Код нашої нації в любові

P1010701Принаймні такий висновок можна зробити, відвідавши виставку художника Юрія Нагулка “Скрижалі гідності”, що відкрилася напередодні Дня Незалежності у Національному КиєвоПечерському історикокультурному заповіднику.

Ім’я Юрія Нагулка відоме далеко за межами України. Він автор 38 персональних виставок, що відбувалися в нашій країні і за кордоном. Його роботи представлено в багатьох музеях України, а полотно “Поза часом” 2009 року придбав Музей Метрополітен (м. НьюЙорк, США). Картини художника створені із загадкових образів історичного минулого. Автор неначе блукає лабіринтами біблейських сказань та євангельських одкровень. Митець намагається показати своє філософське бачення світу, простору і часу за допомогою фарб і кольорів. Як стверджують мистецтвознавці, йому вдалося створити власну техніку часу, що ллється, коли фарби стікають структурними потоками, шар за шаром знімаючи з поверхні справжню пелену, що застилає минуле і відкриває нам глибинну суть візуалізованої думки про майбутнє. Проте до української тематики художник раніше не звертався, а почав робити це лише зараз, коли йому вже виповнилося шістдесят років. Проте починати добру справу ніколи не пізно.

Розпочалася робота виставки “Молитвою за Україну” та поетичними рядками геніальної української поетеси сучасності Ліни Костенко. Такий вдалий початок позбавив захід надмірного офіціозу, а натомість надав йому душевності та невимушеності.

Відкрив експозицію генеральний директор Національного КиєвоПечерського історикокультурного заповідника Любомир Михайлина. Він подякував Юрію Нагулку, який обрав для своєї виставки, що присвячена Дню Незалежності України, саме КиєвоПечерський заповідник. На переконання пана Любомира ця виставка стане знаковою не лише для Києва, а й для усієї України. Висловив сподівання, що співпраця заповідника із художником триватиме й надалі.

“Це не просто сюжети. Біля кожної картини потрібно стояти довго, аби усвідомити, що нею хотів сказати художник. А багатогранність сюжетів кожен зрозуміє посвоєму”, — зазначив третій Президент України Віктор Ющенко, який кілька місяців тому відкрив для себе світ творчості Юрія Нагулка і не міг ним не захопитися. Також Віктор Андрійович зробив невеликий екскурс в історію України. На його переконання трагедії, що ми переживаємо сьогодні, є наслідком двох великих зрад — 1654го (коли були підписані Переяславські угоди) та 1708го (коли половина українського козацтва не підтримала гетьмана Івана Мазепу).

“Велика подяка всім, хто творить, не покладаючи рук, заради українського мистецтва. Саме завдяки таким небайдужим людям живе сьогодні національна культура, завдяки всім небайдужим українцям живе сьогодні Україна”, — сказав заступник міністра культури України Ростислав Карандєєв.

Тут же відбувся “тихий аукціон”, на якому одну з картин Юрія Нагулка за двісті тисяч гривень придбав заступник голови Федерації роботодавців України Дмитро Олійник. Проте придбав не для власної колекції, а для музею “Код Нації”, створенням якого наразі займається Віктор Ющенко. Частина ж коштів, отриманих від реалізації полотна, піде на потреби новостворюваного музею. Інші гроші спрямують на реставраційні роботи Дзвіниці Успенського собору лаври, де й відбувається виставка.

Дуже тепло зустріли учасники виставки виступи відомого скрипаля Василя Попадюка, чия чарівна гра додала заходу українського національного колориту. Проте всі з нетерпінням чекали, а що ж скаже сам автор виставки.

“Писати про Україну я почав лише рік тому. Чому тільки зараз? Саме сьогодні став дуже швидким поступ нашого народу, до якого я не міг не долучитися. Історія нашої держави вже нараховує кілька тисячоліть. Народ, який має такі глибокі історичні корені, неможливо перемогти. Я певен, що ми все здолаємо, і Україна стане великою державою. Українській нації притаманна велика любов, саме це і є її кодом. Любов нам допоможе здолати все. А ми кожен на своєму місці виконуймо свою роботу та відкриваймо власні таланти, які ще не відкрили”, — наголосив художник.

Виставка “Скрижалі гідності” складається лише з дев’яти робіт. Але у них відобразилася вся Україна з її минулим, сучасним і майбутнім. Трагічні сторінки української історії передані у картині “Батурин”. Особливо вражає козак, який наче підняв руку з шаблею, а насправді цієї шаблі у його руці вже немає. Події трьохсотлітньої давнини, змальовані художником, дуже перегукуються із сьогоднішніми подіями на сході країни. Інша картина на історичну тематику “Переяслав” має оптимістичніше забарвлення, в ній відчувається непереможність духу українського народу.

Кілька полотен (“Птахи летять”, “Село”, “Степ”) присвячені українському селу, з його неповторною природою та унікальною культурою. Картиною “Тепер і назавжди” художник, напевне, прагнув поєднати минуле і сучасне. Неповторна жіноча врода тонко передана у роботі “Весняний вечір”. Майбутньому України, тому поколінню, яке розбудовуватиме нашу державу через десять років, присвячене полотно “Весна”. А на картині “Сім’я”, здається, когось не вистачає. Напевне, чоловіка, який боронить рідний край від ворога. Дружина та діти з нетерпінням чекають його повернення.

Виставка “Скрижалі гідності” відбувається у рамках проекту “Код Нації”. Після її завершення у вереснілистопаді всі, кому не байдуже українське мистецтво, матимуть змогу ознайомитися з експозиціями “Терени волі”, “Дух істини” та “Сімейний альбом”.

 

Матеріали підготував

Едуард ОВЧАРЕНКО

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment