинського 1838 року. Їх вінчав отець Ісидор Трохимович, парох із Крехова. Тут, на плебанії, охрестили їхнього сина Володимира. Він вчився у Львові, потім, за запрошенням рідного батькового брата Антона — у Відні, де вивчав в університеті юриспруденцію.

— А як молоді познайомилися?

— 1837 року — на одному з сільських весіль — у пароха села Вузлове. Священик віддавав свою 16-річну доньку за алюмна духовної семінарії, де Юлія також познайомилася й з Миколою — братом Маркіяна. І той після весілля почав впадати за Юлією, але вона обрала Маркіяна.

— Як склалася доля синів?

— Старший, Володимир, успадкував від батька літературний талант. Він писав непогані твори, видавав свій збірник “Вільник”, журнал “Вечорниці”, писав і поезії. Примкнув до народовської течії львівської інтелігенції, працював з Анатолієм Вахнянином. Останні дні прожив із матір’ю у Львові, де й помер у 46 років. Молодший син Шашкевичів — Святослав народився у Новосілках у грудні 1842 року, але помер, не проживши й року. М. Шашкевич тяжко переживав цю втрату.

— Коли музею присвоїли звання “Народний”?

— 4 листопада 2012 року, після розширення приміщення та доповнення експозиції відбулося урочисте відкриття музею о. Маркіяна Шашкевича в с. Деревня, а вже 26 листопада — присвоєно звання “Народний”. Нині тут відбуваються різноманітні заходи, зокрема літературні читання… А ще проводимо майстер-класи з писанкарства, фольклорні Різдвяні та Великодні вечори, зустрічі з видатними людьми та шашкевичезнавцями. А жіночий ансамбль “Берегиня” та драматичний гурток Народного дому проводять тут концерти та вистави, читання художнього слова.

Замість післямови

Дружина Маркіяна Юлія пережила свого чоловіка. Вона ще побачила величаве перенесення праху Маркіяна із Новосілок до Львова. Як писала тоді газета “Діло”, за прахом Маркіяна Шашкевича йшла його дружина Юлія у товаристві дам, які вели її під руки… Вона пережила й смерть старшого сина, якому себе присвятила.

 

Спілкувався

Богдан ЗАЛІЗНЯК,

член НСПУ, НСЖУ;

фото Йосипа МАРУХНЯКа

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment