На «Благословенній Україні»

P1010997Едуард ОВЧАРЕНКО

Саме сьогодні, коли триває війна, коли ворог намагається не лише силою зброї, а й брехливою пропагандою нищити наш народ, нашу історію, розривати на шматки нашу землю, особливо необхідні заходи, які сприяли б піднесенню національного духу, допомагали підвищити рівень самоідентифікації нації. Саме таким вкрай важливим заходом стала виставка “Благословенна Україна”, що наразі працює в Українському домі на Європейській площі столиці.

На цій виставці представлені українські народні костюми з усіх регіонів України, вишивані сорочки, килими і рушники. Уже на вході відвідувачі можуть оглянути колекцію жіночого вбрання та рушників Олесі Теліженко, що має поетичну назву “Дерево роду”.

Далі — приватна колекція Віри Матковської “Борщівська сорочка”, що вражає своїм різноманіттям. “Дбаючи про збереження, примноження й популяризацію неоціненних скарбів — українського народного вбрання, Віра Матковська зуміла зібрати унікальні зразки жіночих та чоловічих сорочок чи не кожного села Борщівського району Тернопільської області. Ця приватна колекція нараховує понад півтори тисячі унікальних пам’яток, що мають виняткову історичну та мистецьку цінність. Якісні й кількісні показники пропонованої колекції допомагають у всій повноті простежити процеси, що є важливими для усвідомлення спадкоємності традицій творчості українського народу”, — писав директор Інституту народознавства, академік НАНУ Степан Павлюк.

Переходимо від Західної до Центральної України. Більше 25 років у місті Буча Київської області працює родинна майстерня з пошиття українського національного строю. Це Тамара та Петро Негоди, Наталія Кучер, а нещодавно до них долучилася ще й Надія Кириченко. У своїй експозиції вони представили жіночі строї Полтавської, Житомирської, Київської та Чернігівської областей. Митці впевнені, що ніхто і ніколи не зможе здолати наш дух, нашу волю і прагнення прославляти країну своєю працею — важкою, копіткою, але такою потрібною.

Надовго запам’ятаються вироби з приватної колекції Олени Дідик, яка презентує на виставці буденне та святкове жіноче вбрання, а також зразки жіночих і чоловічих сорочок із Буковини зі збірки Василя Вовкуна.

Презентував на виставці частину своєї колекції і Національний музей народного побуту та архітектури України. І що важливо, тут представлено не лише багато районів Київської, Полтавської, Черкаської та Чернігівської областей, а й Донецької та Луганської. Зразки народного одягу, створені на Донбасі, ще раз доводять, що це край із багатими українськими традиціями.

Традиції і сучасність поєднані у роботах, представлених викладачами та студентами Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва та дизайну імені М. Бойчука. Нині у цьому навчальному закладі формується самобутня українська школа декоративно-ужиткового мистецтва.

Українці завжди з повагою ставилися до інших народів, які мешкають на території України. Недарма організатори виставки надали можливість Громадському об’єднанню “Ель Чєбєр” представити в експозиції зразки одягу та предмети побуту кримськотатарського народу.

Згадали тут і про легендарний фільм “Тіні забутих предків”, який був створений півстоліття тому. Гості мають змогу побачити костюми, в яких знімалися герої, та декорації до картини. А в цей же час на великому екрані демонструються уривки з кінофільму. Отож складається враження, ніби ти на знімальному майданчику, а десь поруч Іван Миколайчук, Сергій Параджанов чи Лариса Кадочникова.

“Благословенна Україна” — перша із десяти запланованих виставок, що мають на меті популяризацію українського народного декоративно-ужиткового мистецтва. Отож — далі буде.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment