До ювілею українського Мойсея

Novakivsky_-_Andrew_count_Sheptytzky_1915-1919

Едуард ОВЧАРЕНКО

Фото надані

Музеєм історії Києва

Виставка, присвячена 150річчю від дня народження митрополита Андрея Шептицького, днями завершилася у Музеї історії міста Києва.

Ініціатором проведення цієї виставки виступив Музей сакрального мистецтва імені Антонія Петрушевича Львівської Архієпархії Української ГрекоКатолицької Церкви. Організатори експозиції прагнули віддати шану визначному громадському і релігійному українському діячеві, представникові духовної еліти — митрополитові Андрею, людині, яка зробила неоціненний внесок у боротьбу за зростання національної свідомості та державницького мислення, а також у розвиток меценатства та підприємництва в Україні.

На виставці представлені особисті речі Андрея Шептицького, ікони з родинного дому, архівні матеріали та мистецькі твори, подаровані Шептицькому. Серед експонатів — портрети митрополита, виконані художниками Модестом Сосенком та Анатолем Яблонським. Особливо вражає портрет владики Андрея, створений Олексою Новаківським у 20х роках минулого століття, що має назву “Мойсей”. Також тут можна було побачити мистецькі твори, закуплені А. Шептицьким до колекції “Студіон”, яку митрополит заснував 1909 року при монастирі монахів Студійського Уставу.

“Громадяни України і головно центральних та східних регіонів не знають, хто такий Андрей Шептицький і ким він був. Коли один із столичних телевізійних каналів провів опитування десяти киян, то вісім сказали, що це ім’я їм ні про що не говорить, один пригадав, що Шептицький був церковним діячем і лише один зміг про нього більше розповісти. І отой останній був виходець зі Львова. Отож нашою метою було, аби більше українців дізналося про цю унікальну постать та про її значення і місце у житті України.

Андрей Шептицький був не лише церковним діячем, а й державним мужем. Він ставив собі за мету створити правову Українську державу в Галичині. Йому також була небайдужа доля Центральної та Східної України. Митрополит переймався долею братів українських під час національних революцій початку ХХ століття, Голодомору 1932—33 років”, — зазначив організатор виставки ієромонах УГКЦ Севастіан Дмитрук.

Відвідало експозицію чимало поважних гостей. Серед них — доктор мистецтвознавства, академік АН вищої освіти України, професор Київської православної богословської академії Української Православної Церкви Київського Патріархату Дмитро Степовик. Ось що пан Дмитро розповів про цей захід:

“Виставка у Києві презентує “світ речей”, дотичних до особи митрополита та його близьких, твори мистецтва з його образом, особисті речі. Усе це хвилює і спонукає уявити час і події, коли він жив. Саме такі виставки повинні бути до ювілеїв. Шептицький любив Київ, любив нас, наддніпрянських українців. Все це відомо, але ці факти знову й знову підтверджують експонати виставки. Дякую за ці щасливі миті. Слава Ісусу Христу, Слава Україні!”.

Крім столиці виставка вже встигла побувати у Коломиї та Львові. До кінця року її покажуть в ІваноФранківську, Луцьку та Вінниці. Вже є попередні домовленості щодо представлення експозиції 2016 року в Харкові та Житомирі. Отож сподіватимемося, що вже незабаром про митрополита Андрея Шептицького знатиме вся Україна.

Related posts

Leave a Comment