Не дуже пасує…

Олег БОГДАНОВИЧ,

Київ

 

Із задоволенням прочитав матеріал “Уроки Європи” (“СП”, ч. 35 за 2015 р.) про те, як працює Закон про мову у Франції, як накладають штрафи за його невиконання.

Прогулюючись вечірнім Києвом, я пофантазував і уявив, що такий же Закон ухвалено у нас в Україні.

Перша вивіска, на яку падає погляд, — “LESSANGE LL Blanc” зліва від театру опери ім. Лисенка. Чи ж не підстава для штрафу та поповнення бюджету? Йду далі — велика вивіска “BANG b OLUFSEN” — ще можна додати до бюджетної скриньки.

Вклоняюся Миколі Лисенку і його патріотично-державницькому прапору на шиї. Позаду — недіючий фонтан як символ нашої занедбаної української культури, що фінансується за залишковим принципом. А коштів, вилучених у вигляді штрафу за попередні вивіски, можливо, вистачило б на ремонт фонтана. Повертаюся до театру спиною, але так до нього повернулася, на мою думку, влада (і попередня, і теперішня). Справа — занедбана ялинка. Попереду яскраво горить “Варенична “Катюша”. Підстав начебто для штрафу немає. Але чому “Катюша”? Між “Катюшею” і паркінгом — мийка, реклама “Опери”, мережа магазинів “Архітектор краси”, “Національна лотерея” (жовте коло на синьому тлі — чим не патріо­тичні кольори)?

Ці вивіски до бюджету міста за новим законом нічого не додадуть. А ось висотна споруда, яка не вписується в архітектурний ансамбль площі оперного театру. “Дуже не пасує”, — відповідають одні. “Должно быть так”, — з акцентом відповідають іноземці, показуючи на старі будинки, які витримані в стилі оперного театру. Запитую у перекладача: “Звідкіль гості”? Виявляється, з Ізраїлю. Там у себе в пустелі вони збудували чудові міста. А у нас із чудового міста створили “не пасує”. Продовжую прогулянку вулицею Володимирською вздовж “Архітектор крем”. На тротуарі стоять розкішні Meрседеси, Порше, БМВ, Ауді, RANGE ROVER — усього 21 автомобіль. Ще трішки коштів до бюджету. А далі завертаю біля аптеки і прямую вниз до Хрещатика вулицею Богдана Хмельницького, продовжуючи “наповнювати” бюджет, накладаючи “умовні” штрафи на власників вивісок: “BOWTIE HOUSE”, “галстуки кожаные, аксесуары, бабочки, подтяжки, запонки, зажимы, пошив под заказ”, сапожная мастерская полного цикла “Чей туфля?”

Вражає оригінальність, а тому, мабуть, заслуговує пільгового штрафу власник вивіски: “Верну молодость вашей обуви, сумке, ремню”, а далі прізвище, ім’я і номер телефону. Далі гроші до бюджету просяться жменями: “АВИАКАССЫ”, “UNITED”, “Оливье”, “БИСТРО”. Чи не єдина вивіска тут — рекламний щит: “Шевченківський район”. Біля входу на станцію метро “Театральна” на деякий час припиняю свої фантазії про напов­нення бюджету.

Продовжую їх, ідучи додому на не перейменовану ще вулицю Уборевича, зі станції метро “Академмістечко”. Подумки рахую недопалки і згадую відповідь, отриману від міського голови з запевненням про те, що за кожний недопалок — штраф.

Скільки коштів довкола! Агов, кандидати в депутати! Чи не час наповнити ваші обіцянки-цяцянки реальними справами? І цій справі повчитись у французів, як потрібно піклуватись про рідну мову і про рідний кінематограф (значний відсоток від прокату зарубіжних фільмів йде на створення французького кіно), у скандинавів — піклуванню про водойми і їхніх мешканців (жоден скандинав не забере додому рибину меншу за 37 сантиметрів) і в багатьох інших. Пам’ятаймо Шевченкові слова: “І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь”.

Ідучи додому на свою прорадянську вулицю Уборевича, 17, я щоразу проходжу вул. Уборевича, 5. Саме тут, починаючи з 1991 року, будується на паперах бібліотека на 200 тисяч томів. Повиростали троє моїх дітей, яких я возив в дитячу бібліотеку на вул. Баумана, а бібліотека будувалася лише на папері. Дуже схоже, що на цьому місці хтось хоче збудувати чергову висотку! А як же “Не хлібом єдиним живе людина”. Проходячи повз цей заплутаний майданчик, я завжди думаю, а можливе таке у Франції, Німеччині, Великобританії?

Мабуть, ні.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment