Чиста продукція — чиста совість

Надія КИР’ЯН

20 серпня відзначив 80літній ювілей Семен Свиридонович Антонець, заслужений працівник сільського господарства України, Герой України, Герой Соціалістичної Праці, почесний член УААН (відділення землеробства), член Президії УААН, почесний професор Полтавської державної аграрної академії (за його авторства та співавторства зареєстровано понад 20 патентів на винаходи), засновник і керівник приватного сільськогосподарського підприємства “Агроекологія” (с. Михайлики Шишацького району Полтавської області).

Його підприємство — одне з небагатьох, можливо, найзначніше в Україні, яке ставить за мету не надприбутки, а збереження землі в чистоті, щоб вироблена продукція була екологічною, корисною для людей. Хіба не болить душа у небайдужого українця, скрізь бачить безкінечні поля, засіяні соняшником, кукурудзою, ріпаком. Ці культури виснажують землю…

Семен Свиридонович народився 20 серпня 1935 р., у с. Антонці (тепер селище Жовтневе), Решетилівського району Полтавської області. 1962 року закінчив Полтавський сільськогосподарський інститут, за фахом зоотехнік. Працював на Полтавщині різноробом, завідувачем тваринницької ферми, помічником бригадира комплексної бригади, зоотехніком, був головою колгоспу в с. Воскобійники, Шишацького району, головою Шишацького райвиконкому тощо.

Його головне дітище — с/п “Агроекологія” нині провідний виробник органічних продуктів в Україні. Уже понад 30 років на підприємстві не використовують хімікатів, а удобрюють ґрунт лише органікою.

На базі ПП “Агроекологія” науковціаграрії проводять дослідження, готують матеріали для докторських і кандидатських дисертацій. Тут проходять виробничу практику студенти вищих навчальних закладів усіх рівнів акредитації.

У ПП “Агроекологія” впроваджено унікальну систему органічного землеробства, основу якої було закладено ще в 70ті рр. ХХ ст. Тоді колгосп ім. Орджонікідзе, який очолював С. С. Антонець, став учасником Полтавського широкомасштабного експерименту з безплужного обробітку ґрунту (верхній шар землі не перевертається плугом, лише розпушується культиватором) й одним із перших в області запровадив ґрунтозахисні технології землеробства.

У господарстві давно позбулися плугів, завдяки такому обробітку не порушується структура ґрунту, зберігається волога, підтримується температурний режим, створюються умови для життєдіяльності ґрунтової біоти. Триває робота над створенням ґрунтообробних агрегатів, які найповніше відповідали б потребам саме такого землеробства.

Найважливішим завданням у “Агроекології” вважають природне відтворення родючості ґрунту — насамперед завдяки великій кількості органічних добрив. Тут вносять на гектар у середньому 90—120 т гною, адже тримають близько 5 тисяч корів молочних та м’ясних порід.

Окрім цього, оздоровлюють ґрунт сидератами, сіють еспарцет, вику, овес, жито, гречку, люцерну та ін. Бур’яни та пожнивні рештки не знищують, а заривають у ґрунт, таким чином отримують додаткову безкоштовну органіку. Велике значення надають дотриманню сівозмін: тому ґрунт не виснажується, посіви захищаються від бур’янів, шкідників та хвороб, підтримується біорізноманіття, підвищується вміст гумусу. Комплекс потужної техніки забезпечує високу продуктивність праці.

Працівники “Агроекології” на запитання, чи такий спосіб виробництва не знижує врожаї, відповідають: “Врожаї, можливо, трохи менші, ніж у тих, хто отруює землю, зате совість чиста”.

Село має свою пекарню. Тут можна відчути забутий смак природного хліба, який можна їсти і насолоджуватися, без жодних інших продуктів. Їсти хліб, а не “з хлібом!”

2012 року, зважаючи на заслуги підприємства, Президія Національної академії аграрних наук України ухвалила постанову про надання господарству статусу асоційованого члена.

Підприємство виробляє органічні продукти: борошно з озимої та ярої пшениці, жита, гречки, соняшникову олію холодного віджиму, крупи з озимої та ярої пшениці, вівсянку, гречану несмажену цільнозернову крупу та січку, а також насіння різних культур для пророщування і використання в системах здорового харчування та для висівання у ґрунт.

Власними натуральними кормами годують худобу: української червонорябої молочної та м’ясної абердинангуської порід (м’ясо цієї породи високо цінується в усьому світі). Середній надій на корову — 6160 кг.

Завдяки сучасному обладнанню, молоко під час доїння й на всьому шляху не контактує з навколишнім середовищем, не забруднюється, швидко охолоджується до +40 С. Серед усіх господарстввиробників молока в Україні київська компанія обрала “Агроекологію” єдиним постачальником сировини для виробництва йогуртів, сирків, кефіру і молока для харчування дітей раннього віку.

Нині Семен Антонець підготував собі гідну зміну — господарством керує його дочка Антоніна Семенівна, не стоїть осторонь і онук Гліб.

ПП “Агроекологія” та його засновники відомі на Полтавщині меценатською діяльністю, сприянням духовності та культурі краю. Неподалік від Михайликів у селі Куйбишеве Шишацького району (колишня назва Хатки), у дивовижному місці над Пслом розташована дача відомого письменника, громадського діяча, правозахисника Володимира Галактіоновича Короленка. У кризові 1990ті і згодом вона виявилася нікому не потрібною, без господаря, через що почала руйнуватися. З ініціативи та за спонсорства Антонців 2003 року, до 150річчя з дня народження В. Г. Короленка, здійснено масштабний проект відродження дачі, яка стала одним із культурних і туристичних центрів Шишаччини. Щороку наприкінці липня тут відбувається літературномистецьке Короленківське свято, яке збирає шанувальників творчості письменника, послідовників його громадянської, правозахисної діяльності. Під час свята на Короленковій дачі виступають відомі письменники, краєзнавці, освітяни. Цілий рік тут функціонує кімнатамузей, де зібрано видання письменника, його особисті речі, документи тощо. Літературознавці досліджують творчість письменника, відкривають чимало нових, маловідомих фактів із його біографії, оскільки чесна й принципова позиція письменника, його погляди на деякі події замовчувалися радянською владою. У цьому чудовому місці художники проводять пленери. За збереження, відродження й популяризацію спадщини письменникагуманіста С. С. Антонцю і А. С. Антонець присуджено премію ім. В. Г. Короленка. Антонці відроджують і підтримують духовність краю. Завдяки їм у двох селах — Михайликах Шишацького району та Ставковому Зіньківського району побудовано храми: храм Симеона Богоприїмця в Михайликах і Святого Пантелеймона в Ставковому. Ніколи раніше в цих селах церков не було.

Завдяки чистому виробництву на території підприємства та навколо утворилися унікальні агроландшафти, де можна побачити результати гармонійної співпраці людини з природою. Частину земель підприємства заплановано включити до майбутнього регіональноландшафтного парку “Лісостеповий чорноземний”.

За сприяння та спонсорської допомоги С. С. Антонця та А. С. Антонець видано низку книг, серед яких листи та щоденники В. Г. Короленка, які упорядкував та переклав українською мовою професор В. В. Яременко.

Просвітяни вітають Семена Свиридоновича з ювілеєм та бажають міцного здоров’я, родинного тепла та процвітання підприємству “Агроекологія”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment