Виборчий цирк для Книги Гіннеса

Продовження теми

 

Петро АНТОНЕНКО,

м. Чернігів

 

Коротко про подальший перебіг кампанії у скандальному окрузі 205 в Чернігові, де відбуваються позачергові вибори депутата парламенту. Саме тут вступили у двобій грубі гроші в особі мільйонера з Дніпропетровська Геннадія Корбана і грубий адмінресурс в особі голови ДУСі (Держуправління справами) Сергія Березенка.

Фарс виборів уже в тому, що по округу було зареєстровано аж 127 кандидатів! Рекорд України побито більш ніж удвічі, напрошується занесення цієї цифри до світової Книги рекордів Гіннеса.

Коротко про метровий виборчий бюлетень. Отже, було зареєстровано 85 кандидатів (дві третини!), які взагалі не проживають у Чернігові. Мешкають від Львова до Луганська, від Києва до Одеси, в обласних містах, райцентрах, селах! Серед зареєстрованих — 46 безробітних! Очевидно, шукають у парламенті заробітку у вигляді зарплати і депутатських “чайових”. 14 кандидатів мають освіту ПТУ.

В останній момент 36 осіб зняли свої кандидатури. Але все одно залишається аж 91 кандидат. А ті, хто зняв, зайве підтвердили, чому вони висувалися, в ролі холопів, обслуговуючи “розкручених” кандидатів.

Виборча кампанія побила також рекорд бруду, порушень закону, хамства. Дійшло до таких цинічно відвертих порушень, як роздача пакетів із продуктами. Причому кандидат навіть не приховував, що це робиться на його гроші. Він поширив дивовижне звернення до чернігівців, у якому заявив, що, мовляв, вирішив скоротити витрати на виборчу агітацію і спрямувати ці кошти на соціальну підтримку бідних людей. Для чого просто на вулицях їх годують борщем і роздають пакети, в яких гречка, борошно, консерви. І це, мовляв, не підкуп, а благодійна акція. Хоч на продуктових пакетах — логотип партії, від якої офіційно балотується кандидат.

Усе це зайве говорить, що стаття 74 виборчого закону є мертвою. Пункт 14 цієї статті забороняє супроводжувати виборчу агітацію роздачею товарів, наданням послуг. До речі, під цю статтю підпадають і численні шоу, якими переповнене місто. Як і безкоштовні концерти зірок української естради. Прикро, що й артисти купуються на ці речі, спокійно беручи участь у антизаконних за суттю шоу.

З наближенням дня виборів — 26 липня — напруга зростає. Провокації стають дедалі гострішими. Днями представники штабу одного з двох названих вище кандидатів затримали (саме вони, а не міліція) машину, яку приписали штабу опонента. Опонент заявив, що це провокація “затримувачів”. Ще б пак, адже тут уже було не до жартів: у машині виявили паки грошей, списки виборців для начебто їхнього підкупу і навіть патрони для автомата.

Цю вакханалію могли б і мали припинити правоохоронні органи. Нарешті зреагував міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Ось цитата з його заяви: “Те, що зараз відбувається в Чернігові, не вибори. Це паноптикум ганьби всього того мерзенного і брудного, що накопичилося на наших українських виборах за останнє двадцятиріччя. Пайки, угоди, гроші, бійки, схеми, списки. Повний набір чорних технологій” (переклад з російської).

Усе так і є. Але чому це коїлося досі на очах у міліції і що ж далі? Міністр направив до Чернігова спеціальну слідчо-оперативну групу для забезпечення дотримання виборчого закону. Характерно, що це, як і більшість кандидатів, теж “гастролери” — іногородні правоохоронці, що міністр особливо підкреслив. Логічно, враховуючи бездіяльність місцевих правоохоронців, на що МВС давно мало б зреагувати. Міліція воліє не втручатися туди, де тхне політикою, чим і є вибори. Без реагування залишився інцидент із обмальовуванням будинків міста провокативними написами. Без реагування — поширення фальшивих “газет” без вихідних даних, переповнених жовчю і брудом. Схоже, те саме буде із затриманням машини з грішми і патронами.

Усе це — доведені до абсурду брудні виборчі технології.

Фарс цих виборів по округу наче зайве підкреслює недолугість мажоритарної системи. Втім, не набагато краща у нас і пропорційна, партійна система, враховуючи, чим є наші так звані партії, ці політхолдинги, придатки олігархату. Зараз у нас діє змішана система парламентських виборів, тобто суміш двох убогих систем. А ось нормальну пропорційну систему з відкритими списками все чомусь не впровадять.

Про не юридичні, а політичні, моральні аспекти такого фарсу мова окремо. Може, хтось хоче довести ситуацію до абсурду, щоб продемонструвати недолугість української демократії? Якщо так, то це зайвий клопіт. Тому що й так давно зрозуміла наша ситуація з політичною структуризацією, побудовою справжнього громадянського суспільства. Зрозуміла й без цього цирку. Бо тут, на відміну від цирку, не до сміху.

Може, самі чернігівці дадуть відповідь на ці фарсові “вибори” тим, що масово їх зігнорують, а такі пропозиції вже лунають. Ні, це не заклик до зриву виборів, що протизаконно, не заклик до перешкоджання волевиявленню виборців. Але оскільки виборець не зобов’язаний іти голосувати, тобто має право не йти, чимало чернігівців подумують “проголосувати ногами”. Вибори ж усе одно відбудуться, навіть якщо прийде 10 відсотків виборців, і депутат буде обраний, навіть якщо отримає 10 відсотків тих, хто голосував, тобто один відсоток голосів виборців округу. І сидітиме в Раді з тисячею-півтори голосів. А як ще оцінити цю пародію на демократію?

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment