Едуард ОВЧАРЕНКО
Кожна людина посвоєму унікальна та неповторна. Проте Дмитро Піркл — людина, схожої на яку немає в усій Україні. А відрізняє його від інших незвичайна професія. Він медальєр, майстер, який виготовляє монетовидні медалі та плакетки. На його роботах викарбувані Роксолана та Євпраксія Всеволодівна, гетьмани України, інші видатні українці.
А почалося все 2006 року. Тоді Дмитро разом із товаришами задумав створити пам’ятну медаль до 230річчя Дніпропетровська. (До речі, пан Дмитро не визнає цієї комуністичної назви свого рідного міста і називає його просто Дніпро). Проте як втілити цей нестандартний задум у життя? Виявляється, таку роботу можна здійснити лише на Монетному дворі у Києві. Також потрібно узгодити питання геральдики, попрацювати з оригінальними джерелами. З того часу і почалася для Д. Піркла медальєрська і музейна робота. Як виявилося, реалізувати задумане не так просто, адже в музеях бракує багатьох матеріалів, що були втрачені під час воєн і панування радянської влади.
Та все ж перша спроба була вдалою і Дмитро вирішив продовжувати займатися цією незвичною справою. Відтоді активно розпочав пошук необхідних матеріалів, вивчення гравюр, опрацювання книг. Саме тоді стартувала і серія “Україна — терра козарум” із зображеннями українських гетьманів. На сьогодні вже створено 12 таких монетовидних медалей.
Дмитро Піркл спеціально їздив до Парижа, щоб зібрати матеріали, присвячені Анні Ярославні, а для створення медалі із зображенням Роксолани довелося відвідати Рогатин. Але ці поїздки допомагають митцеві розвинути власне бачення і робити свої витвори неповторними.
“Інколи задум “крутиться” у моїй голові по тричотири роки. Але втілити його у життя не завжди виходить, оскільки адміністрування монетовидної медалі часто затягується, і задум просто втрачає актуальність. Тому я намагаюся придумувати роботи, що не прив’язані до певної дати, аби не запізнюватися із виготовленням. Ювілейна медаль — це надзвичайно цікаво, але вона зобов’язує. Адміністрування триває півроку, потім створення ескізу, моделі, саме виготовлення”, — розповів про секрети своєї творчості пан Дмитро.
Сьогодні роботи українського медальєра зберігаються у музеях Дніпропетровська, Львова, Києва, Чигирина, Запоріжжя. Можна їх побачити і за кордоном. Чимало українців, які їдуть у справах чи на відпочинок за межі нашої країни, намагаються придбати незвичайні медалі, аби подарувати їх своїм знайомим, щоб ті відчули дух України. Крім цього Дмитро передав для українського музею у НьюЙорку плакетку “Україна — географічний центр Європи”.
Скільки ж медалей створив вітчизняний медальєр? Цього він і сам сказати не може. Але до кожної ставиться наче до рідної дитини. Серед робіт останніх років відзначає медалі, присвячені 20річчю Незалежності України та ювілею гетьмана Павла Скоропадського. Але одним зі своїх кращих досягнень вважає медаль, присвячену Євромайдану. Відразу після побиття людей на Майдані восени позаминулого року у митця виникла ідея увіковічнити їх на медалі. З одного боку там зображена ялинка в оточенні зірок Євросоюзу, а з іншого — Михайлівський Золотоверхий собор. Дмитро вже подарував її багатьом людям та організаціям, оскільки продавати цю медаль у нього не піднімається рука. До того ж, якщо зазвичай наклад монетовидних медалей складає 100 примірників, то цієї — 1500.
Крім виготовлення медалей Дмитро Піркл займається пошуком раритетних речей і старовинних мап, які потім передає до музеїв.
“Колекції у Києві та Львові традиційно великі. Тому все, що потрапляє до рук, намагаюся передавати до Дніпропетровського національного історичного музею імені Дмитра Яворницького. Також планую на Покрову у Чигиринському заповіднику цікаві заходи. У них зовсім немає стародавніх мап, тому і там можуть з’явитися такі цікавинки. А останнім часом у нас дружні стосунки із Запоріжжям. Ми співпрацюємо з музеями міста. Я передав колекцію медалей із зображенням гетьманів у музей на Хортицю”, — продовжив Дмитро.
Як і в кожної творчої людини у Д. Піркла безліч далекоглядних планів. Останні півроку працює над медаллю, присвяченою Володимиру Великому. У новій роботі він прагне поєднати тисячоліття, що минуло, із сучасністю. Побачити Володимира не очима тих, хто жив із ним поруч, а очима українців ХХІ століття. Медаль має бути незвичайною — у позолоті і буде у скляній кулі, що трохи збільшуватиме зображення.
Є також плани щодо створення медалей із зображеннями Анни Ярославни та її сестер — Анастасії, королеви Угорщини та Єлизавети, королеви Норвегії. Складність роботи полягає в тому, що збереглося дуже мало зображень цих історичних постатей. До того ж медалі мають бути створені в одному стилі і не повторювати попередні роботи.