Музичні промені літа

Нац-дух-оркестрЕдуард ОВЧАРЕНКО

Фото з сайта Національної філармонії України

Усе хороше рано чи пізно закінчується, але це не привід сумувати, адже попереду нас чекає ще багато нового та незвіданого. Щойно у Колонному залі імені Миколи Лисенка (Національна філармонія України) завершився 6-й фестиваль оркестрової музики, як тут уже почали готуватися до сьомого фестивалю, початку якого лишилося чекати менше року.

“Ідея створення фестивалю оркестрової музики “Літні музичні промені” виникла кілька років тому. Ми вирішили ефективно використовувати літній час, а кияни та гості відтепер мають можливість і в серпні відвідувати наші концерти. До того ж протягом не одного десятиліття Національний академічний симфонічний оркестр України влітку в Маріїнському парку столиці проводить свої концерти, а ми вирішили започаткувати в цей же період власні музичні традиції.

Уже традиційно під час фестивалю “Літні музичні промені” пропонувалася програма з класичних музичних творів, що відомі слухачам. У нинішньому сезоні можна було послухати музику з відомих кінофільмів у виконанні Національного академічного духового оркестру України. Крім духового та симфонічного оркестрів ми представили Національний ансамбль солістів “Київська камерата” та Київський камерний оркестр. На фестивалі було багато солістів — народні артисти України Вікторія Лук’янець та Олександр Василенко, заслужені артисти України Тамара Ходакова, Андрій Остапенко (гітара), лауреати міжнародних конкурсів Андрій Тучапець (альт), Дмитро Таванець (фортепіано), Артем Полуденний (віолончель), Данило Довбиш (саксофон) та інші.

Сьогодні вже готуємося до наступного літнього фестивалю. Хочемо його доповнити іншими колективами, зокрема запросили гостей з-за кордону. Але це пов’язано з додатковим фінансуванням, тому шукаємо благодійників, які допоможуть нам у цій справі”, — розповів генеральний директор Національної філармонії України Дмитро Остапенко.

Сміливо можна назвати міжнародним проектом один із концертів Київського камерного оркестру, що мав назву “Музика на краю”. Адже диригентом того вечора був відомий грузинський митець Міхеїл Менабде, а одним із солістів — Луїджі Гаджеро, єдиний професор гри на цимбалах у Західній Європі. Виконували на концерті твори одного з метрів сучасної української музики В. Сильвестрова (“Вісник”) та молодого українського композитора О. Ретинського (“Останній острів”), а також широковідому “Кармен-сюїту” Ж. Бізе та Р. Щедріна.

Напевне, всі ці твори об’єднує сфера прикордоння, недосяжне бажання зазирнути за край, почути беззвучне, виявити шви на матерії, з якої зітканий наш світ.

Досить цікавим був і концерт австрійської музики у виконанні Національного ансамблю солістів “Київська камерата”. Якщо Моцарт, Шуберт чи Гайдн змушують замислитися про швидкоплинність буття та місце людини у цьому світі, то Йоганн та Йозеф Штрауси, Франц Легар та Імре Кальман своєю чарівною музикою стверджують, що кожна мить, прожита людиною, унікальна і неповторна. Інший вечір цей творчий колектив присвятив ювілею Петра Чайковського. Як відомо, саме українська природа, українські люди, українська культура, навіть українська мова мали величезний вплив на його творчість.

Ще на одному з концертів Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України теж звучала російська класика, яка своєю тематикою була суголосна з Україною. Про це навіть говорить назва твору М. Мусоргського “Ніч на Лисій горі”, а один із розділів його відомих “Картинок з виставки” має назву “Богатирські ворота у стольному граді Києві”.

Та найбільше охочих відвідали концерти Національного академічного духового оркестру України. На музичному вечорі “У стилі латино” оркестр представив різноманітні стилі латиноамериканської музики. Глядачі отримали позитивні емоції та музичні подарунки. Центральне місце у концерті належало композиції “Лібертанго” А. Пяццолли, тобто “Танго свободи”. Крім цього у своїх концертах оркестр представив музику до кінофільмів відомих в усьому світі композиторів Енніо Морріконе та Джонса Вільямса. До речі, Е. Морріконе неодноразово бував в Україні і дуже високо цінує рівень оркестрових і хорових колективів нашої держави.

А кожен, кому не байдужа доля української культури, чекав концерту “Оспівана мрія”, що відбувався у рамках Міжнародного циклу концертів “Елітні вечори камерної музики Євгенії Басалаєвої”. Ще напередодні цього концерту у фойє Національної філармонії України всі охочі могли ознайомитися з благодійним вернісажем українських художників Валерія Франчука, Олександра Бєлозора, Ольги Адам, Марійки Франчук та Ірини Третьяк. Частину представлених робіт митці подарували Переяслав-Хмельницькому військовому шпиталю, аби учасники АТО, які там проходять реабілітацію, могли милуватися колоритними зображеннями українських пейзажів.

Першу частину концерту присвятили Михайлові Вербицькому, який започаткував традиційну галицьку музичну школу і є автором музики Гімну України. Особливо урочисто звучали у виконанні хору “Благовість” твори композитора “Отче наш” та “Ангел Вопіяше”. Також під час першої дії у виконанні Є. Басалаєвої (фортепіано) прозвучали твори М. Лисенка, Г. Саська, В. Косенка та М. Колеси про вічність і про час, про те, як важливо залишити свій слід на цій Землі. А в другому відділенні Євгенія Басалаєва разом із камерним ансамблем “Контрасти Київ-Класік” виконала твори сучасних українських композиторів В. Філіпенка і Б. Працюк, та американського композитора Дж. Гершвіна, який мав українські корені. І що дуже важливо, на цей концерт були запрошені воїни АТО, які наразі проходять курс реабілітації у шпиталях. Напевне, чудова музика посприяє їхньому швидшому одужанню.

Фестиваль “Літні музичні промені” вкотре довів високий рівень українського академічного музичного мистецтва. Залишається побажати, щоб на наступному фестивалі була ширше представлена творчість українських композиторів, а солісти виконували партії не лише італійською та російською, а ще й українською мовами.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment