Зустріч есперантистів

Оксана ЯСІНСЬКА,

завідувачка науковоосвітнього відділу НМНМГіП

У Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського відбулося урочисте відкриття Днів Ореста Кузьми — професора Коломийської гімназії, засновника есперантського руху в Галичині.

Уже третій рік поспіль з’їжджаються есперантисти до Коломиї, де ще 1913 року вийшов перший українськоесперантський журнал “Ukraina Stelo”. Основна тема цьогорічного вшанування засновника есперантського руху “Орест Кузьма: сучасники та нащадки” об’єднала близько трьох десятків знавців есперанто з Києва, Харкова, Львова, Хмельницького, Тернополя, ІваноФранківська та Коломиї.

Орест Кузьма був надзвичайно багатогранною особистістю. Його талант яскраво проявився в багатьох ділянках культурної палітри нашого краю першої половини ХХ сторіччя. Для одних — він був учителем, який під час своїх лекцій захоплено знайомив слухачів зі світом природи, для інших — завзятим есперантистом. Хтось пам’ятає його і як садівника, що дарував людям власноруч вирощені троянди. Займався він також фотографією, працював видавцем, добре малював.

Насичена програма есперантистів розпочалася з вітальних слів генерального директора Національного музею Ярослави Ткачук та начальника відділу культури Коломийської міської ради Уляни Мандрусяк. Враженнями від 100го Всесвітнього конгресу есперанто в Ліллі (Франція) ділився голова Української асоціації есперанто Євген Ковтонюк, доповнюючи розповідь показом короткометражних фільмів і світлин з конгресу, в якому взяли участь представники понад вісімдесяти країн світу.

Голова ІваноФранківського Еклубу Віктор Ясковець виголосив доповідь про визначного есперантиста Юрія Зубика, який переклав мовою есперанто близько двохсот українських віршів і народних пісень. Електронну версію Великого есперантськоукраїнського та українськоесперантського словника представив його автор Володимир Пацюрко. Слід зазначити, що це найбільший есперантський словник у світі, що містить майже сто тисяч слів.

Відкриття завершилося тематичною екскурсією в меморіальній кімнаті відомого письменника, адвоката й громадського діяча Андрія Чайковського, який також, як виявляється, писав мовою есперанто. 1922 року його оповідання “Несподівана зустріч” побачило світ у журналі “Ukraina Stelo” (ч. 2). Письменник прихильно відгукувався про есперантський рух, наголошуючи на його важливості в міжнаціональному спілкуванні.

Під час Днів Ореста Кузьми було також представлено листівку, присвячену письменнику, літературознавцю, етнографу Василеві Атаманюку — першому перекладачеві коломийок мовою есперанто.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment