Що затіває московська церква поруч із могилою Коцюбинського і Антонієвими печерами?

Сергій ЧЕРНЯКОВ,

учений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”

Фото Петра АНТОНЕНКА

 

Працівники Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” виявили факт винищення дерев на Болдиних горах, на земельній ділянці по вул. Толстого, 90-а, неподалік від пам’яток національного значення — Троїцького монастиря та Антонієвих печер.

Як стало відомо, тут, у межах

пам’ятки археології місцевого значення — некрополя Х—ХІІІ ст. стародавнього Чернігова (курганний могильник “Болдині гори”) № 2, взятої на облік розпорядженням обласної держадміністрації від 28. 12. 1998 р., в охоронній зоні НАІЗ “Чернігів стародавній” (Генеральний план розвитку НАІЗ “Чернігів стародавній”, затверджений сесією міської ради від 23. 06. 2009 р.), в охоронній археологічній зоні № 2 (рішення сесії міської ради від 31. 05. 2007 р.) планується спорудження будинку.

Відповідно до рішення сесії міської ради від (20. 06. 2014 р.), затверджено проект відведення та передання земельної ділянки в довгострокову оренду, строком до 29 травня 2024 року, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) громадянину Полікопі Андрію Яковичу (Амвросію, архієпископу Чернігівському і Новгород-Сіверському Української Православної Церкви МП), по вул. Толстого, 90-а, площею 0,0926 га.

Але ж ця земельна ділянка має певний режим використання, який передбачає збереження пам’яток та об’єктів культурної спадщини, забезпечення охорони археологічного культурного шару, традиційного характеру середовища та видового розкриття архітектурного комплексу Троїцького монастиря. Ці споруди внесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як об’єкти національного культурного надбання українського народу.

Відповідно до Генплану, в межах охоронної зони заповідника забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу органів охорони культурної спадщини. Будь-яким земляним роботам, пов’язаним із розкриттями, мають передувати археологічні дослідження. Забезпечення режиму утримання і використання охоронної зони здійснює орган охорони культурної спадщини місцевого самоврядування за участю дирекції НАІЗ “Чернігів стародавній”.

Відбулася зустріч керівництва заповідника “Чернігів стародавній” із завідувачем господарства Чернігівської єпархії УПЦ Василем Горобцем. Останній попереджений про неправомірність проведення будь-яких земляних робіт (корчування пеньків, розкопки та ін.) на згаданій ділянці без відповідних дозволів на проведення охоронних археологічних досліджень.

Зазначена земельна ділянка розташована над Новоантонієвими печерами, створеними у ХVІІІ столітті. Нині вони в аварійному стані, потребують консерваційних та реставраційних робіт. На цій території існують старі кладовища, склепи. Відповідно, у разі будівництва, тут необхідно проводити комплексні археологічні дослідження.

Проект будівництва має погоджуватися із заповідником “Чернігів стародавній”, Департаментом культури і туризму, націо­нальностей та релігій Чернігівської облдержадміністрації і центральним органом охорони культурної спадщини Міністерства культури України.

 

* * *

Для довідки. Назва Болдині гори походить від старо­слов’янського терміна “болд” — дуб. Це урочище на високій горі відоме як місце давніх обрядів ще з дохристиянських часів. Тут збереглися давні кургани того періоду.

Про некрополь на цій горі. Саме в Чернігові упокоївся і похований геній української літератури Михайло Коцюбинський. Його могила тут, на Болдиних горах. Неподалік могила відомого етнографа, фольклориста Опанаса Марковича, чоловіка Марка Вовчка.

Поруч знамениті Антонієві печери: первісно цей підземний монастир заснував преподобний Антоній Печерський, засновник Києво-Печерської Лаври і чернецтва на Русі. Над печерами — Іллінська церква, пам’ятка історії загальноукраїнського значення, один із 5-ти храмів міста домонгольського періоду.

І все це — поруч із місцем, де затівається будівництво.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment