Письменник і книжки на Форумі і поза ним

40_foto1Богдан ЗАЛІЗНЯК,

прес-центр наукової журналістики НАНУ і МОНУ

Львів. Знову Форум! На 22-му Форумі видавців у Львові понад 50 тисяч його відвідувачів мали змогу впродовж 10—13 вересня відвідати 1428 заходів, а також познайомитися з 954-ма дійовими особами, з яких — 350 авторів, 170 видавців та 70 книгорозповсюджувачів. На Форумі було акредитовано 380 журналістів з українських та іноземних ЗМІ. Приємно, що на здобуття премії “Найкраща книга Форуму—2015” номіновано 467 книжок від 87 видавців. Гран-прі здобула книжка професора Варшавського університету Ольги Гнатюк “Відвага і страх” — про Львів у роки Другої світової війни. 400 заходів відбулося в рамках Дитячого форуму, який уперше пройшов на Форумі видавців. Країна-почесний гість — Франція. А взагалі, за словами президента Форуму видавців Олександри Коваль, серед учасників — автори з 22 країн світу: з Австрії, Білорусі, Великобританії, Грузії, Естонії, Латвії, Литви, Німеччини, Польщі, Франції, Чехії, Швеції та ін.

У 70 об’єктах у центрі міста в рамках Львівського міжнародного фестивалю, за підтримки Міністерства культури України, відбулося 304 події.

Офіційне відкриття 22 Форуму видавців у Львові відбулося у дзеркальній залі Палацу Потоцьких за участю голови Львівської ОДА Олега Синютки, голови Львівської міської ради Андрія Садового, виконавчого директора Французького інституту в Україні Матьє Ардена, віце-прем’єр-міністра, міністра культури України В’ячеслава Кириленка, президента Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександра Афоніна, президента Української бібліотечної асоціації Ірини Шевченко, президента громадської організації “Форум видавців” Олександри Коваль.

Активно допомогли Форумові львівські бібліотеки, які надали свої приміщення, — зокрема Науково-технічна бібліотека НУ “Львівська політехніка”, Наукова бібліотека ЛНУ ім. І. Франка, Наукова бібліотека НМУ ім. Д. Галицького, Львівська наукова бібліотека ім. В. Стефаника НАН України, Львівська обласна універсальна бібліотека, Львівська бібліотека для дітей та ін.

“Нація, яка шанує книгу, творить слово, — непереможна… Це наша духовна зброя для незалежності”, — ці слова з привітання Форумові Президента Петра Порошенка, зачитані головою Львівської ОДА Олегом Синюткою, знайшли активну підтримку аудиторії.

Авторові цього матеріалу довелося послухати в рамках різних заходів кандидата філологічних наук Ірину Фаріон, польського поета Яноша Вишневського, письменників Володимира Шовкошитного, Анатолія Кичинського, Володимира Рутківського, Івана Малковича, Теодозію Зарівну, Юрія Іздрика, Віру Агеєву, Світлану Пиркало, Наталію Колісниченко, Галину Малик, Тетяну Терен, Ларису Денисенко.

У приміщенні львівської організації НСПУ відбулася творча дискусія “Поезія як аристократизм мислення” за участю львівських поетів Юлії Курташ-Карп та Ольги Кіс, поетеси з Полтавщини Світлани-Майї Залізняк та головного редактора видавництва “Сполом” Галини Капініс. Світлана-Майя Залізняк познайомила присутніх з віршами зі своєї книжки вибраного “Птахокардія”. Річ ясна, що автор цього матеріалу перестав би себе поважати, якби з часом не відгукнувся у пресі про вагому книжку поезій п. Залізняк.

Особливе зацікавлення львів’ян викликало обговорення дослідницько-подарункової книги “Майдан. Революція гідності. 2013/2014”, представленої Степаном Кубівим із колегами. Як уточнив Степан Іванович, “депутати Львівської ОДА, а також ВР від Львівщини, зіграли надзвичайно важливу роль у складні (понад 80 днів), критичні (понад 12 днів) і смертельні (понад 5 днів) дні Майдану, починаючи з грудня 2013 року. Моїм наставником був Володимир Парубій (батько першого заступника голови ВР Андрія Парубія. — Б. З.). Були цінності. Була віра в Бога, в Україну. Була впевненість, що ми переможемо”. Доповнили натхненника цієї вагомої книги Володимир Парубій, Євген Гринів, Мирослав Откович, Вікторія Святоцька.

А ще львів’яни прийшли привітати Василя Куйбіду, який за сприяння Володимира Шовкошитного презентував свою нову поетичну книжку “Розпізнавання голосів”. Свої міркування про поетичну майстерність поета і головного рухівця України висловили академік Євген Нахлік, доктор історичних наук Олег Гринів, письменники Олесь Дяк і Віктор Палинський, депутат Львівської міськради Володимир Гірняк.

А українцям — щонайперше воля!

Почуй нас, Вседержителю, тепер:

Пошли нам Вашингтона чи де Голя,

Якщо Мазеп жалкуєш чи Бандер, —

слушно просить-констатує Василь Куйбіда. Є впевненість, що Бог почує українців. Було б бажано, щоправда, аби ми й самі себе почули. І, зокрема, пам’ятали про тих, хто віддав своє життя за Вкраїну. Пам’ятали про Майдан.

На закінчення ми поставили учасникам Форуму традиційне запитання: “Чим для Вас є Форум видавців у Львові?”

“Він є тим, чим його створили за кілька років. Мав він колись назву “Форум українських видавців”. Було завдання: видання і поширення книжки в Україні і світі. Зараз маємо комбінацію форуму з ярмарком, який іноді відіграє більшу роль, аніж представники видавництв і письменники, які творять книгу. Перенесено механічно багато перформенсів, розваг, забав, що не мають стосунку до книжки. Дивує, що постійним активом є певна категорія літераторів, більш або менш відомих, а тих, що є основою, — не завжди. Надається перевага дуже багатьом дріб’язковим речам. При виборі кращої книги часом оцінки завищені. Треба також виробляти критерії, за якими оцінюється краща книга. Часом визначаються твори, які відповідають просто чиїмось естетичним смакам, а не тим, що є магістральними” (Роман Лубківський, поет, Надзвичайний і повноважний посол України).

“Це — свято книги, свято спілкування, прекрасна нагода зустріти багатьох людей, свято їхньої думки, свято творчості. Кожен приносить свій здобуток у душі. Це — велика радість спілкування” (Мирослав Маринович, віце-ректор УКУ).

“Форум є подією “№1” (В’ячеслав Кириленко, віце-прем’єр-міністр, міністр культури України).

“Це черговий рекордний Форум за кількістю подій, учасників, партнерів, які нас підтримують” (Олександра Коваль, президент Форуму видавців).

Та й справді: де ще зустрінеш Івана Драча, з яким ми контактуємо ось уже 19 років, як не на книжковому Форумі. І мали двогодинну розмову про ситуацію в Україні і довкола неї.

 

Замість редакційної післямови

Сьогоднішній випуск “Слова Просвіти” ми присвячуємо письменникам і книгам. Не кожен із них і не всі книги були учасниками Форуму, але все це — українська література. Те, що творить український інформаційний простір.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment