Посвята Патріарху

Оксана ЯСІНСЬКА,

голова первинного осередку МРТ “Просвіта” в НМНМГіП імені Й. Кобринського

У Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського триває виставка з нагоди 90річчя з дня народження та 20річчя з дня смерті Патріарха Київського і всієї РусиУкраїни Володимира (Романюка).

В експозиції представлено експонати з колекції його музеюсадиби в Хімчині Косівського району та твори сакрального мистецтва сучасних косівських митців.

Багатостраждальне життя визначного релігійного, політичного діяча й дисидента Патріарха Володимира на різних етапах його “хресної дороги” (арешти, заслання, переслідування, служіння, еміграція, смерть) у центральній виставковій залі Музею розкривають листи з таборів до родини, численні фото, книги, документи, матеріали преси. Глибше сприйняття історичних матеріалів підсилюють особисті речі Патріарха: елементи архієрейського одягу, патріарший жезл, чернеча скуфія, пояс, книга Нового Завіту 1899 року видання з особистим автографом владики, ікона. Чимало з цих експонатів хімчинському музею подарував син патріарха, світлої пам’яті протоієрей Тарас Романюк.

Історичну частину виставки яскраво доповнюють унікальні мистецькі твори неперевершеного майстра художньої мініатюрної вишивки, заслуженого працівника культури України Валерія Малиновського. Невеликі за об’ємом роботи, що відтворюють образи Ісуса Христа, Божої Матері, святого Михаїла, вражають витонченою і досконалою технікою. Дві філігранно вишиті ікони майстра були і в колекції Патріарха Володимира. До слова, найменша вишита мініатюра митця розміром 1×1 сантиметр вміщує 1476 стібків.

Дерев’яні напрестольні та ручні хрести, підсвічникитрійці, різьблені в рельєфній техніці ікони, декоративні тарелі та оригінальні полички для писанок представив на виставці член Національної спілки художників України, викладач Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв Мирослав Радиш. У своїх творах митець розкриває авторське бачення художнього різьблення в сакральному мистецтві.

Традиційну школу іконопису в експозиції представляють роботи молодого митця Дмитра Приймака — члена Національної спілки художників України, викладача Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв.

Урочисте відкриття виставки відбулося за участю широкого кола священнослужителів, представників влади та інтелігенції в рамках духовної академії, присвяченої Патріарху.

Під час експонування виставки, що триватиме до 4 жовтня, відбуватиметься показ фільму “Мученик за життя, великомученик по смерті”, який відтворює основні етапи стражденної долі великого патріота й духовного провідника українців Володимира Романюка.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment